Svētdiena, 10. maijs
Maija, Paija
weather-icon
+9° C, vējš 2.56 m/s, A-ZA vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Palīdziet tapt K.Kugras jubilejas izstādei!

Viens no spilgtākajiem pārstāvjiem Latvijas koktēlniecībā ir Krišjānis Zolbergs – Kugra (1904 – 1979). (Uzvārdu Kugra mākslinieks pieņēma 30. gadu otrajā pusē.).

Viens no spilgtākajiem pārstāvjiem Latvijas koktēlniecībā ir Krišjānis Zolbergs – Kugra (1904 – 1979). (Uzvārdu Kugra mākslinieks pieņēma 30. gadu otrajā pusē.) Plašākai publikai mākslinieks autodidakts K.Kugra kļuva pazīstams 20. gadsimta 40. gados, kad sāka veidot satīrisko darbu sēriju pēc brāļu Kaudzīšu romāna “Mērnieku laiki” motīviem. Viņš radījis plašu laikabiedru un latviešu klasikas literāro tēlu galeriju. Ķencis vien ir piedzīvojis vairāk nekā 2500 atveidojumu, kur tad vēl Brigaderes, Blaumaņa un Alunāna personāži.
Skulptūras dzīvo ilgāk par mākslinieku. Viņa veidotie tēli mīt dzīvokļos, privātmājās, muzeju krātuvēs. Izaugušas vairākas paaudzes, priecājoties par Lutausi, Sprīdīti, Annelēm un Meža ķēniņu Tērvetes ainavu parkā, arī par Ķenci un Pāvulu Vecpiebalgas Kalna Kaibēnos. Ģ.Eliasa Jelgavas VMM krājumā atrodas gandrīz 50 autora darbu. Īpaša vieta K.Kugras daiļradē ir lielskulptūru grupām. Vairāk nekā 20 skulptūru veido Ādolfa Alunāna lugu tēli. Tiem autors pievērsās mūža nogalē.
2004. gadu mēs varam uzskatīt par K.Kugras gadu, tādēļ no 13. augusta Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā būs atvērta mākslinieka piemiņas izstāde. Skatītāji atkal varēs satikties ar mākslinieka veidotajām skulptūrām. Kā jau minēts, viņa darbi bija tautā iecienīti un raduši mājvietu arī ārpus muzeja krātuvēm. Izstādes organizatori lūdz atsaukties un piedāvāt savā īpašumā esošās K.Kugras skulptūras, lai papildinātu muzeja veidoto jubilejas ekspozīciju. Tas izdarāms, piezvanot pa tālruni 3025830, lai vienotos par tālāko sadarbību.
Izstādes organizatorus interesē gan kokskulptūras, gan fotogrāfijas, izstāžu katalogi, kā arī citi ar K.Kugru saistīti materiāli.
Mākslinieka piemiņas vārdā ceram uz atsaucību un sadarbību, jo kopīgiem spēkiem veidotā izstāde noteikti būs bagātāka un daudzveidīgāka un priecēs visus interesentus.

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.