Sestdiena, 11. aprīlis
Anita, Anitra, Zīle, Annika
weather-icon
+-1° C, vējš 2.21 m/s, A-ZA vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Grib iemācīt būt drosmīgiem

Nākamajā mācību gadā Jelgavā strādās trīs «Iespējamās misijas» skolotāji  

«Esam ļoti priecīgi, ka divus gadus pie mums strādās «Iespējamās misijas» skolotāji. Jauni, aktīvi, idejām bagāti cilvēki, kas gatavi mainīties paši un mainīt līdzi gan audzēkņus, gan mūs, brīžam iesīkstējušos pedagogus,» pauž Jelgavas tehnikuma direktore Janīna Rudzīte. Nākamajā mācību gadā tehnikuma audzēkņiem latviešu valodu pasniegs prestižās izglītības programmas dalībniece Līva Gailuma, bet matemātiku Līga Zaķe. Savukārt Inguss Blaudums mācīs fiziku Jelgavas Spīdolas ģimnāzijā.
Jelgavas tehnikuma direktore stāsta, ka jau pērn cerējuši savā saimē uzņemt «Iespējamās misijas» skolotājus, taču tas nav izdevies. «Sagaidām, ka talantīgās programmas dalībnieces ne tikai vadīs stundas, bet arī aktīvi iesaistīsies sabiedriskajā darbā. Tas motivē izglītojamos mācīties labāk. Arī pedagogiem tā būs iespēja pavērot, ar kādām metodēm vēl var strādāt,» teic J.Rudzīte, piebilstot, ka abas jaunietes, kuras pēc profesijas nav pedagoģes, darbā ievadīs pieredzējušās mentores Baiba Lukaševica un Simona Beļajevskova.
Mudinās jauniešus lasīt grāmatas«Nedaudz ir bail. Īpaši tāpēc, ka strādāšu profesionālās izglītības skolā, kur stundu skaits vispārizglītojošos priekšmetos ir mazāks. Taču tā ir arī iespēja panākt zināmas izmaiņas. Mans mērķis nav, ka visi pēc diviem gadiem būtu gatavi piedalīties olimpiādēs, bet gan atrastu savu zināšanu līmeni un pakāptos augstāk,» stāsta «Iespējamās misijas» dalībniece L.Gailuma, kura Latvijas Universitātē ieguvusi bakalaura grādu baltu filoloģijā, bet rudenī gatava stāties Jelgavas tehnikuma audzēkņu priekšā. Viņa atklāj, ka uz latviešu valodas studijām savulaik iedvesmojusi absolvētās Jelgavas 4. vidusskolas skolotāja Sanita Baltiņa. Lai gan Līvai pagaidām nav kvalifikācijas pedagoģijā, jaunā speciāliste to cer iegūt, studējot maģistrantūrā, un palikt strādāt skolā arī pēc programmas noslēguma. «Mans lielākais mērķis būtu iemācīt Latvijas skolēniem patriotismu ne tikai vārdos, bet arī mīlestībā pret savu valsti un valodu. Noteikti mudināšu pievērsties lasīšanai. No saviem skolas laikiem atceros, ka daudzi labi ja izlasīja obligāto literatūru. Taču ir daudz interesantu grāmatu – vajag tikai atrast,» tic Līva. Lai to panāktu, viņa, piemēram, aicinās skolēnus piedalīties diskusiju grupās par aktuālāko jauniešu literatūru. «Skolēniem svarīgi saprast, ka viņi mācās un iegūst sev, nevis abstraktai sistēmai,» norāda jaunā skolotāja.
Neveiksminieki nav jāmet pār bortuLielam izaicinājumam – parādīt Jelgavas tehnikuma audzēkņiem, ka matemātika nav sarežģīts «bubulis», bet priekšmets, kurā var gūt arī panākumus, – gatava arī valmieriete L. Zaķe, kura sešus gadus dzīvo, mācās un strādā Rīgā. Viņa ieguvusi maģistra grādu optometrijā un jau strādājusi specialitātē. Taču, iedvesmojoties no «Iespējamās misijas» dalībnieku stāstiem, nolēmusi arī pati pieteikties programmā. Turklāt, jau studējot pirmajā kursā, Līga sevī atklāja pedagoģiskās dotības, kad sāka skolēniem pasniegt privātstundas. «Es vēlos viņiem iemācīt būt drosmīgiem. Skola nav tā vieta, kur jāmet pār bortu neveiksminieki. Viņi visi ir pelnījuši iespēju un vienādas starta pozīcijas, par spīti atšķirīgiem ģimenes ienākumiem,» pauž L.Zaķe, būdama gatava katram atrast individuālu pieeju, parādīt dažādas metodes, kā mācīties pašiem un stimulēt skolēnus meklēt kanālus, kur satikt ekspertus savā sapņu profesijā.
Centīsies iedegt intereses uguntiņas«Par skolotāja profesiju esmu domājis jau kopš bērnības, jo mana mamma ir strādājusi par ķīmijas skolotāju, un tas man likās ļoti interesanti,» atklāj I. Blaudums, kurš mācīs fiziku Spīdolas ģimnāzijā. Viņš tur būs otrais «Iespējamās misijas» skolotājs. «Ziņas» jau rakstīja, ka pagājušajā mācību gadā «spīdoliešu» priekšā stājās LU Bioloģijas fakultātes absolvente Ieva Miniča. Inguss apņēmies iedvesmot savus skolēnus, līdzīgi kā savulaik iedvesmots viņš pats. Organizējot tehniskās, jaunrades nodarbības, viņš jau redzējis skolēnu acīs intereses uguntiņas, «kad, piemēram, bērns vaicā, kā var padarīt savu peļu slazda automobili ātrāku un skaļruni skaļāku, kur var iegādāties komponentes vēl kāda robota radīšanai». To jaunais skolotājs centīsies iedegt arī Spīdolas ģimnāzijas skolēnos, akcentējot, ka «viss, kas mūsdienās ir radīts, tapis uzdrīkstoties». Jāpiebilst, ka izglītības programma «Iespējamā misija» katru gadu piesaista, atlasa, sagatavo un atbalsta darbam skolā augstskolu absolventus ar līdera dotībām un labiem akadēmiskiem sasniegumiem. Dalībnieki strādā kā pilna laika skolotāji, inovatīvi pasniedzot mācību priekšmetu savā specialitātē. Paralēli tam jaunie speciālisti apgūst pedagoģijas un vadības prasmes misijas «Līderības attīstības programmā». ◆ 

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.