Jelgavas Dome pērn pārpildījusi nekustamā īpašuma nodokļa par zemi, ēkām un būvēm plānu un būtiski samazinājusi parādnieku īpatsvaru.
Jelgavas Dome pērn pārpildījusi nekustamā īpašuma nodokļa par zemi, ēkām un būvēm plānu un būtiski samazinājusi parādnieku īpatsvaru.
Domes Finansu nodaļas vadītāja Vera Brauna informē, ka sākotnēji pagājušajā gadā pašvaldība nekustamā īpašuma nodokļa par zemi ieņēmumus plānoja 195 133 latu apmērā, bet faktiski tika iekasēti 229 939 lati jeb par 17,8 procentiem vairāk, nekā plānots. Nodokļa ieņēmumi par ēkām un būvēm plānoto 237 542 latu vietā palielinājušies par 28 304 latiem jeb 11,9 procentiem. Pēdējos gados, veicot intensīvu darbu ar parādniekiem, būtiski samazinājusies nekustamā īpašuma nodokļa par zemi parāda summa. Salīdzinot ar situāciju 2000. gada sākumā, kad parāds sasniedza 241 055 latus, parādsaistības mazinājušās par 123 188 latiem jeb 51,1 procentu. Pagājušajā gada nodokļi atgūti 40 663 latu jeb 25,6 procentu apmērā. Šā gada sākumā nekustamā īpašuma nodokļa parāds – 117 867 lati.
Parādnieku skaits kopš 2000. gada sākuma samazinājies par 1218 personām jeb 50,8 procentiem, tostarp 2001. gadā – par 472 personām jeb 28,7 procentiem. Tomēr parādnieku joprojām ir daudz – pēc datiem šā gada 1. janvārī, saistības par nekustamā īpašuma nodokli nebija nokārtojuši 1177.
Analīze liecina, ka 55 789 latus no kopējās parāda summas (Ls 117 867) veido maksātnespējīgo un bankrotējušo uzņēmumu parādi. 7911 latu parādā palikušas personas, kas jau mirušas. 26 283 latus jeb 48,5 procentus no parāda veido Jelgavas Būvmateriālu kombināta parāds, kas izveidojies kopš 1995. gada. Taču uzņēmuma ekonomiskā situācija neliecina par iespējām, ka tas varētu sekmīgi nokārtot parādsaistības pret pašvaldību. Jelgavas Tiesu izpildītāju kantorim nodotas 30 lietas kopsummā par vairāk nekā 5132 latu piedziņu.
V.Brauna atgādina, ka nekustamā īpašuma nodokļa par zemi nomaksas termiņi ir 30. marts, 15. maijs, 15. augusts un 15. novembris, bet nekustamā īpašuma nodokļa par ēkām un būvēm pārskats par 2001. gadu un deklarācijas par 2002. gadu jānodod līdz 1. februārim. Par nodokļa nomaksas kavējumu tiek rēķināta nokavējuma nauda 0,05 procentu apmērā par katru nokavēto dienu. Ja nodokļa maksātājs par savu zemes īpašumu nav saņēmis nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas paziņojumu kārtējam taksācijas gadam, viņa pienākums ir par to rakstiski paziņot pašvaldībai. «Ja jūsu rīcībā uz dāvinājuma, pirkuma līguma pamata vai mantojuma ceļā ir iegūts nekustamais īpašums – zeme vai ēka –, jums mēneša laikā jāstājas nodokļu maksātāju uzskaitē pašvaldībā. Pienākums maksāt nodokli par zemi ir ne tikai zemes īpašniekiem vai nomniekiem, bet arī faktiskajiem zemes lietotājiem,» uzsver Finansu nodaļas vadītāja.