Pagājušajā nedēļā skolēniem bija brīvdienas, bet vai tāpēc bērnus vairāk manīja uz ielām? Šķiet, nē. Kur tad viņi paliek? Izrādās, liela daļa «sēž katrs savā telefonā».
«Es vēl piederu pie paaudzes, kas ar draugiem dauzījās pa pagalmiem, bet ar to jaunāko māsu ir traki,» spriež sešpadsmitgadīgs jauneklis, liekot domāt, ka šīs izmaiņas ir straujas. Protams, arī māsas dienas kārtībā ir mūzikas skola, jaunsargi, folkloras kolektīvs. Tomēr telefons ar savu krāsaino monitoru viņas rokās redzams uzkrītoši bieži. Tas sasprindzina acis, liec muguru… Gribētos domāt, ka šī bērnības kaite izslimosies kā masalas. Pagaidām gan tā neizskatās.
Lai mudinātu vecākus un bērnus mazāk laika pavadīt pie televizora vai mobilajām ierīcēm, bērnu aizsardzības nevalstiskā organizācija «Dardedze» aicina līdz 15. maijam ikvienu ģimeni pievienoties aicinājumam «Vesela diena», pavadot vismaz vienu pilnu dienu bez ekrāniem.
«Dardedze» apkopojusi, ka Latvijā mobilās ierīces skatās puse bērnu vecumā līdz diviem gadiem un 89 procenti bērnu vecumā no trīs līdz sešiem gadiem. Viņuprāt, pārāk agra un nekontrolēta planšetdatoru vai viedtālruņu lietošana var kļūt par iemeslu bērna impulsivitātei, agresijai, paškontroles grūtībām un miega traucējumiem.
Šķiet, līdzīga doma, tikai pieejot no dabas resursu tērēšanas puses, ir pasaulē lielākajai vides akcijai «Zemes stunda», kas notika pagājušajā sestdienā. Ja cilvēks vakarā izslēdz elektrību, viņam bieži vien nekas cits neatliek, kā pievērsties otram cilvēkam. Diemžēl šogad «Zemes stundas» laikā Latvijā nebija novērots elektrības patēriņa samazinājums. Domāju, tas varēja būt saistīts ar to, ka sestdienas vakars bija vēss.
Pēc baznīcas kalendāra šī ir Klusā nedēļa jeb Lieldienu gavēņa kulminācija. Tā jau arī vedina uz rimtām sarunām un klusumu, kas vajadzīgs sarunai ar Dievu.