Ceturtdiena, 7. maijs
Henriete, Henrijs, Jete, Enriko
weather-icon
+6° C, vējš 0.89 m/s, A vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Pēc indeksācijas pensijas paaugstināsies vidēji par 2,40 latiem

Atbilstoši likumam par valsts pensijām šogad 1. oktobrī tās tiks indeksētas vidēji par 2,40 latiem. Šim mērķim no valsts sociālās apdrošināšanas budžeta atvēlēti 4,4 miljoni latu, informē Labklājības ministrija.

Atbilstoši likumam par valsts pensijām šogad 1. oktobrī tās tiks indeksētas vidēji par 2,40 latiem. Šim mērķim no valsts sociālās apdrošināšanas budžeta atvēlēti 4,4 miljoni latu, informē Labklājības ministrija (LM).
Pēc valstī noteiktās indeksācijas no 1. oktobra palielināsies tās pensijas, kas nav lielākas par 150 latiem. Pensijas līdz 90 latiem šogad paaugstināsies vidēji par 2,37 latiem, bet pensijas no 90,01 līdz 150 latiem – par 3,91 latu.
Indeksācija ir paredzēta, lai kompensētu pensionāru pirktspējas samazināšanos inflācijas dēļ un nodrošinātu mazāko pensiju palielinājumu. Pensijas tiek indeksētas ik gadu, ņemot vērā faktisko inflāciju un vidējās apdrošināšanas iemaksu algas reālo paaugstinājumu. LM uzsver, ka indeksācija nav atkarīga no valsts sociālās apdrošināšanas budžeta labās izpildes, bet gan no valsts ekonomiskās attīstības.
Pensijas līdz 90 latiem tiks indeksētas gan ar patēriņu cenu (inflācijas indekss), gan vidējās apdrošināšanas iemaksu algas pieaugumu. Bet pensijas no 90,01 līdz 150 latiem – tikai ar patēriņa cenu paaugstinājumu. Vidējā apdrošināšanas iemaksu alga ir tā alga, no kuras vidēji valstī tiek veiktas sociālās iemaksas.
Ir plānots, ka, sākot ar 2004. gada 1. janvāri, tiks palielinātas minimālās pensijas. Cilvēkiem ar darba stāžu līdz 20 gadiem minimālā pensija varētu palielināties līdz 38,5 latiem, no 21 līdz 30 gadu lielu darba stāžu – 45,5 latiem, bet tiem, kam darba stāžs ir lielāks par 31 gadu, pensijas celsies līdz 52,5 latiem. Šim mērķim atvēlēti 3,9 miljoni latu.
Pašlaik minimālā pensija cilvēkiem ar darba stāžu līdz 20 gadiem ir 33 lati, ar darba stāžu no 21 līdz 30 gadiem – 39 lati, bet vairāk par 31 gadu ilgu darba stāžu – 45 lati.
No nākamā gada janvāra palielināsies arī valsts sociālais nodrošinājuma pabalsts no 30 līdz 35 latiem. Tas piešķirts cilvēkiem, kuriem nav tiesību saņemt vecuma pensijas, kā arī invalīdiem kopš bērnības. Invalīdiem kopš bērnības no 1. oktobra pabalsts tiks palielināts līdz 50 latiem līdzšinējo 35 latu vietā.
Sociālais nodrošinājuma pabalsts ir cieši saistīts ar minimālajām pensijām. Tam paaugstinoties un piemērojot attiecīgus koeficentus, palielinās arī ar valsts garantētās pensijas.

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.