Ceturtdiena, 14. maijs
Krišjānis, Elfa, Aivita, Elvita
weather-icon
+16° C, vējš 0.89 m/s, DA vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Ģederta Eliasa darbu izstāde pirmoreiz ārzemēs

No 1. oktobra līdz 1. novembrim mākslas galerijā «TVD Art» Berlīnē (Vācijā) būs skatāma izstāde «Ģ.Eliass.

No 1. oktobra līdz 1. novembrim mākslas galerijā “TVD Art” Berlīnē (Vācijā) būs skatāma izstāde “Ģ.Eliass. Skats no Latvijas”, kurā pirmo reizi Vācijas publikas vērtējumam tiks nodoti mūsu izcilā mākslinieka darbi.
Notikums ir unikāls, jo līdz šim nekad ārpus Latvijas nav rīkotas Ģ.Eliasa darbu izstādes – tikai atsevišķas viņa gleznas varēja skatīt Latvijas mākslas izstādēs ārpus mūsu valsts robežām gan 20. gadsimta 20. – 30. gados, gan 20. gadsimta beigās pēc valsts neatkarības atjaunošanas.
Droši varu apgalvot, ka mākslinieks par šo faktu būtu priecīgs, jo radošajā mūžā viņš bija ļoti augstu pacēlis savu darbu vērtējuma latiņu. Ģ.Eliass gan nekad nav teicis, ka pielīdzinājis sevi Eiropas māksliniekiem, bet viņa vērtējumos un atzinumos ir jūtama cieša saistība ar Eiropas mākslu. Viņa darbos ir dzīva Rietumeiropas skola – beļģu, franču –, un ar šo izstādi mūsu novadnieks it kā atgriežas tajā mākslas vidē, no kuras savulaik izaudzis, vienlaikus apliecinot, ka latviešu māksla ir Eiropas kultūras daļa.
Darbs izstādes sagatavošanā sākās jau pavasarī, mūsu muzejam sadarbojoties ar galeriju “Māksla XO” Rīgā un “TVD Art” mākslas galeriju Berlīnē. Jāpiebilst, ka Berlīnes galerijas īpašnieks daudz uzmanības velta tam, lai popularizētu gan izcilus latviešu mākslas klasiķus, gan mūsdienu māksliniekus, gan citu bijušo Padomju Savienības valstu mākslu.
Sākotnēji bija paredzēts, ka izstāde būs mazāka, taču, kad “TVD Art” īpašnieks V.Tarasenko ieradās Jelgavā un iegāja muzeja krātuvē, lai izvēlētos gleznas, Ģ.Eliasa veikums viņu ātri vien pārliecināja, ka izstādei jāatvēl visas galerijas telpas.
Šoreiz izstādē būs skatāmas mākslinieka eļļas gleznas, kas tapušas no 1912. līdz 1920. gadam – kopumā 27 agrīnie darbi.
Pašlaik sadarbībā ar Ārlietu ministriju gleznas jau nogādātas Berlīnē, taču pirms tam visas vairāk vai mazāk restaurētas, dažām uzlikti jauni rāmji, pārējām – atjaunoti. Muzeja restauratore, mākslinieki un citi speciālisti ir pastrādājuši godam.
Pirms izstādes atklāšanas ieguldīts liels darbs, lai popularizētu un iepazīstinātu Vācijas sabiedrību ar Ģ.Eliasu. Plaša informācija lasāma internetā, katalogi nosūtīti Vācijas muzejiem, bet, šķiet, lielākais ieguvums būs Berlīnes mākslas katalogs ar Ģ.Eliasa gleznu “Maija” uz vāka. Katalogs iznāk reizi trijos mēnešos, un septembra beigās tiks laists klajā tā jaunākais izdevums, kurā uz divām lapām būs raksts par Ģ.Eliasu, kā arī vēl sešas gleznu reprodukcijas.
Jāatzīst, ka tā vienam latviešu māksliniekam, kaut arī ļoti izcilam, ir laba reklāma, jo šis katalogs būs apritē trīs mēnešus, turklāt tas ir brīvi pieejams visos muzejos, mākslas galerijās, bibliotēkās un citās kultūras iestādēs.
1. oktobris būs īpaša diena ne vien Ģ.Eliasam, bet arī mūsu muzejam, jo šī būs pirmā reize, kad ārpus Latvijas skatāma tikai no mūsu krājuma veidota izstāde. Tāpēc droši var apgalvot, ka Vācijā tiks popularizēts ne tikai Ģ.Eliass, bet arī mūsu pilsēta. Šo projektu gandrīz pilnībā finansējam paši. Tajā ieguldīta sponsoru nauda un Domes piešķirtie līdzekļi, bet par gleznu nogādāšanu Vācijā jāpateicas Latvijas Ārlietu ministrijai.
No 1. novembra, kad izstāde galerijā būs noslēgusies, tā vēl mēnesi būs skatāma Latvijas vēstniecībā Vācijā. Tāpēc iespējams, ka tas ir tikai sākums plašākai sadarbībai ar mākslas galerijām un muzejiem Eiropā.
Tuvojoties izstādes atklāšanai, mūsu prieku par šo iespēju sāk aizēnot atbildības izjūta un mazliet arī nedrošība, jo pasākums ir līdzīgs eksāmenam – kā vācu sabiedrība uzņems mākslinieka darbus, kādas emocijas un pārdomas tie viņos raisīs. Cerēsim, ka arī šoreiz būs tāpat kā citkārt – Ģ.Eliasa darbi uzrunā, tos skatot, nevar palikt vienaldzīgs.

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.