Trešdiena, 15. aprīlis
Aelita, Gastons
weather-icon
+9° C, vējš 2.1 m/s, ZA vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Mēs esam nostājušies uz starta līnijas

Valsts akciju sabiedrība «Latvijas valsts meži» ir sākusi savu saimniecisko darbību 2000. gada 1. janvārī, un tās galvenais darbības mērķis ir realizēt valsts intereses valsts mežu saglabāšanā, atjaunošanā un efektīvā saimniekošanā…

Valsts akciju sabiedrība (VAS) «Latvijas valsts meži» ir sākusi savu saimniecisko darbību 2000. gada 1. janvārī, un tās galvenais darbības mērķis ir realizēt valsts intereses valsts mežu saglabāšanā, atjaunošanā un efektīvā saimniekošanā pilna mežsaimnieciskā cikla ietvaros, nodrošinot ilgspējīgu valsts mežu apsaimniekošanu.
Galvenais ir panākt, lai meža resursu izmantošana šodien nesamazinātu meža apsaimniekošanas iespējas nākotnē un neiznīcinātu meža ekoloģiskās vērtības.
Sertifikāts ir arī tirgus instruments
Viens no veidiem, kā reāli pierādīt, ka «Latvijas valsts meži» apsaimnieko savā valdījumā esošos mežus pēc ilgtspējīgas un nenoplicinošas mežsaimniecības principiem, ir mežu sertifikācija. Tās procesā tiek ievēroti šādi kritēriji:
atklātība un caurspīdīgums;
ticamība;
objektivitāte;
trešās neieinteresētās puses novērtējums;
izmaksu efektivitāte;
konsensus princips lēmumu pieņemšanā.
Zaļais sertifikāts ir arī tirgus instruments – līdzeklis kokmateriālu konkurētspējas paaugstināšanai, sava tirgus saglabāšanai un palielināšanai gan vietējā, gan starptautiskā mērogā. Tas palīdzēs izskaust koku zādzības, jo pircējs prasīs pierādīt šīs koksnes izcelsmi. Tā kā mūsu mežizstrāde un kokrūpniecība ir orientēta uz eksportu (70 procentu no saražotajiem koksnes produktiem tiek eksportēti, kas pēdējos gados ir aptuveni 40 procentu no kopējā nacionālā eksporta apjoma), ir jārēķinās ar starptautiskajām tendencēm un prasībām, un viena no tām ir sertificēta koksne.
Pieprasa sertificētu koksni
Pircēji (pārsvarā Lielbritānijas tirgū) jau vairākus gadus pieprasa sertificētus koksnes izstrādājumus arī no Latvijas, un ar katru gadu šis pieprasījums palielinās. Tāpēc Latvijas koksnes izstrādājumu eksportētājiem strauji samazinās tirgus, kurā tie var veiksmīgi konkurēt. Pašreiz reāli ārējos tirgos tiek pieprasīts FSC (Forest Stewardship Council – Meža uzraudzības padome) sertifikāts, bet jau tuvākajā nākotnē tirgū parādīsies pieprasījums arī pēc PEFC (PanEuropean Forest Certification – Eiropas mežu sertifikācija) sertifikāta. To prasa arī mežistrādes, kokapstrādes un koksnes eksportētājuzņēmumi Latvijā.
FSC principi atbilst mūsu kritērijiem
Mežu sertifikācija pēc PEFC principiem pašlaik vēl reāli nav iespējama, turpretī pēc FSC sertifikācijas kritērijiem šo procesu ir iespējams sākt jau tagad. Tas bija viens no priekšnoteikumiem, kāpēc VAS «Latvijas valsts meži» nolēma sākt savus mežus sertificēt pēc FSC principiem, kas turklāt atbilst pašas valsts akciju sabiedrības izvirzītajiem meža sertifikācijas kritērijiem.
Meža sertificēšanu pēc FSC sistēmas pasaulē sāka ieviest deviņdesmito gadu sākumā ar mērķi regulēt meža dabiskās vides saglabāšanu. Tā bija reakcija uz masveida mežu izciršanu Dienvidamerikā, kas ietekmēja zemeslodes vidi un klimatu. Pašlaik salīdzinoši lielas mežu platības pēc šīs sistēmas ir sertificētas Eiropā, arī Skandināvijas valstīs, turienes mežsaimniecības uzņēmumus var uzskatīt gan par mūsu partneriem, gan konkurentiem starptautiskajā koksnes tirgū.
