Klajā nākusi botāniķes Agneses Priedes grāmata «Ķemeru Nacionālā parka flora: vaskulārie augi». Grāmata ir veltījums Ķemeru Nacionālā parka (ĶNP) 20 gadu jubilejai. Tas ir saistošs stāsts par šīs teritorijas augiem un veģetāciju, un visu, kas tos ietekmējis pēdējo pāris gadsimtu laikā, ainavas pārvērtībām un to iemesliem, arī floras izpētes vēsturi un mazāk zināmo šīs teritorijas un tās aizsardzības vēsturi.
Grāmatas autore ir ģeogrāfijas doktore, dzīvo ĶNP tiešā tuvumā un uzskata to par lielisku vietu, kur strādāt un atpūsties. Darbojusies augu ģeogrāfijas un ekoloģijas pētījumos un dažādos dabas aizsardzības projektos Latvijā. ĶNP floras un veģetācijas izpētē strādā kopš 2007. gada.
Grāmata ir viens no apjomīgākajiem Latvijas floras daudzveidības pētījumiem pēdējos gadu desmitos. Tajā pirmo reizi publicēts teritorijā sastopamo vaskulāro augu – kopumā 969 sugu – saraksts, kuru papildina dati par atradņu vēsturi, sastopamības biežumu, sugu aizsardzības statusu. Grāmatā iekļautas arī 450 sugu izplatības kartes. «Tā būs noderīga dažādiem lasītājiem – gan tiem, kuri brīvdienās dodas iepazīt Ķemeru Nacionālā parka dabu un vēlas uzzināt vairāk par tur sastopamajiem augiem, gan tiem, kuri interesējas par teritorijas vēsturi un dabas objektiem, gan pētniekiem un studentiem,» uzsver grāmatas autore A.Priede.
Izdevumu ilustrē krāsainas fotogrāfijas, nekad nepublicēti vai sen neredzēti vēsturiski attēli un kartes, kā arī grafiku un tabulu veidā apkopoti floras izpētes rezultāti. Tajā iekļauti arī īsi stāsti par raksturīgākajām augu sugām, kas papildināti ar attēliem. Taču vienlaikus grāmata ir nopietns zinātnisks izdevums, kas papildina zināšanas par Latvijas floru un augu sugu izplatību valstī. Floras saraksts un tajā iekļautā papildu informācija, kā arī sugu izplatības kartes ir pamats ilgtermiņa augu izplatības un vides pārmaiņu pētījumiem.
«Ķemeru Nacionālā parka vaskulāro augu florā atrodamas vismaz 50 procentu no Latvijā sastopamajām augu sugām. No tām 131 iekļauta aizsargājamo sarakstos. Tas liecina, ka šī ir viena no augu izplatības ziņā daudzveidīgākajām aizsargājamām dabas teritorijām Latvijā. Te atrodami vai kādreiz bijuši sastopami arī tādi augi, kuriem šī teritorija ir vienīgā vai gandrīz vienīgā atradne. Diemžēl daļa no šīm sugām dažādu iemeslu dēļ jau ir izzudušas,» skaidro autore.
Grāmatu dāvinājumā saņems ĶNP teritorijā un tās apkārtnē esošās pašvaldību un skolu bibliotēkas, citi sadarbības partneri, kā arī vairāku Latvijas augstskolu, tostarp Latvijas Universitātes, LLU, Daugavpils Universitātes, bibliotēkas, kurām šī grāmata varētu būt būtisks krājuma papildinājums. Paredzēts, ka tā būs pieejama arī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.
Grāmatu izdevis ĶNP fonds, izmantojot Latvijas Vides aizsardzības fonda projekta «Grāmatas par Ķemeru Nacionālā parka floru sagatavošana un izdošana» finansējumu.
Agnese Priede:
Materiāls vākts apmēram desmit gadu – gan lauka darbi, apmeklējot teritorijas, gan vēsturisko materiālu apkopošana, attēlu vākšana un tamlīdzīgi. Grāmatu veido lielākoties pašas pētījumi, taču apkopoti arī vēsturiski materiāli, kas iegūti Latvijas herbāriju kolekcijās un pārskatot lielu apjomu literatūras, kas izdota aptuveni pēdējos 150 gados. Bet viss salikts kopā un grāmata uzrakstīta 2016. gada otrajā pusgadā. Protams, būtu gribējies rakstīt ilgāk, bet, lai grāmata iznāktu Ķemeru Nacionālā parka 20. jubilejas gadā, vajadzēja saņemties.
Grāmata sagatavota un izdota ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu, tāpēc nebūs pārdošanā, bet tiks izplatīta vietējām izglītības iestādēm, bibliotēkām un citiem potenciālajiem interesentiem, kuri to varētu izmantot gan sevis, gan skolēnu, studentu, klientu, tūristu utt. izglītošanā. Bibliotēkas un skolas var pieteikties un grāmatu saņemt Dabas aizsardzības pārvaldes Pierīgas reģionālajā administrācijā. Jebkurš interesents to varēs iegūt savā īpašumā Ķemeru «Meža mājā» (iepriekš piesakoties). Grāmatai vajadzētu būt pieejamai arī bibliotēkās, vismaz Ķemeru Nacionālā parka teritorijā un apkārtnē, taču, ja ir interese arī attālākām bibliotēkām, tikai jāpiesakās.
Ja neiznāk atnākt uz Meža māju, grāmata vēlāk būs lasāma arī tās izdevēja Ķemeru Nacionālā parka fonda mājaslapā (www.kemerunacionalaisparks.lv) un Dabas aizsardzības pārvaldes mājaslapā (www.daba.gov.lv).