Ceturtdiena, 30. aprīlis
Vilnis, Raimonds, Laine
weather-icon
+1° C, vējš 0.45 m/s, R vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

«Taurenītis» lido jau 25 gadus

Glūdas pagasta pirmsskolas izglītības iestāde «Taurenītis» pagājušās nedēļas nogalē svinēja savu 25 gadu jubileju.

Glūdas pagasta pirmsskolas izglītības iestāde «Taurenītis» pagājušās nedēļas nogalē svinēja savu 25 gadu jubileju.
Kā jau tādās reizēs pieklājas, mazuļi sniedza koncertu, skanēja mīļi vārdi, laba vēlējumi un neskaitāmi apsveikumi.
Arvien biežāk nākas dzirdēt, ka pagastos līdzīgas iestādes tiek slēgtas, jo audzēkņu skaits samazinās gan demogrāfiskās situācijas, gan vecāku maksātnespējas dēļ, bet «Taurenītis» pastāvējis jau 25 gadus un arī nākotnē raugās ļoti cerīgi.
Mazuļi dzimst biežāk
Vadītāja Valentīna Saviča stāsta, ka nākotni cerīgu rada gan pakāpeniskais dzimstības pieaugums pagastā, gan obligātā piecgadīgo un sešgadīgo bērnu apmācība: «Pēdējie divi gadi ir bijuši mazliet kritiskāki – pagastā attiecīgā vecuma bērnu bija mazāk. Taču jau, piemēram, šā gada divos mēnešos pagastā ir piedzimuši pieci mazuļi, kas rāda, ka dzimstība paaugstinās. Arī tas, ka valdība nolēmusi ar nākamo mācību gadu par obligātu atzīt piecgadīgo un sešgadīgo bērnu apmācību, mūsu audzēkņu skaitu tikai palielinās.»
Jau līdz šim «Taurenītī» tika sagatavoti bērni skolai, taču tas nebija obligāti un vecāki varēja izvēlēties – vest savu bērnu uz «dārziņu» vai ne. V.Saviča gan skaidro, ka mājās palicēju ir ļoti maz: «Lielākā daļa mūsu pagasta mazuļu apmeklē bērnudārzu – ja ne no pirmā gada, tad pirmsskolas laikā gan. Tādu, kas 1. septembrī skolā ierodas pirmoreiz, ir ļoti maz. Mūsu galvenā rūpe ir radīt tādu vidi, kurā bērns varētu gūt maksimāli lielāku dzīves pieredzi, veidot saskarsmi, uzzināt ko jaunu, lai, aizejot uz skolu, varētu jau izteikt savu viedokli, zinātu, kas ir sabiedrība, kādas ir tās normas, prastu rokā noturēt pildspalvu un zīmuli, iepazītos ar burtiem, jo mēs uzskatām, ka mācīties lasīt un rakstīt ir jāsāk tad, kad parādās pirmā interese.»
Patlaban piecgadīgajiem un sešgadīgajiem bērniem, apmeklējot «Taurenīti», tiek piedāvātas divas iespējas – viņi var pirmsskolas izglītības iestādē uzturēties katru dienu (dārziņam ir 12 stundu darbalaiks) vai arī apmeklēt to reizi nedēļā. V.Saviča atzīst, ka no 1. septembra kārtība varētu mainīties: «Ja vecākiem būs interese, mēs piedāvāsim vēl variantu, kas paredz bērnam «Taurenītī» pavadīt arī septiņas stundas. Tā vecākiem būs iespēja izvēlēties sev pieņemamāko variantu.»
Bērns runā divās valodās
«Taurenītis» jau vairākus gadus ir iesaistījies Sorosa fonda – Latvija programmas «Pārmaiņas izglītībā» projektā «Atvērtā skola». Projekta būtība saistīta ar cittautiešu integrāciju. V.Saviča stāsta, ka uz Nākotni kolhoza laikos strādāt braukuši ļaudis no dažādām Austrumu zemēm un nereti palikuši arī uz dzīvi, bet tagad viņiem ir mazuļi, kurus vecāki vēlas izglītot latviešu skolās. Tādēļ jau pirms skolas gaitu sākšanas ir svarīgi bērniem iemācīt latviešu valodu. «Taurenīša» vadība uzskata, ka ģimene ir tā, kurai jāsaglabā savas tautas tradīcijas – krievu, baltkrievu, ukraiņu vai kādas citas tautības. Savukārt izglītības iestādēm jārūpējas, lai bērns izprastu arī latviešu valodu un tās nepieciešamību. V.Saviča atzīst, ka visbiežāk tie mazuļi, kas «dārziņu» sāk apmeklēt jau no pusotra gada vecuma, uz skolu aiziet, pilnībā apguvuši latviešu valodu: «Mazliet grūtāk ir ar bērniņiem, kas pie mums ierodas piecu un sešu gadu vecumā, bet dažkārt arī viņi ir tik apdāvināti, ka gada laikā spēj panākt vairāk nekā cits trīs un četros gados. Vienmēr bērniem uzsveram, ka ikviens, kas prot vairākas valodas un ir iepazinis vairāku tautu tradīcijas, ir bagātāks. Dažādos sarīkojumos, ko organizējam, audzēkņi runā dzejoļus un dzied dziesmiņas krievu, baltkrievu un citās mēlēs. Tas taču ir lieliski, ka tāds mazs ķipars spēj tik daudz – runāt gan latviski, gan vēl kādā valodā.»
«Dārziņš» un skola – laba pēctecība
Lai arī «Taurenītis» celts 120 audzēkņiem un patlaban tajā ir 52 bērni, tas nenozīmē, ka ēka stāv tukša. Tajā lieliski izvietojušās Šķibes pamatskolas sākumsskolas klases. Tas ir ieguvums gan mazāko klašu skolēniem, gan bērnudārza audzēkņiem. V.Saviča uzskata, ka starp abām iestādēm ir laba pēctecība: «Jau savas dzīves pirmajos gados mazie var iepazīt skolas dzīvi. Mēs bieži ejam ciemos pie sākumklašu bērniem, dažkārt kopīgi rīkojam pasākumus. Tātad nākamā skolas vide viņiem nav sveša – nav jāiejūtas jaunā, sev nezināmā pasaulē. Viss ir tepat – mūs šķir tikai koridors. Arī pirmo četru klašu bērniem tas ir patīkami, jo var satikt savus bērnudārza draugus, kā arī jaunākos brāļus un māsas.»
***
Pirmsskolas izglītības iestāde «Taurenītis»
Audzēkņi – 52 vecumā no 1,5 līdz septiņiem gadiem, trīs grupiņas.
Darbinieki – 12, četri tehniskie un astoņi pedagoģiskie.
Vadītāja – visus 25 gadus Valentīna Saviča.
Savulaik bijušas sešas grupiņas,
120 audzēkņi un 39 darbinieki.

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.