Pirmdiena, 16. marts
Guntis, Guntars, Guntris
weather-icon
+5° C, vējš 0.45 m/s, DR vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Ķirzaku zeme Ibiza

Šogad saulīte mūs nav daudz lutinājusi, tāpēc loģiska ir vēlme vasaru pagarināt. Izvēle par labu Ibizai radās no pieredzes pavasarī, kad tikpat ļoti ilgojāmies pēc saulītes un bija iespēja ar tiešo reisu no Rīgas doties uz Maljorku. Šajā braucienā gan lidojām ar pārsēšanos. Atpūtas ceļojuma paketi iegādājāmies no angļu tūr­operatora. Vispirms no Rīgas nokļuvām Lielbritānijā un tālāk ar lidsabiedrības «Tomas Cook Airlines» laineri Ibizā, ko laimīgi sasniedzām pēc divu stundu un četrdesmit minūšu lidojuma.
Par atpūtas vietu izvēlējāmies plaši pazīstamo Sanantonio līci, kur pašā jūras krastā atrodas četr­zvaigžņu viesnīca «Hawaii Ibiza». Paziņām bija liels izbrīns par mūsu braucienu uz Ibizu, jo šo salu uzskata par izpriecu vietu. Tā ir slavena ar savu nakts dzīvi un mūzikas klubiem, kas piesaista ļoti lielu skaitu tūristu. Tiešām, iestājoties krēslai, atpūtnieku pūļi gājēju promenādi pārvērš par īstu bišu spietu. Jāatzīmē, ka ieejas maksa nakts klubos ir neticami dārga. Taču Ibiza ar savām baltajām, smilšainajām pludmalēm vairāku kilometru garumā, kristāldzidro jūras ūdeni un silto, maigo klimatu ir piemērota atpūtas vieta arī ģimenēm ar bērniem. Mūsu viesnīcā bija ļoti daudz šādu ģimeņu, pat ar zīdainīšiem. 
Ibizas sala izvietojusies Vidusjūrā starp Spānijas un Āfrikas krastiem. Tā pieder Spānijai un ietilpst Baleāru salu arhipelāgā, un ir trešā lielākā aiz Maljorkas un Menorkas. Ibizas senā vēsture atstājusi dažādu civilizāciju pēdas tās vaibstos. Sala atradusies romiešu, bizantiešu kontrolē, bet vēlāk piederēja arī mauriem. No mauriem to atkaroja kristiešu armija, un karalis Karloss I lika pilsētai uzbūvēt aizsargmūri. Ibizu apmeklē tūkstošiem tūristu, sevišķi to ļoti iecienījuši angļi. 
Pirmās divas dienas Sanantonio gan veltām saulei un peldēm jūrā. Brīžiem termometra stabiņš sasniedza pat plus 42 grādu atzīmi. Gar Sanantonio līci stiepjas kilometriem viesnīcu un viesu māju, ir brīnišķīga promenāde ar palmām, nosēta ar kafejnīcām un bāriem, kur apmeklētāji var baudīt brīnišķīgus saulrietus, un daudziem maziem suvenīru veikaliņiem. Sanantonio atrodas arī viens no lielākajiem nakts klubiem – «Es Paradis». Sanantonio ir atpazīstama pēc pieminekļa olas formā, kura vidū iebūvēts kuģa «Santa Maria» makets. Piemineklis uzstādīts pilsētas centrā galvenajā aplī 1990. gadā par godu Kristoforam Kolumbam. 
Gājēju promenādē ir iespēja iegādāties biļetes uz dažādām izklaidēm, piemēram, paraseiligu – lidojumu ar izpletni, kas piestiprināts virvē pie neliela kutera. Kā apgalvoja instruktors, pacelšanās augstums ir 300 pēdu (apmēram 90 metru). Biļete diezgan dārga – 40 eiro –, bet jauniešus tas neatturēja šo piedzīvojumu izmēģināt, un sajūtas esot fantastiskas. Lidojuma beigās drosminieki tiek arī izmērcēti ūdenī.
Ūdenssporta cienītājiem izklaižu ir pārpārēm. Var iepazīt gan Vidusjūras zemūdens pasauli, gan izbraukt ar «Twister Jet» ātrgaitas laivām, kas traucas lielā ātrumā ar pagriezieniem pa 180–360 grādiem. Piedāvā izbraucienus ar katamarāniem un ūdens velosipēdiem, ūdensslēpēm, ir piepūšamais akvaparks un citas aktīvās izklaidēšanās iespējas. 
No rīta prāmis aizvizina uz brīnišķīgo Formenteras salu, bet vakarpusē atgriežamies Sanantonio (biļetes cena 29 eiro). Brauciena laikā ir iespēja pavērot gan Ibizas gleznainos un stāvos klinšu krastus, gan daudzas neapdzīvotas saliņas, kas izkaisītas pa Vidusjūru. Īsu brīdi skatienam pavīd pat delfīnu bariņš. Pēc divu stundu ilga brauciena mūs uzņem Formenteras La Savina osta. 
