Pēc svētkiem bagātās decembra nogales dzīve ievirzās ikdienas ritmā. Labākie trauki spodri nomazgāti un ielikti bufetes tālākajā stūrī.
Pēc svētkiem bagātās decembra nogales dzīve ievirzās ikdienas ritmā.
Labākie trauki spodri nomazgāti un ielikti bufetes tālākajā stūrī. Vakar – Zvaigznes dienā – no mājokļiem tika iznestas pēdējās svētku liecinieces egles, un par to klātesamību vairs liecina tikai paklājā ieķērušās skujiņas. Ar joni virsū brāžas gripas epidēmija. Arī tādēļ mājokļos jācenšas uzturēt maksimāla tīrība.
Trauklupatas pēcteces
Reti kuram atmiņā nav saglabājusies lietotas trauklupatas skāņā smaka. Daudzas saimnieces nav pieradušas trauku mazgāšanai izmantot birstītes, tāpēc lupatu var aizstāt ar dažādu faktūru sūkļiem un porolona salvetēm. Sūkļu priekšrocība ir tā, ka parasti to viena daļa ir no biezāka porolona, bet otra – no abrazīvas struktūras materiāla. Ar aso daļu var, piemēram, paberzt katliņa ārpusi, bet iekšpusi mazgāt ar mīkstāko daļu.
Īpaši netīrus grāpjus var berzt ar smalku metāla šķiedru plāksnīti, kas piesūcināta ar tīrošu, putojošu vielu.
Glāžu mazgāšanai un virsmu slaucīšanai noder mīkstas, plānas porolona salvetes.
Ja traukus mazgā zem ūdens strūklas, praktiskas ir birstes vai švammītes ar kātu, kurā iepilda mazgāšanas līdzekli. Mazgājot traukus, tas pakāpeniski ieputo tīrāmo virsmu.
Ja veicami netīrie mājas uzkopšanas darbi, pasaudzējiet savas rokas! Gumijas saimniecības cimdi nemaksā dārgi.
Ar ko tīrīt
Tīrīšanas līdzekļu arsenāls ir ļoti daudzveidīgs – katram darbiņam savs. Traukus mazgājam ar vienu, grīdu vai flīzes – ar citu, bet, lai notīrītu noķepušo plīti, izvēlamies speciālu emulsiju vai pulveri. Vairākas ražotājfirmas cenšas iet citu ceļu un piedāvā patērētājiem vienu tīrīšanas līdzekli ar ļoti daudzveidīgām izmantošanas iespējām. Šie līdzekļi parasti ir videi draudzīgi un nav alerģiski. Piemēram, tāda ir «IXI» sērija. Ir nopērkams universāls koncentrēts līdzeklis, ar kuru var mazgāt traukus, flīzes, grīdas un arī izmantot veļas mazgāšanai ar rokām.
Dažādu virsmu tīrīšanai tiek izmantota arī «IXI», «Brio», «Cif» un citas tīrošās emulsijas. Visi šie līdzekļi ir samērā lēti, un to cena atkarīga no flakona tilpuma. Neapšaubāmi, lielāks iepakojums maksās lētāk. Interesanti novērot, ka, tiklīdz pārdošanā parādās jauns izstrādājums, tā cena ir augstāka un iepakojums mazāks, bet pēc laika par to pašu cenu tiek piedāvāts vairāk tīrošā līdzekļa.
Daudz izmantošanas iespēju ir firmas «GND» piedāvātajiem mazgāšanas līdzekļiem. Tie ir koncentrēti, un tos atšķaida ar ūdeni. Tāpēc ar vienu iepakojumu pietiek ilgākam laikam. Firmas «GND» izplatītājs Andris Dzirkalis novērojis, ka viņa četru cilvēku ģimene to lieto apmēram gadu.
Ļoti universāls ir koncentrētais mazgāšanas līdzeklis «Super 10». Ar to, atjaucot ar ūdeni vajadzīgajā koncentrācijā, var notīrīt plītis, cepeškrāsnis (tās iepriekš uzsilda līdz 50 grādu temperatūrai, izsmidzina līdzekli un ļauj 2 – 3 minūtes pastāvēt, tad tīra ar abrazīvu materiālu), grilus, sadzīves tehnikas koka, metāla un plastmasas daļas. Noder arī grīdu, sienu, logu un flīžu mazgāšanai. Ar «Super 10» var iztīrīt traipus no apģērbiem un paklājiem. Izmanto arī automašīnu motora un instrumentu tīrīšanai, noņem taukvielu un eļļas traipus.
Trauku un veļas mazgāšanai ar rokām noderēs līdzeklis «LDC». Atšķaidot to ar ūdeni attiecībā 1:5, iegūst maigas šķidrās ziepes roku mazgāšanai. Nedaudz vājākas koncentrācijas šķīdumu izmanto trauku mazgāšanai, tas ļoti labi šķīdina tauku traipus. Līdzekļa labās īpašības vislabāk var novērot, mazgājot stikla un kristāla traukus. tie kļūst īpaši spodri un mirdzoši. Izmantotais koncentrāts, aiztekot kanalizācijā, šķīdina tur pieķepušos taukus.
Ar «LDC» piedevu mazgā trikotāžu, smalku apakšveļu, mežģīnes. Līdzeklis puto arī aukstā ūdenī.
A.Dzirkalis iesaka ar vājākas koncentrācijas šķīdumu noskalot istabas augu lapas. Vasarā ar to var aplaistīt arī dārza puķes.
Firmas «GND» ražotā produkcija nav lēta, taču jāatceras, ka tā ir ļoti koncentrēta un atšķaidāma ar ūdeni.
Pastāv uzskats, ja tīrīšanas līdzeklis ir biezāks, tad tas ir koncentrētāks un ar to var nomazgāt vairāk. Koncentrācijas pakāpe un biezums nav savstarpēji saistīti. Pirms iegādājieties kādu tīrīšanas līdzekli, rūpīgi izlasiet, kas rakstīs uz iepakojuma, vai tas ir jāatšķaida un ko ar to var notīrīt. Nav mazsvarīgi, pēc kā smaržos jūsu trauki, grīda, veļa… Varbūt citronu vai ābolu aromāts jau ir galīgi apnicis un gribas, lai tīrāmā viela nesmaržo nemaz.
Iespējams, pienāks laiks, ka mūsu saimniecības piederumu plauktiņos būs tikai daži tīrīšanas līdzekļi daudzo pudelīšu un bundžiņu vietā.
Materiālu palīdzēja sagatavot firma «GND» izplatītājs Andris Dzirkalis