Pirmdiena, 15. decembris
Johanna, Hanna, Jana
weather-icon
+4° C, vējš 3 m/s, DR vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Sergejs Jēgers: Nekas nenotiek tāpat vien

Pagājuši laiki, kad kontrtenoru dziedājumu Latvijā varēja baudīt tikai citvalstu mūziķu ierakstos. Vienu no savdabīgākajām cilvēka balsīm – kontrtenoru – Latvija iepazina, pateicoties tieši mūsu novadniekam Sergejam Jēgeram, kura sniegumu rīt varēs dzirdēt Jelgavas kultūras namā koncertā kopā ar «Sinfonietta Rīga». Saspringtajā koncertu un citu darbu ritmā dziedātājs atrada laiku, lai atbildētu uz «Ziņu» jautājumiem.

Jūsu jaunākajā Latvijas koncerttūrē tiek atskaņotas trīs Antonio Vivaldi kantātes. Esmu lasījis kādā intervijā, ka viņa mūzika veido Sergeja Jēgera biogrāfijas caurviju motīvu. Kāpēc tieši Vivaldi? – Ar koncertu Jelgavā noslēdzas koncerttūre ar «Sinfonietta Rīga», kas ir mana pirmā sadarbība ar šo orķestri un maestro Normundu Šnē. Atskaņosim trīs skaistākās Antonio Vivaldi kantātes kontrtenoram. Tās  izpildījuši mani pasaules kontrtenoru guru – šveicietis Andreass Šolls un amerikānis Deivids Daniels.Manu koncertbiogrāfiju Latvijā veidojuši Ilmārs Blumbergs un Inese Galante. Ilmāra Blumberga «Venēcijas grāmatas» atvēršanas svētkos dziedāju tieši Vivaldi mūziku, un Inese Galante bija dīva, kura mani saveda kopējā ierakstā ar Vivaldi «Stabat Mater». Šo ierakstu izdevām Latvijā pirms diviem gadiem. Kopā ar Inesi iedziedājām Pergolēzi «Stabat Mater». Pasaulē šo darbu, kas tulkojumā nozīmē «Raudāja māte», parasti izpilda Lieldienu laikā. Vai šī izvēle saistīta ar Jūsu balss īpatnībām, proti, vai Vivaldi mūzika ir kontrtenoram īpaši piemērots repertuārs? Kādas vispār ir repertuāra iespējas? Dzirdēts viedoklis, ka kontrtenoriem tās nav nemaz tik plašas.– Kā mācīja mans Parīzes skolotājs profesors Roberts Ekspērs, «var dziedāt visu, ko Tu labi vari nodziedāt…». Manā repertuārā ir latviešu komponistu, arī krievu, vācu, franču, itāļu, spāņu, franču mūzika, un nebūt nav tā, ka šie komponisti rakstījuši tieši kontrtenoram. Svarīgi sajust šo mūziku un organiski saplūst ar to. Lai līdz tam nokļūtu, jāveic smags darbs. Savā ziņā tā ir arī cilvēka dzirdes testēšana, jo šo balsi nedzird visi – virs skaņas ir virsskaņa, ko sadzird izredzētie. Diemžēl vai par laimi, bet tā ir. Vairāki jūsu ieraksti, arī «Dziesmiņās remdējos» ierakstīts Sesavas baznīcā. Vai izvēle kaut kā saistīta arī ar to, ka Jelgavas novads ir Jūsu bērnības zeme? Vai koncerts Jelgavā Jums būs kas īpašs?– Sesavas baznīca bija nejaušība, bet, kā vienmēr saku, nekas nenotiek tāpat vien. Visam ir sakritības, «roka roku mazgā – abas baltas», tāds ir manas omes labākais teiciens. Jelgavas koncerts būs īpašs tikai ar to, ka tas būs pēdējais šajā tūrē. Īstenībā Jelgava man saistās ar bērnības nepatīkamākajām atmiņām, bet par to ir daudz runāts un jau aizmirsies.Plašāk lasiet «Zemgales Ziņu» 10.aprīļa numurā.*Drukātas avīzes saturs pieejams arī portālā zz.lv, ko var atrast sadaļā «Avīze» vai spiežot šeit .*Reģistrējoties portālā, tā konta papildināšana iespējama, spiežot šeit .*Tāpat portālā iespējams abonēt avīzi, par ko sīkāka informācija – šeit .

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.