Jaunais gads Valsts ieņēmumu dienestam un virknei nodokļu maksātāju sācies ar pārmaiņām.
Jaunais gads Valsts ieņēmumu dienestam un virknei nodokļu maksātāju sācies ar pārmaiņām.
Vienkāršota sūdzību aprite
Grozījumi likumā par Valsts ieņēmumu dienestu nodokļu maksātājiem atvieglo šīs iestādes darbinieku lēmumu un rīkojumu pārsūdzēšanas kārtību. VID Komunikāciju daļas vadītāja Dita Kļaviņa informē, ka tagad likums paredz nodokļu maksātājiem tiesības VID ierēdņu lēmumus administratīvo pārkāpumu lietās pārsūdzēt VID, ko iepriekš varēja izdarīt tiesā. «Tas ir atvieglots ceļš nodokļu maksātājiem, jo tagad šī pārsūdzēšanas procedūra būs īsāka un, iespējams, lētāka,» atzīst Komunikāciju daļas vadītāja.
Līdz šim likums paredzēja lietu uzreiz pārsūdzēt tiesā, tagad nodokļu maksātājs var vispirms iesniegt sūdzību augstākajai VID amatpersonai, kas, konstatējot nepareizu soda piemērošanu, var lēmumu atcelt. VID teritoriālo iestāžu ierēdņu lēmumus un rīkojumus uzņēmēji 30 dienu laikā pēc to saņemšanas rakstveidā var pārsūdzēt teritoriālās iestādes direktoram. Savukārt teritoriālās iestādes direktora un VID centrālā aparāta lēmumus un rīkojumus – VID ģenerāldirektoram. Šī pārsūdzēšanas kārtība neattiecas uz lēmumiem par administratīvo sodu uzlikšanu un likuma par alkohola apriti pārkāpumiem.
VID sūdzība tiek izskatīta, un tās iesniedzējam tiek atbildēts ne vēlāk kā 30 kalendāro dienu laikā. Ja izskatīšanai nepieciešama papildu pārbaude vai jāpieprasa papildu ziņas, finansu ministram ir tiesības atļaut, lai sūdzībai, kas pārsūdzēta VID ģenerāldirektoram, izskatīšanas termiņu pagarina par 60 dienām, par to paziņojot sūdzības iesniedzējam. Ja nodokļu maksātājs nepiekrīt atbildei, viņam ir tiesības 30 dienu laikā to pārsūdzēt tiesā.
Mainītas muitas nodokļu likmes
No janvāra Eiropā un Latvijā attiecībā uz vairāk nekā 1000 precēm spēkā stājušās izmaiņas muitas preču kodos un muitas nodokļu likmēs. VID Komunikāciju daļas vadītāja Dita Kļaviņa norāda, ka muitas posteņos, kur ieviesta muitas datu apstrādes sistēma «Asycuda», preču kodu nomaiņa veikta savlaicīgi, bet tajos punktos, kur darbojas citas sistēmas, preču kodu nomaiņa norit pakāpeniski. Informācija par izmaiņām pieejama Pasaules Muitas organizācijas interneta mājas lapā un VID mājas lapā .
D.Kļaviņa norāda, ka pašlaik Finansu un Zemkopības ministrijas vēl saskaņo dažu preču pozīcijas un to muitas nodokļu likmes. Savlaicīgi nav precizētas arī atsevišķu kodu likmes saistībā ar brīvās tirdzniecības līgumiem. Līdz ar to vēl ir sagaidāma atsevišķu preču pozīciju nosaukumu precizēšana.
Ieviesīs jaunas veidlapas
Valsts ieņēmumu dienests tuvākajā laikā paredz ieviest jaunas stingrās uzskaites preču pavadzīmju – rēķinu veidlapas. Tas darīts ar nolūku izvairīties no viltotu stingrās uzskaites dokumentu izmantošanas.
Pagājušajā gadā, kontrolējot uzņēmumus, secināts, ka stingrās uzskaites preču pavadzīmes – rēķini ļoti bieži tiek viltoti. Ar katru viltoto preču pavadzīmi iespējams veikt nelegālu darījumu, kura vērtība var svārstīties no 10 līdz pat miljonam latu. Katrs nelegāls darījums palielina ēnu ekonomikas apjomu valstī, kas kaitē godīgai uzņēmējdarbībai un iedzīvotāju labklājībai kopumā.
Minēto iemeslu dēļ VID, pamatojoties uz ekspertu atzinumiem un ieteikumiem (Iekšlietu ministrijas Valsts policijas ekspertīžu centra Dokumentu ekspertīzes laboratorijas un Latvijas Bankas), izstrādājis stingras drošības prasības, kas uzlabos pavadzīmju aizsardzību pret viltošanu.
Jaunās pavadzīmes būs par 0,2 santīmiem dārgākas. Taču ieguvums no tā būs nelegālo darījumu skaita samazināšanās, ēnu ekonomikas ierobežošana un godīgas uzņēmējdarbības veicināšana. Šīs pavadzīmes pasargās uzņēmējus no negodīgiem darījuma partneriem, būs grūti viltojamas, jo to izgatavošanai nepieciešama speciāla tehnika, kuras iepirkšanu kontrolē tiesībsargājošās iestādes.