– Ja Andrītis ko dara, tad ar visu sirdi un dvēseli, – Latvijas «Superpuiku 2000» raksturo viņa sporta skolotājs Staļģenes pamatskolā un vienlaikus treneris K.Kundziņa cīņas skolā Aivars Naglis.
– Ja Andrītis ko dara, tad ar visu sirdi un dvēseli, – Latvijas «Superpuiku 2000» raksturo viņa sporta skolotājs Staļģenes pamatskolā un vienlaikus treneris K.Kundziņa cīņas skolā Aivars Naglis.
Acīmredzot tikai tā arī iespējams tikt pie Latvijas puiku visprestižākā titula un, protams, balvām, kas tam nāk līdzi.
Rīgas Skolēnu tehniskās jaunrades nama «Annas 2» rīkotais erudīcijas, veiklības un praktisko iemaņu konkurss, kam oktobrī bija pieteikušies 140 zēnu no visas Latvijas, finišēja februāra pēdējā dienā pulksten 18.20 Rīgas cirkā, kad Staļģenes pamatskolas 8. klases skolnieks Andrejs Vasiļjevs stāvēja sarežģītās veiklības trases galā pie paša cirka kupola. Viņš to bija sasniedzis pirmais, un viņam nu uzgavilēja skatītāju pilnā zāle.
Dators ar interneta pieslēgumu, «Bosh» skrūvgriezis ar akumulatoru, «Adidas» mugursoma, vēl citas balvas un pārliecinošas skatītāju simpātijas. Vai Andrītis, kā viņu mīļi dēvē skolā, nu nepaliks iedomīgs?
– Nevaru palikt iedomīgs, jo dažiem jau skolā arī ir datori, – ar gluži vienkāršu zēnisku loģiku smaidīdams atbild ceturtdien skolā sastaptais superpuika.
Šonedēļ Staļģenes skolā rit projektu nedēļa. Andrejs gan no tās esot atbrīvots, jo, kā atzīst skolotāji, viņš savu projektu jau spoži realizējis. Tomēr pats nedēļas varonis, kā katru rītu, labprāt mērojis vairāk nekā četrus kilometrus garo ceļu no savām mājām Sidrabenes pagastā. Viņam skolā patīk – gan draugi, gan mācības un skolotāji.
Mājās? Nu, mājas ir mājas. Tur viņam esot diezgan stingri jāklausa. Nē, mācībām un sporta treniņiem vienmēr atļauts atvēlēt visu nepieciešamo laiku. Bet, ja sadomāsi slinkot, tad tētis vienmēr atradīšot, ko darīt.
Andrejam ir jaunāka māsa un brālis un arī vecāka māsa un brālis. Abi vecākie jau beiguši Staļģenes pamatskolu un tagad mācās arodu citās skolās. Andrejs līdz ar to faktiski palicis mājās lielākais palīgs.
– Mums ir zemnieku saimniecība. Cūkas, pīles, mežs. Brīvdienās bieži vien eju tētim līdzi meža darbos. Zarus dedzinu, – viņš stāsta.
Varbūt tieši mežā viņš guvis savas zināšanas par dabu un putniem, kas tik ļoti noderēja konkursa finālā?
– Nē, tur es daudz uz putniem neskatos. Krāmēju tik malku un domāju, kā ātrāk tikt mājās, – viņš atzīstas puiciskā vienkāršībā, nemaz nemēģinādams izlikties par paraugzēnu.
Atklāts, vienkāršs, godīgs, vienmēr optimistisks, draudzīgs – tās ir jaunā superpuikas īpašības, ko nosauc skolotāji un novērtē klasesbiedri. Audzinātājas Sarmas Zepas klasē veiktais psihoģeometriskais tests liecina, ka viņam piemīt augsts jūtīgums, spēja pārdzīvot un just līdzi, tieksme atrast kopīgu valodu arī ar tiem, ar kuriem nav viens viedoklis.
Koordinēts – uzsver Aivars Naglis. Tāpēc arī Andrim padodas gan vieglatlētika, gan basketbols, gan volejbols vai galda teniss. Taču vislabāk – brīvā cīņa, un Andra nākamais nozīmīgais mērķis esot uzvarēt starptautiskās cīņas sacensībās. Treneris ir pārliecināts, ka zēna spējas un mērķtiecība kopā ar harmonisko raksturu ir vislabākie priekšnoteikumi panākumiem. Viņam nekad neesot kaut kas divreiz jāatkārto, un nekas piespiedu kārtā jāuztiepj.
Vienīgais, ko kādā pagājušā gada aptaujā Andrejs dēvējis par savām raizēm, ir mācības. Lai gan – jāraizējas viņam, šķiet, būtu vienīgi par mūziku, kur nevarot dabūt vairāk par piecām ballēm. Bet citādi viņš ir mācību ziņā pirmais starp zēniem un trešais labākais klasē. Vislabāk viņam padodas matemātika un datorzinības, un, tā kā viņš paklusām arī atzinis, ka mācās, lai būtu gudrs, tad jaunais dators varētu būt tieši tas, kas šim nolūkam vajadzīgs.
Vai superpuika arī no kaut kā baidās? Jā, no čūskām. Protams, drusku bail bijis arī, kad vienīgajā mēģinājumā pirms konkursa fināla pirmoreiz rāpies pa virvju kāpnēm un alpīnistu sienu līdz cirka kupolam.
Klases audzinātājai mapē glabājas arī kāda lapota koka zīmējums, kura zaros augstāk un zemāk, pa vienam un pa pāriem sasēduši klases bērni. Katrs ir pierakstījis, kur viņš iedomājas sevi un kur klasesbiedrus. Sakritība vai likumsakarība, taču Andrejs tajā nevis sēž, bet stāv viens pats uz tādas kā platformas. Visu pārējo vidū, bet viens pats un neatkarīgs. Gluži kā šīs otrdienas vakarā cirkā, kur viņam līdz ar citiem skatītājiem aplaudēja arī klasesbiedri un audzinātāja.
Dzimtais Sidrabenes pagasts, juzdamies pagodināts, piešķīris Andrejam 50 latu prēmiju. Atpalicis nav arī Jaunsvirlaukas pagasts, kur atrodas Staļģenes pamatskola. Varbūt līdzās datoram nu iznāks arī printeris. Bet Andra skolotājiem pagasts dāvājis bezmaksas teātra apmeklējumu, un viņi jau izvēlējušies – operu «Nabuko».
Balvas ir vērtīgas
«Superpuika 2000» Andrejs Vasiļjevs saņēma «Apollo» datoru ar interneta pieslēgumu no komerccentra «Dati grupa», «Bosh» skrūvgriezi ar akumulatoru, «Adidas» mugursomu. Otrās vietas ieguvējs Edgars Pavlovičs no Rīgas 3. vidusskolas brauks uz pasaules hokeja čempionātu Sanktpēterburgā. Sertifikātu par visu fināla uzdevumu sekmīgu veikšanu un grāmatbalvu saņēma Rihards Missa no Zaļeniekiem.
Žūrija bija respektabla
Desmit finālistu prasmi, veiklību un erudīciju vērtēja «superpuika-99»
Jurģis Rietums, Rīgas Skolu valdes priekšsēdētājs Guntis Helmanis, dziedātājs Renārs Kaupers, spēkavīrs Raimonds Bergmanis, alpīnists Teodors Ķirsis, Latvijas TV programmu direktors Arvīds Babris un citas ievērojamas personas.