Lai gan iepriekš akciju sabiedrības «Jelgavas Cukurfabrika» valdes priekšsēdētājs «Ziņām» sacīja, ka uzņēmums rīkojies likumīgi, virsnormas cukuru nav uzkrājis, pēc tikšanās ar ZM amatpersonām cukurfabrika nolēmusi virsnormas cukuru eksportēt.
Lai gan iepriekš akciju sabiedrības “Jelgavas Cukurfabrika” valdes priekšsēdētājs Jānis Blumbergs “Ziņām” sacīja, ka uzņēmums rīkojies likumīgi, virsnormas cukuru nav uzkrājis un tā valde gatava pat vērsties tiesu instancēs, lai noskaidrotu patiesos nelikumīgo krājumu veidotājus, pēc piektdienas tikšanās ar Zemkopības ministrijas (ZM) amatpersonām cukurfabrika nolēmusi tajā konstatēto virsnormas cukuru līdz 30. novembrim eksportēt.
“Ziņas” jau rakstīja, ka ZM pārbaudē konstatēja – Jelgavas Cukurfabrikā ir 1450 tonnu virsnormas cukura, bet tās vairāk nekā 51 procenta akciju turētājs cukura vairumtirgotājs SIA “Lex – U” nelegāli uzkrājis 4590 tonnu. Šis ir C kvotas cukurs, kas, kā nosaka likumdošana, līdz iestāšanās ES bija jāizved ārpus valsts.
Krājumu veidošanā vaino fabrikas
Eiropas Komisija (EK) Latvijā konstatēja 10 589 tonnas virsnormas cukura krājumu. Par tiem tika aprēķināts soda maksājums 3,6 miljonu latu apmērā. Valdība jūlija beigās nolēma, ka sods par produkcijas apjomu, kas līdz 30. novembrim no valsts nebūs izvests, tiks samaksāts no lauksaimnieku subsīdijām paredzētajiem līdzekļiem, ko vēlāk atmaksātu no valsts budžeta. Zemkopības ministrs Mārtiņš Roze iepriekš atzina, ka vairāk nekā puse no EK konstatētā virsnormas cukura uzkrāts ražošanas attīstībai. Pārējie krājumi veidoti, lai to pēc 2004. gada 1. maija ES pārdotu par augstāku cenu nekā pasaules tirgū.
“Lielu daļu jeb aptuveni 1500 tonnu cukura virsnormas krājumu veido abu Latvijas cukurfabriku saražotais C kvotas cukurs, kas saskaņā ar nosacījumiem obligāti bija jāeksportē, taču tas netika izdarīts,” 14. septembra Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) sēdē paziņoja M.Roze. “Pie tā, ka šis cukurs laikus netika izvests ārpus Latvijas, cukurfabrikas var arī nebūt vainīgas. Iespējams, tām bija noslēgts līgums ar tirgotāju, ka šis cukurs tiks izvests, taču tas noteiktajā laikā nav izdarīts. Taču nepārprotami vainīgie tiks sodīti.”
Virsnormas cukurs – ievests?
Pēc ZM izplatītā paziņojuma akciju sabiedrības “Jelgavas Cukurfabrika” valdes priekšsēdētājs J.Blumbergs norādīja, ka neilgi pirms Latvijas iestāšanās ES valstī esot speciāli veidotas firmas, kas no Igaunijas lielā daudzumā Latvijā ievedušas lēto pasaules cukuru. Šīs firmas strādāja neilgu laiku un pēc tam tika likvidētas. “Ar to starpniecību valstī ievestas gandrīz 30 000 tonnu jeb aptuveni puse no abās cukurfabrikās saražotā cukura. Lielākoties tas bija šķidrais cukurs, kuru izmantoja arī Latvijas pārstrādes uzņēmumi,” apgalvoja J.Blumbergs. Viņš uzsvēra, ka Jelgavas Cukurfabrika izjuta cukura ieplūšanu tirgū no citām valstīm, jo pēc Latvijas iestāšanās ES ievērojami samazinājās fabriku saražotā cukura realizācijas daudzums un strauji kritās tā cena. Latvijā atradās liekais cukurs, kas tika realizēts un tādējādi traucēja Latvijā ražotā kvotētā pārdošanu, skaidroja J.Blumbergs.
Cukurfabrikas vadītājs akcentēja, ka uzņēmums atbilstoši valsts likumdošanai cukuru ražojis tikai no Latvijā audzētām bietēm. Fabrika vadījusies pēc tiem normatīvajiem aktiem, kas bija spēkā pirms pagājušā gada maija. Tie pieļāva, ka C kvotas cukurs ārpus Latvijas tiek izvests līdz 2004. gada novembrim, nevis līdz maija sākumam, kā arī tika izdarīts. Tagad šis jau ārpus Latvijas izvestais C kvotas cukura daudzums atzīts par Jelgavas Cukurfabrikas virsnormas krājumu.
Eksportēs, lai samazinātu kopējos krājumus
Piektdien J.Blumbergs tikās ar zemkopības ministru M.Rozi un ministrijas amatpersonām, lai pārrunātu ZM pārbaužu rezultātus par virsnormas cukura krājumu veidotājiem. Pēc sarunas tika panākts kompromiss, un uzņēmums nolēmis līdz 30. novembrim eksportēt tajā konstatēto virsnormas produkciju. “Cukuru eksportēsim tikai tādēļ, lai samazinātu kopējo valstij noteikto uzrēķinu un jau tā sarežģīto situāciju cukura rūpniecības nozarē nesarežģītu vēl vairāk,” “Ziņām” pauda J.Blumbergs. Patlaban viens no Jelgavas Cukurfabrikas akcionāriem – Lielbritānijas kompānija “ED