Svētdiena, 14. decembris
Auseklis, Gaisma
weather-icon
+0° C, vējš 0.45 m/s, D-DR vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Pie zemessargu bataljona štāba atklās trīs plāksnes

Gatavojoties Lāčplēša dienai, Jelgavas zemessargu bataljona štābā nolemts pulkveža Oskara Kalpaka piemiņas plāksni, kas pašlaik atrodas muzejā, uzstādīt pie zemessargu štāba ēkas Dambja ielā.

Gatavojoties Lāčplēša dienai, Jelgavas zemessargu bataljona štābā nolemts pulkveža Oskara Kalpaka piemiņas plāksni, kas pašlaik atrodas muzejā, uzstādīt pie zemessargu štāba ēkas Dambja ielā.
Pirms valsts svētkiem 11. novembrī tikās pazīstamais novadpētnieks, pedagogs Andris Tomašūns un zemessargu bataljona komandieris Armands Fridrihsons. Apspriedē nolemts, ka pulkveža Oskara Kalpaka piemiņas plāksne, kas atrodas muzejā, no Lāčplēša dienas stāvēs pie zemessargu štāba ēkas Dambja ielā. Līdzās šai plāksnei tiks atklātas vēl divas jaunas plāksnes – viena veltīta Latvijas armijas 3. kājnieku pulka dibināšanai un otra – 52. Jelgavas zemessargu bataljona dibināšanai 1991. gadā.
Nedienas ar Oskara Kalpaka piemiņas plāksni sākās jau atmodas sākumā. Plāksne par LNNK un mākslinieku Grīnbergu ģimenes līdzekļiem tika atjaunota un novietota oriģinālajā vietā Raiņa parkā, kur pirms Otrā pasaules kara atradās krievu inteliģences klubs «Kružok», bet pašlaik – bērnu un jauniešu centrs «Junda». Taču drīz plāksni nozaga, ļoti iespējams, kā krāsainā metāla priekšmetu. Policijas un sabiedrības pūles to atgūt bija veltīgas. 1997. gadā pēc A.Tomašūna iniciatīvas, saņemot atbalstu no Latviešu fonda ASV un Kanādā, tika izgatavota jauna plāksne, taču arī tā pie minētās sienas nostāvēja pāris mēnešu. Kādu rītu tika atklāts, ka deģenerāti plāksnei ir atlauzuši vienu stūri, bet šoreiz viņu zādzības mēģinājums bija neveiksmīgs. Tomēr drošības apsvērumu dēļ plāksne pēc salabošanas tika novietota muzejā un plašai sabiedrībai turpmāk vairs nebija apskatāma. Tagad, kā «Ziņām» atzīst gan vēsturnieks A.Tomašūns, gan zemessargu bataljona komandieris A.Fridrihsons, ir atrasts optimāls risinājums. Visas piemiņas plāksnes būs novietotas publiski pieejamā, taču vienlaikus arī drošā, labi apsargātā vietā.

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.