Saulīte spīd spožāk, silda siltāk – pamodinājusi visus no ziemas miega! Špicbuks katru dienu priecājas par kukainīšiem un ar nepacietību gaida, kādu pirmo tauriņu ieraudzīs – baltu, dzeltenu vai raibu. Jā, un kad beidzot varēs beidzot vilkt kājās šortus!
Saulīte spīd spožāk, silda siltāk – pamodinājusi visus no ziemas miega!
Špicbuks katru dienu priecājas par kukainīšiem un ar nepacietību gaida, kādu pirmo tauriņu ieraudzīs – baltu, dzeltenu vai raibu. Jā, un kad beidzot varēs beidzot vilkt kājās šortus! Ko gaidi un par ko priecājies tu?
Lasi Špicbuku un atceries, ka aprīlis ir jokošanās mēnesis – nestāvi maliņā!
Tavs Špicbuks
– Vai tu zini, ka pasaulē eksistē apmēram no diviem līdz trīs miljoniem kukaiņu sugu? Zinātnieki atklājuši tikai 625 tūkstošus kukaiņu sugu. Tomēr visiem kukaiņiem raksturīgas divas pazīmes: to ķermenis sastāv no trim daļām, un tiem ir sešas kājas (protams, mēdz būt arī izņēmumi).
– Dabā eksistē apmēram 900 blusu sugu. Blusas var uzlēkt, sākot no 20 cm, augstu un aizlēkt, sākot no 30 cm, tālu.
– Vai tu zini, ka skudras ar saviem taustekļiem jeb «antenām» var sajust smaržas?
– Vai vari iedomāties, cik mazmazītiņa ir kukaiņa sirsniņa? Kukaiņiem sirds ir caurulītes veidā. Ja uzmanīgi apskata pūcītes, moskītus vai dažu citu kukaiņu kāpurus, to var redzēt.
– Vai tu zini, ka tarantuli ir lieli, kustīgi, pūkaini zirnekļi, kas dzīvo tikai Eiropas dienvidos? Viņi neauž tīklus, bet izrok dziļas alas. Viņi uzglūn un uzbrūk savam upurim kā tīģeri. Nav pierādīts, ka tarantula kodiens būtu bīstams cilvēkiem, bet kukaiņiem gan tas ir nāvējošs!
– Kāpēc bites dejo? Bite, kas atradusi barību, dejojot paziņo par to pārējām bitēm, aicinot tās līdzi. Bite sāk savu deju virs stropa, un citas atkārto dejotājas kustības.
– Ja bite iedzeļ cilvēkam, tā vairs nespēj savu dzeloni izvilkt un tāpēc iet bojā, jo bez tā nespēj dzīvot.
– Vai simtkājim patiešām ir simts kāju? Daudziem cilvēkiem grūtības sagādā staigāšana ar divām, bet daudzkāju kukaiņi bez grūtībām tiek galā ar 30 – 100 kājām! Pasaulē esot arī tūkstoškāji!
– Kāpēc daži kukaiņi cilvēkam ir kaitīgi? Tāpēc, ka tie kož, dzeļ un pārnēsā slimības. Slimības, kuras pārnēsā kukaiņi, ir reti sastopamas tīrās vietās.
– Vai zini, ka utis ir asinssūcēji kukaiņi. Tās ir parazīti, kas barojas no cilvēku asinīm.
Enciklopēdijas lieliem un maziem «Kas? Kur? Kad?» studē Dace un Liāna