Noslēdzot divas nedēļas Ozolnieku bibliotēkā eksponēto izstādi par tautas dziednieci Zilākalna Martu (īstajā vārdā Martu Rāceni), Latvijas Universitātes profesore un Saeimas deputāte Janīna Kursīte («Vienotība») stāstīja par atradumiem dziednieces šķūnītī, bet dziedniece Brigita Vīksniņa no ASV vadīja dažu minūšu garu dziedniecības vingrinājumu.
J.Kursīte demonstrēja vēl padomju laikos astoņdesmito gadu beigās pēc valsts pasūtījuma uzņemto visai noliedzošo filmu par tautas dziedniekiem. Tajā redzama arī Zilākalna Marta, turklāt brīdis, kurā viņa saka savus buramvārdus. Kadros pie viņas mājām Zilākalna Zažēniem stāv pacientu automašīnu rinda.
J.Kursīte stāstīja par savu braucienu uz Zilākalna Zažēniem, kur dziedniece nodzīvoja lielu mūža daļu. Pēc viņas nāves profesorei Zažēnu šķūnī izdevās atrast lielu kaudzi ar izdziedināto cilvēku pateicības vēstulēm, kā arī dziednieces drēbes nomierinošos zilzaļos toņos, kas bija eksponētas izstādē.
Zilākalna Marta aizgāja mūžībā 84 gadu vecumā 1992. gadā Iecavā. Pašā mūža nogalē viņa vēl mēģinājusi dziedināt smagi slimu bērnu, taču tā iespaidā pati esot strauji zaudējusi savus spēkus.
Ozolnieku Domes priekšsēdētāja vietnieks un zirgkopības speciālists Guntis Rozītis atcerējās, ka savulaik viņa kolēģi Burtnieku zirgaudzētavā vairākkārt lūguši Zilākalna Martas palīdzību, lai atrastu no aploka izlauzušos un noklīdušos zirgus, arī viņa sievastēvs bieži braucis uz Zužēniem dziedēties.
Kāds no pasākuma dalībniekiem ieminējās, ka arī Elejā dzīvo pazīstama dziedniece Veronika Ušuļska. «Ziņām» J.Kursīte piebilda, ka ir daudzas pozitīvas lietas, ko šī dziedniece dara un darījusi, bet, ja kādam nav palīdzēts, tad tas ir tikai dabiski. Visiem nav varējusi palīdzēt arī Zilākalna Marta, par ko iepriekš slimniekus viņa pati brīdinājusi. Jāņa Arvīda Plauža grāmatā «Ar mīlestību, Jūsu Zilākalna Marta» minēts, ka dziedniece palīdzējusi septiņdesmit tūkstošiem pacientu. J.Kursīte šo skaitli vērtē kritiski, piebilzdama, ka šādi cilvēki apaug ar leģendām. Izsenis latviešiem vai katrā ciemā bijušas zāļu sievas un dziednieki, kas centās līdzēt sasirgušajiem.
Ozolnieki bija jau 26. vieta Latvijā, kur J.Kursīte izstādījusi ekspozīciju par Zilākalna Martu. ◆