«Jelgavas avīzes gadsimtu gaitā» – tā nodēvēta izstāde, kas, ceļot dienasgaismā krājumu, apskatāma Jelgavas Zinātniskajā bibliotēkā (JZB). Bibliotēkā atklāta arī Latvijas bibliotēku nedēļai «Mantojuma sardzē» veltīta izstāde «Mūsu lepnums – grāmatas ar autogrāfiem» un «Grāmatu māksla Latvijā. «Zelta ābele» 1993 – 2013». Dažādi pasākumi notiek arī citās bibliotēkās, piemēram, «Zinītī» vakar «Avārijas brigādes» leļļu stāstus stāstīja meistare Lelde Kārkliņa.
«Jelgavas var lepoties ar senām izdevējdarbības tradīcijām un pirmajām 1822. gadā izdotajām «Latviešu Avīzēm». Gadu gaitā pilsētā ienācis ievērojams skaits laikrakstu un vairāki žurnāli. Liela daļa no tiem ir arī mūsu krājumā,» priecājas JZB direktore Aija Nadziņa.
Aicina atsaukties «Jelgavnieks» īpašniekus
Bibliotēkas Informācijas nodaļas vadītāja Dagnija Avota stāsta, ka iecere par izstādi bijusi jau sen, taču pagājis laiks, lai visu periodiku ievietotu katalogā. Tajā patlaban atrodami 28 dažādi nosaukumi un 273 sējumi. Piemēram, bibliotēkas krājumos visvecākā žurnāla «Austrums» (1892, 1897) daži numuri, žurnāls «Vērotājs» (1905), laikraksts «Zemgales Komunists» (1944 – 1962), «Darba Uzvara» (1962 – 1989), RAF laikraksts «Starts» (1980 – 1986), «Jelgavas Ziņotājs» (1989 – 1992), «Zemgales Avīze» (1993 – 1998), «Zemgales Ziņas» (no 1994), kā arī neilgu laiku iznākušās «Latviešu Avīzes» (2002 – 2003), «Jelgavas Rīta Avīze» (2002 – 2003), «Jelgavnieks» (1988) un citi laikraksti un žurnāli.
«Periodikas krājums ir īpaši pieprasīts, kad skolēni raksta savus darbus. Interesenti meklē arī specifiskas uzziņas, kas citur nav atrodamas,» stāsta D.Avota, atzinīgi vērtējot arī periodika.lv sniegtās iespējas. Taču viņa aicina atsaukties trešās atmodas laikā iznākušā laikraksta «Jelgavnieks» īpašniekus. JZB rīcība ir tikai daži tā numuri, tāpēc grāmatu krātuve būtu priecīga ieskanēt pēc iespējas vairāk šā retā izdevuma kopiju. Iespējams, kādam saglabājusies arī interfrontes izdotā «Zemgales Balss».
«Avārijas brigāde» meklē piedzīvojumus Eiropā
Arī leļļu meistares Leldes Kārkliņas viesošanās bērnu bibliotēkā «Zinītis», kurā pieejams plašs video materiālu klāsts, cieši saistīta ar bibliotēku nedēļas tēmu. Studija, ko 1966. gadā dibināja leģendārais leļļu filmu režisors Arnolds Burovs un kurā tapušas arī «Avārijas brigādes» vairāk nekā 20 sērijas, ir vecākā animācijas studija Latvijā.
Meistare stāsta, ka, cenšoties piesaistīt ES fondu līdzfinansējumu, patlaban «Avārijas brigādes» komiskie varoņi lielākoties «rosās» Eiropā. Jau tapusi filmiņa «Corrida», kuras darbība risinās Spānijā. Drīzumā skatītājus priecēs arī «Avārijas brigādes» piedzīvojumi Zviedrijā.
Kavētāji var atdot grāmatas bez maksas
Latvijas bibliotēku nedēļas laikā «Zinītī» arī apskatāmas populārākās «Bērnu žūrijas» grāmatas. «Ar šo izstādi gribam veicināt lasīšanu, kāds ir arī 2001. gadā sāktās «Bērnu žūrijas» mērķis. Lasītāju skaits šajā programmā mums ar katru gadu samazinās. Tas izskaidrojams ar to, ka sasparojušās skolas, bet savi 25, 26 dalībnieki ikreiz sanāk,» vērtē bibliotēkas vadītāja Baiba Beire. Viņa piebilst, ka interesi izraisījis arī bibliotēku nedēļā speciāli izliktās jauniešiem paredzētās daiļliteratūras plaukts. Pasperts solītis pretim aizmāršīgajiem lasītājiem – viņi «Zinīša» grāmatas šonedēļ var nodot bez kavējuma naudas. ◆
Stājas mantojuma sardzē
00:00
23.04.2013
96