Sākoties apkures sezonai, strauji aug ugunsgrēku skaits un ugunsnelaimēs iet bojā cilvēki.
Sākoties apkures sezonai, strauji aug ugunsgrēku skaits un ugunsnelaimēs iet bojā cilvēki. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jelgavas brigādes komandiera vietnieks Leons Stablinieks stāsta, ka Jelgavas pilsētā un rajonā pagaidām degušas tikai pirtiņas – iepriekšējā nedēļā konstatēti jau divi ugunsgrēki.
Kā “Ziņas” informēja VUGD Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā inspektore Inga Vetere, dienesta Zinātniski pētnieciskā pārvalde veikusi pēdējo piecu gadu datu analīzi par cilvēku bojāeju ugunsgrēkos. Konstatēts, ka visvairāk cilvēku zaudē dzīvību rudenī un ziemā. Piemēram, vidēji ik gadu augustā valstī iet bojā astoņi cilvēki, septembrī – 18, oktobrī – 21, novembrī – 26, bet vistraģiskākais ir decembris, kad ik gadu ugunsnelaimēs iet bojā vidēji 46 cilvēki.
Aukstajā laikā palielinās to ugunsgrēku skaits, kuru cēlonis ir nesakārtotas katlumājas, nesalabotas krāsnis un neiztīrīti dūmvadi. Nereti ugunsnelaimes rodas māju un dzīvokļu apsildīšanā pieļauto neuzmanību dēļ, kad cieši pie apkures ietaisēm novietotas mēbeles, žāvēta malka krāsns priekšā vai ar elektriskām ierīcēm pārslogota novecojusi elektroinstalācija.
VUGD arī uzsver, ka nereti mājokļos pie ieslēgtām apsildes ierīcēm vai iekurtām krāsnīm bez uzraudzības tiek atstāti bērni, kas, izraisot ugunsgrēku, var kļūt par tā upuriem.
Konstatēts, ka 75 procentos gadījumu ugunsgrēka izcelšanās iemesls ir neuzmanīga apiešanās ar uguni, desmitā daļa ugunsgrēku rodas no elektroierīcēm un iekārtām, bet 8 procenti – no apkures sistēmām.
Šā gada deviņos mēnešos reģistrēti 479 ugunsgrēki, kas radušies apkures ierīču dēļ. To skaitā 202 ugunsnelaimju avots bijuši nepareizi uzbūvēti dūmvadi un kurtuves. 151 ugunsgrēks reģistrēts rajonos un 51 – pilsētās. Visvairāk šādu iemeslu dēļ ugunsgrēki notikuši Rīgas rajonā – 23, Rīgā – 14, Tukuma rajonā – 12, Jelgavā un Rēzeknes rajonā – 11.
Šajos ugunsgrēkos Rīgas rajonā bojā gājuši trīs cilvēki, četri cilvēki cietuši Rēzeknē, Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētā, Rīgas rajonā un Valkas rajonā. Šo ugunsgrēku nodarītais materiālais zaudējums ir 200 879 latu. Šogad reģistrēti arī 27 ugunsgrēki, kas izcēlušies no elektriskajām sildierīcēm. To nodarītais materiālais zaudējums ir 3532 latu.
Pērn apkures ierīču nepareizas ekspluatācijas dēļ izcēlušies 795 ugunsgrēki, radot 478 tūkstošus latu lielus materiālos zaudējumus. 2003. gadā ugunsnelaimēs valstī gājuši bojā 260 cilvēku. Dūmos un liesmās 171 persona zaudēja dzīvību, nevērīgi smēķējot, izmantojot sērkociņus vai sveces, 29 – ekspluatējot plītis un krāsnis, 16 – degšanai sākoties pēc elektrovadu īssavienojumiem, 9 – ugunsgrēkos no dūmvadu, kurtuvju nepareizas izbūves un bojājumiem.