Piektdiena, 6. marts
Vents, Centis, Gotfrīds
weather-icon
+-1° C, vējš 1.11 m/s, R-DR vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Lasām

Daļa no mūžīgā kara
Romāns “Balāde par dziedātājputniem un čūskām” sniedz ieskatu Koriolāna Snova dzīvē, pirms viņš kļuva par nežēlīgo Kapitolija prezidentu Snovu, ko pazīstam no amerikāņu rakstnieces Sūzenas Kolinsas slavenās triloģijas “Bada spēles”.
Grāmatā attēlotais sižets stāsta par varoni, kuram, kā zināms, paredzēts kļūt par bezgalīgu ļaunumu. Nav nemaz tik ērti apzināties, ka reiz viņš ir bijis kara šausmu biedēts un badināts bērns, kurš joprojām tic savas valsts varenībai un taisnīgumam, par spīti biedējošajām pretrunām, ko turpina piedzīvot. 
“Balāde par dziedātājputniem un čūskām” ļauj iedziļināties nežēlīgo bada spēļu priekšvēsturē un uzzināt, kā radās necilvēcīgās izklaides un kontroles veidi, kas katru dienu atgādina par propagandas cīņu ar mūžam dzīvo dumpinieku garu. 
Romāna sižeta līnija risinās 10. bada spēļu laikā, kurām tradicionāli tiek izvēlēti pusaudži no 12 Panamas apgabaliem, lai tie cīnītos cits ar citu uz dzīvību un nāvi. Šajā gadā loterijā izlozētajiem bērniem tiek piešķirti padomdevēji no Kapitolija – akadēmijas studenti, kas cer saņemt naudas balvu, kas nosegtu mācību maksu universitātē. Viens no padomdevējiem ir Snovs, kuram iedala sākotnēji šķietami visnevērtīgāko pārstāvi no visnabadzīgākā 12. apgabala. 
Taču pavisam drīz, sastopot gudro un harismātisko Lūsiju Greju Beirdu, viņš saprot, ka uzvara ir iespējama. Lūsija Greja tiek attēlota kā triloģijas “Bada spēles” varones Katnisas Everdīnas priekšgājēja, viņa ir krāšņa pravietisku tautas balāžu dziedātāja, kurai piemīt liela deva viltības un prasme darboties ar čūskām. Snovam vien ir jāspēj būt tik gudram, lai gan iekarotu meitenes uzticību, gan iepriecinātu spēļu skatītājus un viņa skolotājus. 
Viss, ko varētu sagaidīt no Kolinsas, ir atrodams arī šajā grāmatā – gan riskanta pusaudžu mīlestība, gan daudz vardarbības, nodevības un pazemojošas manipulācijas. Snovs un viņa kolēģi padomdevēji vienmēr domā par to, kā viņi izskatās uz ekrāna, kā tiks vērtēta viņu rīcība. Negodīga taktika tiek izspēlēta bez mazākajām šaubām, jo vienīgais atskaites punkts ir apgabalu pārstāvju nāvju skaits dienas beigās. Pretrunas, kas risinās starp Snova galvu un sirdi, pamazām iemīloties izveicīgajā Lūsijā Grejā, liek arī lasītājam maldīties pareizās un nepareizās izvēlēs, pieprasot samierināties ar izdarīto izvēļu skarbajām sekām. 
Visbeidzot, ar uzcītību un viltību uzvarot spēlēs, nododot draugu un allaž ticot savas ģimenes moto “Snovi vienmēr krīt uz kājām!”, Koriolāns tiek atalgots ar iespēju kļūt par Kapitolijam nozīmīgu personu. Top skaidrs, ka turpmāk viņa iesaiste bada spēļu attīstībā būs izšķiroši svarīga, ļaujot manifestēt ļaunumam un nežēlībai: “Spēles nav tikai sods apgabaliem, tā ir daļa no mūžīgā kara. Spēles ir atgādinājums par to, ko mēs esam cits citam nodarījuši un ko varētu nodarīt atkal, jo esam tādi, kādi esam.” 
Sadarbībā ar apgādu “Zvaigzne ABC”

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.