Latvijas pirmās dzelzceļa līnijas darbību sākušas jau 1861. gadā. Austrumeiropā Latvija bijusi šā pārvietošanās līdzekļa apguves aizsācēja.
Latvijas pirmās dzelzceļa līnijas darbību sākušas jau 1861. gadā. Austrumeiropā Latvija bijusi šā pārvietošanās līdzekļa apguves aizsācēja.
Šodien ar dzelzceļu saistītās profesijas iespējams apgūt trijos līmeņos.
Rļgas dzelzceļnieku skola
Pirmais starta līmenis ir Rīgas dzelzceļnieku skola, kur 12 specialitātēs iespējams iegūt gan vidējo speciālo, gan vidējo arodizglītību. Skolā mācās audzēkņi no Rīgas, Ventspils, Ludzas, Gulbenes, Jūrmalas.
Standartizācijas un metroloģijas pasniedzējs Guntis Ranka stāsta:
Te man ieteica iestāties tēvs, kas ir beidzis šo arodvidusskolu. Šajā skolā mācījās arī mana māte. Es tajā iestājos 1988. gadā lokomotīvju vadītāju grupā, 1991. gadā to pabeidzu un turpināju mācības Tehniskajā universitātē. Pašlaik strādāju Rīgas lokomotīvju depo par inženieri tehnologu un Rīgas dzelzceļnieku skolā par standartizācijas un metroloģijas pasniedzēju.
Pērn pēc skolas beigšanas seši audzēkņi iestājās Rīgas Tehniskās universitātes Dzelzceļa transporta institūtā, turklāt trīs aizgāja mācīties dīzeļlokomotīvju no-daļā, kur viņus gaidīja priekšrocības iestājeksāmeni nebija jāliek. Mācības mūsu skolā notiek gan latviešu, gan krievu valodā. Vidējo speciālo izglītību turpmāk atbilstoši likumdošanai vajadzēs apgūt tikai valsts valodā, un tāpēc mēs jau tagad no pirmā kursa četrus piecus priekšmetus mācām tikai valsts valodā.
Daugavpils tehnikums
Nākamais profesionālās dzelzceļnieku izglītības līmenis ir tehnikums. Daugavpils dzelzceļa transporta tehnikums savas pastāvēšanas 44 gados sagatavojis vairāk nekā 10000 dažādu profilu speciālistu. Pašlaik pāri par 1000 tehnikuma audzēkņu apgūst zināšanas 10 specialitātēs.
Dzelzceļa transporta tehnikums ir vecākā dzelzceļnieku mācību iestāde, kas dibināta 1944. gadā. Tagad mūsu tehnikumā 1065 audzēkņi mācās dienas, vakara un neklātienes nodaļā, skaidro Daugavpils dzelzceļa transporta tehnikuma direktora vietnieks mācību darbā Henriks Pļečkins. Mēs gatavojam speciālistus dzelzceļa transporta automātikā, telemehānikā un sakaros, uzņēmām 30 cilvēku mācī-bām latviešu valodā.
Padomju laikos dzelzceļš bija militarizēta PSRS struktūra, kurā, jo īpaši vadošajos amatos, varēja reti sastapt latviski runājošus cilvēkus, tāpēc, Latvijai atgūstot neatkarību un veidojot savu dzelzceļu, īpaša nozīme tika pievērsta arī valsts valodu labi zinošu kadru sagatavošanai.
Ar piemērotas tehniskās izglītības iegūšanu mūsu audzēkņiem rodas perspektīva, turpina Henriks Pļečkins. Jaunieši ar lielu interesi pievērsušies tehniskajai izglītībai. Pēdējos gados ir atvērtas klases, kurās iespējams apgūt daudz jaunu priekšmetu, piemēram, transporta pārvadājumu komercdarbība. Mēs gatavojam speciālistus pēc vācu programmas, divas specialitātes ir par maksu – automobiļu apkope, remonts un darba organizēšana.
Pateicoties dzelzceļa zinātniski tehniskajai bibliotēkai Rīgā, tehnikumam ir visa speciālā literatūra, kas izdota latviešu valodā. Tehnikumā ir datorklases.
Audzēknis Mareks Jakubovskis saka:
Es mācos šajā tehnikumā automātikas, telemehānikas un sakaru nodaļā pirmām kārtām tāpēc, ka te mācījās daudzi mani draugi un paziņas, kas strādā ne tikai ar dzelzceļu saistītās specialitātēs, bet arī daudzās citās nozarēs, kas saistītas ar elektroniku un elektrību. Man te patīk mācīties, jo nodaļa ir mūsdienīga un progresīva. Pēc tehnikuma beigšanas iešu mācīties tālāk, piemēram, uz Tehnisko universitāti.
Dzelzceļa transporta institūts
Trešais Latvijas dzelzceļnieku profesionālās izglītības posms ir Rīgas Tehniskās universitātes Dzelzceļa transporta institūts. Mācību iestāde savas pastāvēšanas laikā ir sagatavojusi vairākus simtus augstākās kvalifikācijas dzelzceļa speciālistu. Tie ir speciālisti dīzeļlokomotīves, dzelzceļa ritošā sastāva, dzelzceļa pārvadājumu organizācijas un vadības, sliežu ceļu un mašīnu ekspluatācijas specialitātēs. Ir specialitātes, kas saistītas ar dzelzceļa elektroiekārtām dzelzceļa transporta automātika un telemehānika, elektrotransports. No pagājušā gada tiek apgūtas modernas specialitātes dzelzceļa transporta datorizētās sistēmas un transporta sakaru informācijas sistēmas.
Mēs nepārtraukti modernizējam mācību bāzi, sevišķi tas attiecas uz datortehniku. No piecām datorklasēm divas ir pieslēgtas «Internet» tīklam, un programmnodrošinājums ir samērā augsts.
Bijušie studenti aktīvi piedalās Latvijas dzelzceļu modernizācijā, jaunu projektu realizācijā, studenti strādā arī banku sektorā, kas saistīts ar tīkliem, drošību. Tehniskās universitātes Dzelzceļa transporta institūta absolventi darba tirgū kotējas augstu, piemēram, «Latvijas dzelzceļa» struktūrvienībās strādā apmēram 75 85 procenti.
«Latvijas dzelzceļā» ir plašas darba iespējas, dzelzceļā strādā vairāk nekā 18000 cilvēku. Tas tiek modernizēts, tiek ieviestas automātikas un telemehānikas sistēmas, notiek datorcentralizācija, tiek modernizēts sliežu ceļš, iegādātas jaunas ceļa mašīnas, Rietumu iekārtas, kas ir ļoti ražīgas un efektīvas sliežu remontdarbos, stāsta institūta direktora vietnieks P.Balckars.
3. kursa students Ervīns Vēvers:
Esmu dzelzceļnieks ceturtajā paaudzē. Mans vecvectēvs būvēja dzelzceļu Somijā, vectēvs strādāja dzelzceļā, mans tēvs pašlaik strādā dzelzceļā, tā ka viennozīmīgi tas bija arī mans ceļš.
Maģistrs Ojārs Krūmiņš:
Studenti Dzelzceļa institūtā var apgūt visu jauno, turklāt nelielās grupās. «Latvijas dzelzceļam» ir vajadzīgi erudīti, zinoši speciālisti.