Svētdiena, 10. maijs
Maija, Paija
weather-icon
+10° C, vējš 2.47 m/s, A vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Visaugstāk vērtē draudzību

No 11. starptautiskās skolēnu krievu valodas olimpiādes, kas nesen norisinājās Maskavā, ar sudraba medaļu atgriezusies Jelgavas Valsts ģimnāzijas 11. klases audzēkne Jolanta Detlava.

No 11. starptautiskās skolēnu krievu valodas olimpiādes, kas nesen norisinājās Maskavā, ar sudraba medaļu atgriezusies Jelgavas Valsts ģimnāzijas 11. klases audzēkne Jolanta Detlava.
Jolantas mamma Regīna Detlava, kas Valsts ģimnāzijā ir krievu valodas skolotāja, par jaunāko meitu saka: “Viņa ir ļoti uzņēmīga, nebaidās sākt ko jaunu un cenšas neatpalikt no vecākās māsas Danielas, kas arī savulaik bija sekmīga skolniece. Esmu lietuviete, tāpēc, var teikt, maniem bērniem ir divas dzimtās valodas – latviešu un lietuviešu. Jau bērnībā ieaudzinātā tolerance pret valodām Jolantai ir devusi zināmas priekšrocības arī krievu valodas apguvē.”
Gan jāteic, ka filoloģiju vai literatūru Jolanta nākotnē studēt nedomā. Viņa jau no mazām dienām ir “dakterējusi” lelles un grib kļūt ārste, varbūt pat ķirurģe. Vai pietiks arī fiziskā spēka un izturības? Jolanta saka: “Jā.” Meitene kopā ar zēniem trenējas florbolā un nejūtas kā trausla puķīte.
Jolantas stingro apņēmību labi startēt gan krievu valodas olimpiādē Latvijā, gan arī pēc tam Maskavā ļoti atbalstīja Valsts ģimnāzijas krievu un vācu valodas skolotāja Irina Ivanova, kurai ir laba pieredze, šīm sacensībām gatavojot savu dēlu Edgaru. Viņš nupat beidza Rīgas 1. valsts ģimnāziju un olimpiādē Maskavā ieguva bronzas medaļu. Gatavošanās startam sākās ap Ziemassvētkiem. Jolanta konsultējās ar skolotāju Ivanovu vismaz reizi nedēļā. Viņa studēja krievu literatūru, mākslu, ģeogrāfiju, ekonomiku, mācījās veidot dialogus, lasīt dzeju. Mēnesi pirms braukšanas uz Maskavu Jolanta to apguva vēl sparīgāk.
Iebraucot Krievijas galvaspilsētas Rīgas stacijā, Latvijas delegāciju sagaidīja Maskavas Puškina vārdā nosauktā Krievu valodas institūta studente. Viņa arī pavadīja Latvijas delegāciju, kurā bija septiņi jaunieši, līdz olimpiādes vietai – studentu pilsētiņai Maskavas dienvidrietumu rajonā. Jolanta piebilst, ka šī pilsēta skaitās viena no dārgākajām pasaulē, tādēļ iebraucējam no laba ceļveža palīdzības atteikties nevajadzētu.
Olimpiādē piedalījās ap trīssimt dalībnieku no 33 valstīm, kurās skolēni mācās krievu valodu. Sagatavotības līmenis gan bijis ļoti dažāds. Vieniem krievu valoda bija dzimtā, turpretī daži indieši daudz drošāk tomēr runāja angliski, nevis krieviski. “Domāju, ka medaļām nav lielas nozīmes. Galvenais bija tikšanās prieks ar tik daudziem dažādu zemju jauniešiem. Man tagad ir elektroniskā pasta adreses paziņām un draugiem malu malās,” visnotaļ pieklājīgi, neizceļot savu veikumu un raksturojot olimpiādē valdošo draudzīgo gaisotni, stāsta Jolanta.
Draudzība, protams, ir laba lieta, tomēr olimpiādes dalībniekiem bija jākārto trīs nopietni eksāmeni, kuros viņu zināšanas un spējas vērtēja komisija. Pirmais eksāmens bija saskarsmē. Jolanta ļoti priecājas, ka viņai izdevās iegūt uzvarētājas titulu nominācijā “Par uzstāšanās mākslinieciskumu”. Komisijai patika, kā meitene lasīja pagājušā gadsimta sešdesmito septiņdesmito gadu “politiskā atkušņa” liriķa Roberta Roždestvenska dzejoli “Tikšanās”.
Otrs eksāmens bija krievu kultūrā. Jolanta stāstīja par krievu baletu, kā arī par Pēterburgu, kas pēc pērnā gada piedalīšanās jauniešu festivālā “Baltijas zvaigznes” viņai ir sapņu pilsēta.
Trešais sacerējums bija par brīvo tematu “Mūs iepazīstināja Maskava”. Tad nu Jolanta trīsarpus stundu rakstīja par to, ko guvusi, gatavojoties šai olimpiādei. Visvairāk par iepazīšanos ar garīgajām vērtībām.
Diemžēl olimpiādē neiztika arī bez politiskas demagoģijas. Tūlīt pēc olimpiādes atklāšanas pie Latvijas komandas pienākusi kāda televīzijas reportiere un jautājusi: “Kāpēc krieviem Latvijā neļauj dzīvot?” Meitene atbildēja, ka tāda jautājuma nostādne ir pārpratums un krievi pie mums dzīvo bez pilsoņu tiesību ierobežojumiem. “Vai tiešām tā ir?” krievu reportiere noraustījusi plecus un aizgājusi.
Atceroties ekskursiju pa Maskavu, Jolantai visspilgtākie iespaidi gūti Kremlī Ieroču palātā, kur var aplūkot Krievijas dārgumus. Turklāt tajā dienā Maskavas vidusskolās bija izlaidumi, tādēļ Sarkanajā laukumā pie Kremļa jaunieši ballējušies. Traki Jolantai un arī Edgaram gājis, kad viņi iedomājušies nopirkt suvenīrus kādā Maskavas tirgū. Tur tirgošanās ritējusi aziātiski uzbāzīgi, un galu galā abi jelgavnieki bija laimīgi, ka tikuši prom ar veselu ādu.

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.