Formentera ir klusa saliņa ar daudziem līčiem – īsts balto smilšu pludmaļu cienītāju un dabas baudītāju sapnis. Salu sedz priežu un kadiķu meži, ik uz soļa aizslīd mazas, zaļas ķirzaciņas. Uz salas iespējams izīrēt automobiļus, motorollerus, velosipēdus un kvadraciklus. Formenteras apskatei izvēlējāmies ekskursiju autobusu, kas piedāvāja trīs dažādus maršrutus. Mūsu vēlmju lokā – populārākās pludmales «Es Pujols» un «Arenals», kā arī Far de la Mola bāka, kas atrodas salas austrumu ragā 192 metrus virs jūras līmeņa. To savulaik lika uzbūvēt karaliene Izabella II, bet bākas inženieris bija Emilio Pou. No šīs klints paveras burvīgs skats uz jūru. Tuvumā uzcelts piemineklis Žilam Vernam, kurš Formenteras salu pieminējis savā piedzīvojumu romānā «Hektors Servadaks». 
Salas galvaspilsētas apskatei noīrējam septiņvietīgu  minivenu. Vienas dienas automašīnas īre izmaksāja 115 eiro, cenā ietilpstot pilnai apdrošināšanai un GPS. Autoceļi ir līkumoti un pārsvarā šauri, izņemot galvenās maģistrāles. Atļautais braukšanas ātrums lielākoties ir 40, 50, 80 kilometru stundā, apdzīvotās vietās pat 30 kilometru stundā.
Vietējie iedzīvotāji katalāņi Ibizu sauc par Vila  Eivissa. Tā ir salas lielākā pilsēta, kurā dzīvo apmēram 30 tūkstoši iedzīvotāju, un sastāv no divām daļām – vecpilsētas, kas atrodas pakalnā, apjozta ar mūra sienu, un jaunās mūsdienu pilsētas. Dalt Vila cietoksnis (vecpilsēta) ir iekļauts UNESCO pasaules mantojuma sarakstā. Vecpilsēta izveidojusies jau pirms mūsu ēras. No skatu laukumiem paveras lieliska ainava uz jūru un tās apkārtni. Šauro ieliņu ieskauta, stalta stāv Santa Iglesia katedrāle (Santa Iglesia de Santa Maria de las Nieves). Pusi dienas baudām vecpilsētas šauro ieliņu burvību, un laiks nokāpt no vecpilsētas kalna lejā, lai ielūkotos suvenīru veikaliņos. Garām nelaižam arī Ibizas jūras ostu, kur piestāj lielie satiksmes kuģi, kas nogādā pasažierus uz citām Baleāru salām un kontinentu. Gar krastu stiepjas plaša gājēju promenāde.
Jaunieši vēlas apmeklēt slaveno Hipiju tirgu (Hippy Market) nelielajā Es Canar pilsētiņā. Ibizā tas ir pats lielākais un slavenākais, atvērts tikai trešdienās, un aizņem milzīgu teritoriju, kur pārdod daudz dažādu preču – jaunas, lietotas, roku darinājumus.
Nākamo mūsu apskates objektu – Cueva de Can Marca stalaktītu alas – agrāk esot izmantojuši kontrabandisti, kas tur slēpuši ieročus, alkoholu un citas nelegālas preces. Alu apmeklējums notiek katru stundu, biļetes cena – 10,50 eiro. Nobeigumā iespējams ļauties nelielam ūdenskrituma priekšnesumam ar gaismas efektiem mūzikas pavadījumā.
Tūrisma ceļvežos kā apskates objekts minēts Portinaksas tornis (Torre de Portinatx), kas savulaik uzbūvēts krasta aizsardzības sistēmas vajadzībām. Diemžēl mūs pārsteidz nožēlojams skats – apkārtne nesakopta, tornis pamests novārtā, visapkārt notiek būvdarbi –, taču tas mūsu omu nesabojāja. 
Daudz ko astoņu dienu laikā nepaguvām apskatīt, jo mūsu mērķis bija pēc iespējas vairāk baudīt saules peldes. Mājot ardievas Ibizai, sapratām – esam šo salu iemīlējuši, un domājam vēl kādreiz atgriezties. Esam sasmēlušies daudz, daudz dienvidu saules un enerģijas, lai sagaidītu nākamo vasaru. 

Noderīga informācija
– Savlaicīgi jārezervē viesnīca, apmēram pusgadu iepriekš
– Lidojot no Rīgas, jāizmanto tranzītlidosta
– Valoda – spāņu, var saprasties angļu
– Valūta – eiro
– Pludmales sezona – no maija līdz oktobrim
– Klubu apmeklējums – no 20 līdz 50 eiro
– Izklaides – no 10,50 līdz 50 eiro
– Viesnīcā pieņemts atstāt 1–2 eiro
– Tūrista nodoklis – līdz 2,5 eiro diennaktī (atkarībā no sezonas)
– Automobiļa (minivens) īre diennaktī – 115 eiro
– Ekskursiju autobuss Formenterā – 15 eiro

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.