Godinot latviešu strēlnieku piemiņu, otrdien Ložmetējkalnā un Silenieku brāļu kapos iedegtas ap 600 svecītes. Šajās dienās paiet 104 gadi kopš 1916. gada Ziemassvētku un 1917. gada janvāra kaujām, kurās latviešu strēlniekiem ar lieliem upuriem izdevās pārraut Vācijas ķeizariskās armijas nocietinājumus. Uzvara kaujās cēla latviešu pašapziņu, bet lielie zaudējumi strēlniekus vedināja uz domām, ka tikai nacionāla Latvijas valsts spēj nodrošināt tautai nākotni.
Kopš 1987. gada tradicionāli šajā laikā Jelgavas novada Valgundes pagastā tiek rīkoti piemiņas pasākumi, kuros ir piedalījies aktieris un vecais latviešu strēlnieks Ēvalds Valters, kā arī citi kultūras darbinieki. Vairāk nekā divdesmit gadu notiek pulcēšanās ap atmiņu ugunskuriem pie pieminekļa Ložmetējkalnā, kā arī Antiņu kapos. Kopš 2017. gada Ziemassvētku kauju simtgades katru gadu ir noticis septiņu kilometru garš lāpu gājiens no Kara muzeja filiāles Mangaļos līdz Ložmetējkalnam, kurā, kā stāsta Kara muzeja pārstāvis Dagnis Dedumietis piedalās ap tūkstotis cilvēku. Šogad ārkārtas stāvokļa apstākļos, kad epidemioloģiskās drošības noteikumi aizliedz pulcēšanos publiskos pasākumos, Jelgavas novada pašvaldībā pieņemts lēmums aizdegt strēlnieku piemiņai sveces. Tās degs līdz 11. janvārim. Jelgavas novada pašvaldības pārstāve Dace Kaņepone stāsta, ka visi, kas līdz šim ir piedalījušies latviešu strēlnieku piemiņas godināšanas pasākumos un arī citi patrioti, šoreiz to aicināti darīt individuāli, paši arī sagādājot lāpas.
Kalnciema vidusskolas valsts aizsardzības mācības skolotājs Oskars Karls ir izlicis desmit dzeltenzilus marķierus agrākā lāpu gājiena maršrutā, iezīmējot tā pagriezienus un līkumus. Tiem, kuri būs veikuši lāpu gājiena maršrutu, pašiem jādomā, kā tikt mājās, jo šoreiz tas nebūs iespējams ar pašvaldības norīkotu autobusu. Katrai ģimenei jāatrod savs individuālais transports. “Zemgales Ziņu” lasītājs un velotūrists Gaidis Beitiņš aicina domubiedrus sev izdevīgā laikā doties uz Ložmetējkalnu ar velosipēdu. Viņš domā, ka apstākļos, kad satiksmes plūsma Ziemassvētku kauju piemiņas vietās netiks regulēta un ir neiespējami prognozēt, cik cilvēku šīs nedēļas nogalē ieradīsies atcerēties Ziemassvētku kaujas, velosipēds var izrādīties piemērots pārvietošanās līdzeklis.
Strēlnieku piemiņu aicina godināt individuāli
00:00
07.01.2021
42