FSC sertificēto mežu apjomi pasaulē turpina palielināties. Pašreiz to apjoms ir sasniedzis gandrīz 16,9 miljonus hektāru. Izvēloties sertifikācijas veidu, tika ņemti vērā arī mežsaimniecībās izdarītās aptaujas rezultāti par eksportētās koksnes un koksnes izstrādājumu tirgus sadalījumu pa valstīm, kur dominē eksports uz Lielbritāniju un Zviedriju, kurās pieprasa pēc FSC principiem sertificētu koksni.
Vides un ekoloģisko vērtību saglabāšanai
Meža sertifikācija būtībā nozīmē tādas mežsaimniecības apstiprināšanu, kas veicina meža dabiskās vides un ekoloģisko vērtību saglabāšanu un vairošanu, kas ir ekonomiski ilgtspējīga un efektīva, tajā pašā laikā nodrošinot meža sociālo funkciju pildīšanu.
Kokmateriālu un koksnes izstrādājumu tirgū pircējam ir tiesības (un to viņš arī dara) prasīt, vai šie kokmateriāli ir no sertificēta meža. Tas nozīmē, ka jāsertificē meži, koksne, meža izstrādātāji, kokmateriālu piegāžu un pārstrādes ķēdes, kā arī preču zīmes, kuras izmanto koksnes izstrādājumu pārdošanai, u.c. Mežu sertifikācija ietver sevī prasības par meža ilgtermiņa apsaimniekošanu un dabas aizsardzību. FSC principu ievērošanu vienlīdz svarīgi vērtēt no ekoloģiskajiem, ekonomiskajiem un sociālajiem aspektiem.
Būs nacionālais mežsaimniecības standarts
Latvijas mežsaimniecības sertifikācijas FSC standarta izstrādes iniciatīvas grupa, kuras sastāvā ir arī valsts akciju sabiedrības «Latvijas valsts meži» pārstāvji, izstrādā nacionālo ilgtspējīgas mežsaimniecības standartu, atbilstoši starptautiski atzītiem FSC principiem un kritērijiem. Bet tas nevar tikt atzīts FSC pirms darba grupas oficiālas atzīšanas, tāpēc grupā ir organizācijas, kas lūgušas uzņemt tās FSC biedru statusā, arī VAS «Latvijas valsts meži».
Meža sertifikācijas darbu sākšanai «Latvijas valsts mežu» valdījumā esošajos valsts mežos tika dibināta darba grupa, kas analizēja zaļās sertifikācijas priekšnoteikumus un izstrādāja darbības plānu. Meža sertifikācijas novērtējumam tika veikta iekšējā un ārējā tirgus analīze, kā arī politiskā un sociālā klimata izpēte un sertifikācijas sistēmu salīdzinājums. Tika analizēti visu astoņu VAS «Latvijas valsts meži» mežsaimniecību ilgtermiņa līgumi – platības un līgumu skaits mežsaimniecībā. Piecās piemērotākajās mežsaimniecībās apjomīgāko ilgtermiņa līgumu turētājus aptaujāja par sertifikācijas nepieciešamību, veidu, apaļkoksnes sadalījumu pa sugām, pārstrādes iespējām un eksporta tirgiem. Pamatojoties uz analīzes rezultātiem, VAS «Latvijas valsts meži» valde nolēma: prioritāte mežu sertificēšanā jādod reģioniem, kur ir attīstīta kokapstrāde, kas spēj veikt dziļāku koksnes pārstrādi, t.i., radīt lielāku pievienoto vērtību.
Prioritāte reģioniem ar attīstītu kokapstrādi
Pēc informācijas, ko mežistrādes un kokapstrādes uzņēmumi sniedza anketās, par prioritārām teritorijām, kurās pirmajās paredzēts novērtēt mežsaimniecības atbilstību FSC principiem un, ņemot vērā aptuvenās sertifikācijas procesa izmaksas, izvēlējās Austrumvidzemes, Dienvidkurzemes, Vidusdaugavas un Ziemeļlatgales mežsaimniecības. Sagatavošanas darbus vismaz vienā no šīm mežsaimniecībām iecerēts paveikt līdz šā gada septembrim, piesaistot arī ārvalstu konsultantus. Nākamais solis jau būs objekta FSC sertifikācijas testa audits.
Divu gadu laikā sertificēs pusi valsts mežu
Lai mežsaimnieciskās darbības galvenajam produktam – koksnei – palielinātu konkurētspēju gan Latvijā, gan ārējos tirgos, VAS «Latvijas valsts meži» ir pieņemts lēmums divu gadu laikā sertificēt pēc FSC standarta vismaz 50 procentu no tās valdījumā esošajiem mežiem, bet atlikušos valsts mežus – pēc tam iespējami īsā laikā.

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.