Svētdiena, 10. maijs
Maija, Paija
weather-icon
+9° C, vējš 2.56 m/s, A-ZA vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Ar foto aci savai un citu acīm

Vasara – atvaļinājumu un ceļojumu laiks. Dodoties atpūtā, vai ikkatrs savā ceļasomā liek fotoaparātu, lai iemūžinātu skaistākos mirkļus un notikumus.

Vasara – atvaļinājumu un ceļojumu laiks. Dodoties atpūtā, vai ikkatrs savā ceļasomā liek fotoaparātu, lai iemūžinātu skaistākos mirkļus un notikumus. Taču gadās, ka labi domāto sabojā neizdevušās fotogrāfijas, tādēļ, lai tā nebūtu, svarīgi iegaumēt vairākas būtiskas lietas.
Jelgavas fotosalonu darbinieki atzīst, ka pēdējā laikā iedzīvotāju pirktspēja augusi. Par to liecina bilžu kvalitāte, kas kļuvusi daudz labāka, jo notikumi fotografēti ar kvalitatīvu tehniku. Taču nereti ceļotāji, ieraugot gatavas bildes, ir vīlušies un apbēdināti, jo fotogrāfijas iznākušas tumšas, miglainas un graudainas. Iemesli tam var būt vairāki.
Ne vienmēr dārgākais ir pats labākais
Lai fotografētu, pirmais, bez kā nevar iztikt, protams, ir fotoaparāts. Maldīgs ir uzskats, ka parastie sadzīves fotoaparāti jeb tautā sauktie “ziepju trauki” ir sliktāki par pēdējā laikā tik iecienīto digitālo fototehniku, kurai arī ir trūkumi. Kvalitatīvas bildes iznāk pat ar parastiem aparātiem, ja vien tie ir zināmas firmas ražojums, piemēram, “Canon”, “Nikon”, “Olimp”. Labā sadzīves fotoaparātā, kura vidējā cena veikalos svārstās no 40 latiem un vairāk, ražotājs ielicis visu, ko vien iespējams, tādēļ neko jaunu izdomāt nevar. Aparātam var mainīties dizains, cena, bet funkciju vairāk nekļūst. Taču cilvēki allaž alkst pēc kaut kā jauna, un “ziepju trauku” ēra pamazām sāk norietu. To vietā stājas digitālā fototehnika. Diemžēl ne visiem cilvēkiem tā ir “pa kabatai”.
Bilžu kvalitāti nosaka arī tas, vai aparātam ir zibspuldze. Saulē un gaišā dienā bez tās var iztikt, bet, fotografējot telpās un tumšā laikā, zibspuldzei ir jānostrādā.
Arī objekta pievilkšanas attālums var būt dažāds. Daudzi uzskata, jo aparātam lielāks zūms (zoom), jo labāk, tie arī ir dārgāki. Speciālisti gan tam nepiekrīt. Pēc viņu skaidrojuma, jo lielāks zūms, jo aparāta objektīvs vairāk izbīdās uz āru, līdz ar to grūtāk garo galu noturēt, lielāka ir iespēja notrīcēt rokai, un attēls iznāk neass. Atšķirība starp 70 un 100 mm zūmiem ir minimāla, tie ir divi trīs cilvēka soļi uz priekšu vai atpakaļ, bet izbīdāmā gala garums gan atšķiras. Labākais variants neprofesionālam fotogrāfam bez statīva ir aparāts ar 80 mm zūmiem.
Iegādājoties digitālo fotoaparātu, uzmanība jāpievērš ražotājam. Tai jābūt firmai, kas ražo fototehniku, nevis gludekļus vai datorus. Neprofesionāliem fotogrāfiem un iesācējiem digitālā kamera var radīt sarežģījumus. Ja būs par tumšu vai gluži otrādi – pārlieku liela saule –, uz bildēm parādīsies tā saucamie trokšņi – švīkām līdzīgi defekti. Digitālajai tehnikai ir arī priekšrocības. Pēc pogas nospiešanas lodziņā ērti var apskatīt, kāda fotogrāfija iznākusi; ja tā neapmierina, var pārfotografēt. Nav jāraizējas par fotofilmām – tās nav nepieciešamas. Ielādējot fotogrāfijas datorā, tās var nosūtīt draugiem. Arī digitālā fototehnika strauji attīstās, un tā, kas šodien maksā lielu naudu, jau pēc dažiem mēnešiem būs lētāka un tās vietā stāsies vēl modernāka.
