Sestdiena, 7. marts
Ella, Elmīra
weather-icon
+-2° C, vējš 1.44 m/s, ZR vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Jaunie uzņēmēji tiekas “Citā bazārā”

Pulcējoties Liepājas, Ventspils, Rīgas, Madonas un Bauskas jaunajiem uzņēmējiem, Jelgavā jau devīto reizi norisinājās skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) reģionālais pasākums “Cits  bazārs”. Arī šogad skolēni savus produktus tirgoja tirdzniecības centrā “Pilsētas pasāža”, kur viņus dažādās nominācijās vērtēja īpaši izveidota žūrijas komisija. 

38 dalībnieki no Jelgavas
Gadatirgū piedalījās 87 SMU, no kuriem 38 bija no Jelgavas skolām. Uzņēmumu stendus apmeklēja un vērtēja pasākuma žūrijas komisija, labākos no dalībniekiem virzot apbalvojumiem vairākās nominācijās, kā arī piešķirot žūrijas simpātiju balvas, tostarp Jelgavas domes simpātiju balvu, kas sniedz iespēju SMU pārstāvēt Jelgavu Ziemassvētku tirdziņā Francijas sadraudzības pilsētā Rī Malmezonā. Šī balva tika pasniegta uzņēmuma “Kuba kustība” komandai – Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas 9.kom klases meitenēm Agatei Seržantei un Annikai Koklītei, kuru produkts ir īpašs koka spēļu kubs, ko var atvērt bezgalīgi daudz reižu. Uz idejas pamata tiek izgatavoti gan kubi ar fotogrāfijām, gan kubi, kas paredzēti bērniem, kuri apgūst vārdus, kā arī kubi kalendāri. 
Simpātiju balvas pasniedza arī Jelgavas Zonta klubs, pilsētas izglītības pārvalde, “Swedbank”, Latvijas Zinātņu akadēmija, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Jelgavas Ražotāju un tirgotāju asociācija, tirdzniecības centrs “Pilsētas pasāža”, SIA “Signum”, bistro “Silva” un “Karameļu darbnīca”. 
Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas skolēnu uzņēmuma “Bon Style” ražotās lina auduma kabatiņas galda piederumu ievietošanai tika pie videi draudzīgākā produkta titula. Savukārt “Frosy”, kas arī pārstāvēja Spīdolas Valsts ģimnāziju, ieguva balvu nominācijā “Uz zināšanām balstīts produkts vai pakalpojums”. 
Par sociāli atbildīgu uzņēmumu tika nosaukts Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas SMU “Olīve”, kas ražo funkcionālus auduma maisiņus ar aizvēršanas funkciju un vairākiem nodalījumiem. Savukārt “Healthy life” no Tukuma 2. pamatskolas tika sumināts par labāko stendu. 
Par inovatīvāko ideju nosaukta Valmieras tehnikuma skolēnu uzņēmuma “Huntion” vibrējošā aproce medniekiem, kas darbojas kopā ar dzinējsuņiem. Par labāko pārdošanas komandu atzīta Madonas pilsētas vidusskolas “Pet’s Spot” puišu apvienība, kuri “Citā bazārā” apmeklētājus iepazīstināja ar pašu veidotām ekskluzīvām suņu un kaķu rotaļlietām. Balvu nominācijā “Labākā dāvana” ieguva “Eco Storage” komanda no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas, kas tirdziņā piedāvāja kvalitatīvas zibatmiņas koka ietvarā, iepakotas koka kastē ar Latvijas simboliku vai latvju zīmēm. 

Tirdziņi – iespēja parādīt produkciju
Vairāku stundu garumā tirdziņa apmeklētājiem bija iespēja klausīties produktu prezentācijas, kā arī iegādāties kāroto. Piedāvājums bija plašs, ikviens SMU pārstāvis bija rūpīgi gatavojies, jo pārdomātas un interesantas bija ne tikai prezentācijas, bet arī stendu noformējums. 
Teju katrs uzņēmējs piedāvāja iegādāties dabai draudzīgas preces, pierādot, ka rūpējas par apkārtējo vidi. Piemēram, “Nemaiss”, ko dibinājuši Spīdolas Valsts ģimnāzijas audzēkņi sadarbībā ar Jelgavas Valsts ģimnāzijas un Jelgavas 6. vidusskolas skolēniem, tirgoja auduma maisus no otrreiz izmantotiem materiāliem. Alise, viena no uzņēmuma pārstāvēm, atzina, ka šī nav pirmā reize, kad viņas SMU piedalās tirdziņā. “Mūsu uzņēmums darbojas kopš mācību gada sākuma. Tirdziņi ir lieliska iespēja parādīt savu produkciju, iepazīt klientus un izprast cilvēku vēlmes. Piedalāmies, jo tas rada peļņu.”
Līdzīgu produktu tirgoja arī konkurentu “Olīve”, kuru dibinājušas Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas skolnieces Līva, Elizabete un Sibilla. Arī viņām tā nav pirmā tirdziņu pieredze. “Piedalāmies vismaz ceturto reizi. Tā var sasniegt auditoriju un iegūt jaunus klientus. Esam par klimata pārmaiņām, par dabai draudzīgu rīcību. Tā kā vēlamies uz to mudināt arī citus, noteikti piedalīsimies tirdziņos arī turpmāk,” apgalvo Līva. 10 procentu no šī uzņēmuma ienākumiem nonāk “Fridays for future Latvia” attīstībā. Tā ir starptautiska, neformāla jauniešu kustība, kas iedvesmojusies no zviedru skolnieces klimata aktīvistes Grētas Tūnbergas un mudina rūpēties par dabu, izceļot klimata pārmaiņu iespējamās neatgriezeniskās sekas.
“Cits bazārs” Jelgavā pulcēja ne tikai vidusskolēnus, bet arī pamatskolēnus. SMU “Night lights” pārstāvji Reinis un Kristiāna, brālis un māsa, nāk no Ulbrokas vidusskolas. Kamēr Reinis garāmgājējus laipni aicināja uzzināt vairāk par pašu radītajām svecēm, Kristiāna aktīvi stāstīja par izmantotajiem materiāliem, galvenokārt par rapšu vasku. Sveces iepakotas šampanieša glāzē, katrai piestiprināts kāds jauks novēlējums. “Tirdziņā piedalāmies pirmo reizi. Ļoti interesanti un lietderīgi, jo jaunieši mācās saprast, kā pelnīt naudu. Mēs noteikti piedalīsimies vēl kādā tirdziņā, ieteiktu to pamēģināt arī citiem,” apgalvo Kristiāna. 
SMU ir skolēnu veidots un vadīts mācību uzņēmums, kura darbībai piemīt izglītojošs raksturs. Tas pilda īsta uzņēmuma funkcijas un darbojas reālā vidē – skolēni ražo un pārdod preces vai pakalpojumus. SMU nav juridiska statusa, tos pārstāv “Junior Achievement Latvia”. Nākamais “Cits bazārs” norisināsies Daugavpilī 8. februārī. 

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.