Nekad te nav redzētas sadrūmušas sejas, neapmierināti cilvēki, – konstatēja Valsts prezidents Guntis Ulmanis Latvijas bērnu invalīdu 7. sporta svētkos sestdien Ozolnieku stadionā.
– Nekad te nav redzētas sadrūmušas sejas, neapmierināti cilvēki, – konstatēja Valsts prezidents Guntis Ulmanis Latvijas bērnu invalīdu 7. sporta svētkos sestdien Ozolnieku stadionā.
Jau septīto reizi notiek Latvijas Bērnu invalīdu sporta federācijas organizētie sporta svētki, piekto gadu tie risinās Ozolnieku sporta bāzē, ceturto reizi tos ar savu klātbūtni pagodina Valsts prezidents, bet ik gadu ir un arī turpmāk būs cilvēki, kas šādos svētkos piedalās pirmoreiz.
Ierodas uzņēmīgie, stiprie un drosmīgie
Šogad Ozolniekos bija sabraukuši aptuveni 400 dalībnieku, kurus sportiskajās aktivitātēs atbalstīja vecāki, radinieki vai vienkārši pavadītāji. No Daugavpils līdz Liepājai, no Valkas līdz Ventspilij, no Alūksnes, Balviem un visiem citiem Latvijas rajoniem un šogad arī no Šauļiem, internātskolas, kur mācās bērni ar skoliozi un kustību traucējumiem. Federācijas prezidente Aija Kļaviņa lēsa, ka salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu vismaz 50 ir nākuši klāt. Svētkus šogad kuplināja arī invalīdu maratona «Mēs ratiņkrēslos, Tukumā un Latvijas ceļos» dalībnieki 16 stipru, uzņēmīgu un drosmīgu braucēju, kas pēc 260 kilometru garā ceļa pa Kurzemes pilsētām piektdien finišēja Jelgavā.
Ieguvumi – materiālie un dvēseliskie
Rokā dalībnieka karte, piedāvājumā seši laukumi ar iespēju katrā no tiem piedalīties sešās sportiskās aktivitātēs. Skriešana, lēkšana, bumbiņas un citādu priekšmetu precīza mešana un ripināšana pēc katras izpildītas programmas dalībnieks saņem punktus un no laukuma noteikti aiziet ar balvu. Šeit nav zaudētāju katrs no šiem problēmu piemeklētajiem bērniem, iziedams sporta laukumā, vispirms ir uzvarējis pats sevi.
Protams, bērni priecājas par tīri materiālām lietām – grāmatām, augļiem, saldumiem, medaļām un maisiņiem ar svētku simboliku. Savu daļu svētku prieka atnes arī «Vēja zirdziņa» un ansambļa «Lai skan!» koncerts. Bet ir vēl arī kāds cits prieks vārdos nepasakāms. Tas sasniedz bērna dvēselīti tad, kad par viņa varēšanu priecājas mamma, tētis, skolotāja, audzinātāja un arī tā dēvētais tiesnesis, kas sestdien nevienā no sacensību vietām nevienu «netiesā», bet tikai pamudina.
Ministriju budžetā līdzekļu nav
Viņi ir tādi paši kā mēs, un tomēr ar specifiskām vajadzībām. Gatavojoties bērnu invalīdu gadskārtējo sporta spēļu uzņemšanai, Ozolnieku pagasta un sporta nama vadība mēģināja stadiona un zāles labākai aprīkošanai meklēt līdzekļus Labklājības un Finansu ministrijā. Labklājības ministrija atbildējusi, ka sporta problēmu jautājumi ir Izglītības un zinātnes ministrijas kompetencē, bet Finansu ministrija savā atbildē ierosināja pagastam izdarīt aizņēmumu.
Svētku tradicionālie atbalstītāji gan, paldies Dievam, joprojām ir atsaucīgi. Jau četrus gadus invalīdu sporta svētkus atbalsta firma «Tetra Pak» un «Latvijas ceļš», vairākus gadus sponsori ir apgāds «Jumava», «Coca-Cola», «Furnes Terminal». Līdzekļi svētku organizācijai atnākuši arī no Vašingtonas projektu atbalstījis ASV informācijas centrs. Telefona sakarus ratiņmaratonā un arī svētkos nodrošināja «Latvijas mobilais telefons». Starp atbalstītājiem ir arī «Lido», «Trodeks», «Alcatel», «RIMI-Baltic», «SOLIMPEKS», Tautas partija.
Nākamie svētki varētu būt starptautiski
Šogad svētkos piedalījās lietuvieši no Šauļiem un bija sajūsmā viņiem vēl nekā tāda neesot. Jā, arī Latvijā svētku tradīcija ienāca no ārpuses ar Dānijas, Norvēģijas, Somijas, Beļģijas speciālistu atbalstu un palīdzību. Ne mazāk svarīgi, protams, ka idejas atrada auglīgu augsni Kļaviņu ģimenē. Tagad Aija, Ruta un Juris Kļaviņi, fizkultūras skolotāji, kas savu misiju atraduši invalīdu sporta attīstībā Latvijā, spriež, ka nākamie svētki varētu būt starptautiski, bet 2000. gadā Jelgavā varētu sarīkot mazās, Ziemeļvalstu Paraolimpiskās spēles.