Arī šajā mācību gadā 12. klašu skolēni (visa klase) varēja izvēlēties kārtot piloteksāmenu fizikā, ķīmijā vai dabaszinībās, kura mērķis ir novērtēt izglītojamo mācību sasniegumus jauna centralizētā eksāmena veidošanai. Jelgavā šo iespēju izmantoja Spīdolas (71) un Valsts (47) ģimnāziju skolēni, kā arī 109 Jelgavas tehnikuma 2. kursa audzēkņi. Otro gadu piloteksāmenu kārtoja arī Ozolnieku vidusskolas topošie absolventi. Savukārt Jelgavas novada vidusskolēni šajos eksāmenos nepiedalījās.
«Eksāmenu piedāvājām kārtot tām grupām, kuriem ir vairāk stundu kādā no šiem mācību priekšmetiem un tādas sekmes, ka viņi varētu arī nokārtot. Tā dabaszinības lika topošie viesmīlības pakalpojumu un klientu apkalpošanas speciālisti, bet fiziku – datorsistēmu un programmēšanas tehniķi. Rezultātus vēl nezinām, bet, kā atzina gan paši izglītojamie, gan pedagogi, kuri piedalījās eksāmena novērošanā, bija ļoti grūti,» stāsta Jelgavas tehnikuma direktora vietniece Nona Jakušova. Jāpiebilst, ka tehnikums piloteksāmenā piedalījās arī pērn, kad tas tika ieviests. Novērtējot procentos, profesionālās izglītības iestādes Latvijā tad bija sasniegušas 35,22 procentus dabaszinībās, 23,77 procentus fizikā un 28,48 procentus ķīmijā.
Virs vidējā līmeņa valstī (34,88 procenti fizikā un 47,23 procenti ķīmijā) pagājušajā mācību gadā piloteksāmenu izdevās nokārtot Ozolnieku vidusskolas audzēkņiem. 18 divpadsmitie savus spēkus fizikā (seši) un ķīmijā (12) pārbaudīja arī šogad. «Dabaszinības mūsu skolēniem patīk. Ir pienācīga materiālā bāze un profesionāli skolotāji – kāpēc gan nepiedalīties?» retoriski jautā Ozolnieku vidusskolas direktore Klāra Stepanova, būdama pārliecināta, ka katrs pārbaudes darbs tikai vairo pārliecību un nostiprina zināšanas.
Jāpiebilst, ka pēc eksāmenu norises izglītojamo darbus vērtē centralizēti un vērtējums tiek izteikts procentuāli. Pēc skolēna izvēles informācija par piedalīšanos pilotprojekta eksāmenā un tajā iegūtais vērtējums var tikt ierakstīts atestāta par vispārējo vidējo izglītību sekmju izrakstā. Pērn vislabāk piloteksāmenos veicās valsts ģimnāzijām, kur ķīmijā tika sasniegti 55,07 procenti, dabaszinībās – 51,35 procenti, bet fizikā – 42,01 procents. (Ģimnāzijās 53,53 procenti dabaszinībās, 35,16 procenti fizikā, 41,34 procenti ķīmijā.)
Jau ziņots, ka atbalstīta iecere 12. klases absolventiem noteikt piekto obligāto eksāmenu ķīmijā, fizikā vai dabaszinībās. Jaunos eksāmenus Izglītības un zinātnes ministrija solīja ieviest pakāpeniski, nosakot piloteksāmenus.
Pārbauda spēkus piloteksāmenos
00:00
20.04.2017
35