Veikalos nopērkami arī vienreiz lietojamie fotoaparāti. Speciālisti atzīst, ka tie ir ļoti labi “avārijas gadījumos”, turklāt, ja tajā ir kvalitatīva fotofilma un nav beidzies derīguma termiņš, ar vienreiz lietojamo aparātu iznāk nevainojamas fotogrāfijas.
Vasarā pietiks ar mazāk jutīgām filmām
Ja ir fotoaparāts, vajadzīgas arī filmas (izņemot digitālo aparatūru). Ir profesionālās un amatieru filmas. Visas veikalos un fotosalonos tirgotās paredzētas fotogrāfiem amatieriem un aparatūrai. Profesionālās fotofilmas veikalos tikpat kā nav nopērkamas. Uz filmu iepakojuma lieliem cipariem uzrakstīti skaitļi 100, 200, 400, bet ne visi izprot, ko tie nozīmē. Šie cipari norāda filmas jutību. Vasarai un gaišākam laikam jāizvēlas mazāk jutīga filma, bet optimālākais variants ir fotografēt ar 200. filmu. Dažkārt cilvēki domā, ka lielākais skaitlis nozīmē arī labāku kvalitāti, bet tā nav. Jutīgākās filmas paredzētas fotografēšanai tumšākā laikā, bet atcerieties, ka arī ar to nakti par dienu pārvērst nav iespējams. Fotografējot tumšā vietā, noteikti jābūt zibspuldzei, ar parastajiem “ziepju traukiem”, kuriem tās nav, notikumus iemūžināt neizdosies.
Bieži vien uz fotoaparātiem un filmām norādīts – nakts programma –, un cilvēks kļūdaini domā, ka droši var fotografēt naktī. Dažkārt reklāmās maldinoši tiek daudzināts, ka, fotografējot ar ultra filmiņām, bilde būs asa un skaidra. Arī tas atkarīgs no tehnikas, fotografētāja un apstākļiem. Fotogrāfijas kvalitāti nodrošina fototehnika, ne filmas jutība.
Mākslas foto tīkotājiem iespējams iegādāties arī melnbaltās filmas, taču, iemūžinot savas dzīves notikumus vai ceļojumus, tās nav pieprasītas.
Pērkot fotofilmiņu, neaizmirstiet pārliecināties par tās derīguma termiņu, kas redzams uz iepakojuma. Izfotografētu filmu nevajadzētu ilgi turēt neattīstītu, vēlākais – divi trīs mēneši, un tad jau cietīs bilžu kvalitāte. Fotogrāfijas var izgatavot vēlāk, bet filma jāattīsta pēc iespējas ātrāk. Filmām patīk vēsums un tumsa, tādēļ fotoaparātu ar filmu nevajadzētu uzglabāt saulainā un siltā vietā, arī ne mašīnas mantu nodalījumā. Dažkārt salonos nodod filmu, kurai “abi gali balti” jeb tā fotografēta gada vai vairāku garumā. Rezultāts – filma novecojusi, bildes ir blāvas.
Sarkanās acis uz krāsainajām fotogrāfijām vienmēr ir un būs, lai kāda filma un aparāts iegādāti. Tās rodas no spilgtās gaismas, kas atstarojas no acs tīklenes. Tās var nebūt sarkanas, ja gaismas leņķis nekrīt tieši cilvēka acīs.
Uz iepakojuma meklējiet “alkaline”
Trešā būtiskākā lieta, bez kuras neizdosies “iedarbināt” ne “ziepju trauku”, ne digitālo fotoaparātu, ir baterijas. Fotogrāfiju kvalitāte nebūs atkarīga no tā, cik baterijas ir pilnas. Fotografēt varēsiet tik ilgi, kamēr tās spēs pārtīt kadrus. Noteikti svarīgs ir derīguma termiņš, kam jābūt norādītam uz iepakojuma. Speciālisti iesaka izvēlēties jebkuras firmas “alkaline” baterijas, jo tās ir kvalitatīvas un darbojas ilgāku laiku. To cena arī ir augstāka – vidēji no 30 līdz 45 santīmiem par vienu. Lētākās baterijas nomainīt pret jaunām būtu ieteicams jau pēc vienas filmas izfotografēšanas.
Paldies salona “Kodak Aura” vadītājam Eduardam Kapšam par palīdzību materiāla tapšanā.

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.