Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) tapusi jauna informatīvā brīvprātīgā darba koordinēšanas platforma.
Sistēma, kas saved kopā brīvprātīgā darba organizatorus un pašus brīvprātīgos, – tā NVA projekta vadītājs Ints Teterovskis definē jauno informatīvo platformu, kura atrodama tīmekļa vietnē brivpratigie.lv. Tā gan vēl ir testa režīmā, kas nozīmē, ka ir atvērta ieteikumiem un labojumiem. Taču jau patlaban skaidrs, ka jaunā sistēma būs liels solis uz priekšu brīvprātīgā darba koordinēšanā un attīstīšanā.
Pagaidām pieci reģioni
Organizatori ziņo, ka ar izveidotās informatīvās platformas starpniecību tiks nodrošināta un koordinēta informācijas apmaiņa starp cilvēkiem, kuri vēlas būt brīvprātīgā darba veicēji, un brīvprātīgā darba organizētājiem – nevalstiskajām organizācijām un pašvaldībām. Tas nozīmē, ka jaunajā NVA informācijas sistēmā brīvprātīgā darba organizatori visā Latvijā varēs piedāvāt savas darba vietas, savukārt visi interesenti pieteikties brīvprātīgajam darbam. Tīmekļa vietnē tiks publicēti ne tikai brīvprātīgā darba piedāvājumi tādās jomās kā valsts pārvalde, kultūra un māksla, daba un vide, izglītība, sports un sociālās aktivitātes, bet arī aktualitātes, statistika, labās prakses piemēri un citi ar brīvprātīgo darbu saistītie materiāli.
Jaunās platformas mērķis ir popularizēt un attīstīt brīvprātīgā darba kustību visos Latvijas reģionos. Patlaban projektā iesaistījušies pieci – Jelgava, Jēkabpils, Daugavpils pilsēta un novads, kā arī Gulbenes novads, nodrošinot savu koordinatoru, kas palīdzēs darba veiksmīgākā norisē. Jelgavā šo pienākumu veiks Sabiedrības integrācijas pārvaldes speciāliste un brīvprātīgā darba koordinatore Sņežana Zinovjeva. «Ziņas» jau rakstīja, ka viņa vairākus gadus strādā ar neformālās apvienības «Brīvprātīgie Jelgavai» komandu, kas apvieno vairāk nekā 200 dalībnieku. Viņi palīdz gan dažādos pasākumos, piemēram, Pilsētas svētkos un Stādu dienās, gan individuāli.
Lai tā būtu goda lieta
NVA projekta vadītājs stāsta, ka jaunā platforma ir turpinājums darbam, kas savulaik risinājies «Rīga 2014» laikā, kad Rīga bija viena no Eiropas kultūras galvaspilsētām. I.Teterovskis tad bija iesaistīts brīvprātīgā darba organizēšanā, kas arī ļāvis šo jomu iepazīt un iemīlēt tiktāl, lai aktīvi domātu par tās attīstību. «Jā, man ir misijas apziņa! Vēlos, lai vārds «brīvprātīgais» būtu goda lieta. Lai, aizejot uz skolu 2020. gadā, skolēni burtiski lauztos uz zāli, kur stāsta par brīvprātīgā darba iespējām, nevis, kā tas ir patlaban, kad atnāk pāris jauniešu un pasmīn par to,» par saturīga brīvā laika pavadīšanas sabiedrības labā ideju iestājas I.Teterovskis.
Viņš norāda – lai brīvprātīgais darbs attīstītos, jānāk pretī arī tā organizatoriem, panākot, ka paši brīvprātīgie būtu ieguvēji no šī procesa. Tāpēc rūpīgi jāpārdomā, cik brīvprātīgo pasākumā nepieciešams, kāds būs katra uzdevums, cik ilgi noritēs darbs, kā arī jāparūpējas par ūdeni, tēju vai kafiju, uzkodām un dažādiem bonusiem. Savukārt brīvprātīgo izaicinājums ir sava vārda turēšana. Prakse liecina, ka vidēji 30 procentu, kas piesakās, neatnāk. Jāpiebilst, ka šogad pieņemts likums, kas regulē brīvprātīgo darbu. Tas paredz, ka šajās aktivitātēs var iesaistīties jaunieši no 13 gadu vecuma, un noteikti citi regulējumi.
Meklē gada brīvprātīgo Jelgavā
Sabiedrības integrācijas pārvalde arī atgādina, ka līdz 15. novembrim valsts un pašvaldības iestādes, reliģiskās un nevalstiskās organizācijas, kas darbojas Jelgavā, vēl var izvirzīt brīvprātīgā darba veicējus nominācijai «Gada brīvprātīgais Jelgavā 2016».
Piesakot jāiesniedz anketa, pretendenta dzīves gaitas apraksts (CV) un rekomendācija. Var pievienot arī citu informāciju – publikācijas presē, fotogrāfijas un citas liecības, kas atspoguļo kandidāta veikto brīvprātīgo darbu Jelgavā. Anketā jāpamato kandidāta izvirzīšana nominācijai, norādot brīvprātīgā darba periodu, apjomu un kvalitāti. Jāpiebilst, ka viena juridiskā persona var pieteikt ne vairāk kā trīs brīvprātīgā darba veicējus (ja viņi jau nav bijuši nominēti pēdējos trīs gadus). Šogad svinīgais pasākums norisināsies 5. decembrī.