Gremošanas sistēmas traucējumi un slimības ir patiešām nepatīkamas. Šādas problēmas visai būtiski ietekmē dzīves kvalitāti, jo sāpes gremošanas orgānos var būt spēcīgas un neizturamas. Ja arvien biežāk iznāk saskarties ar gremošanas sistēmas problēmām, traucējumiem un sāpēm, tad ir laicīgi jāmeklē risinājumi, lai neiedzīvotos nopietnās problēmās un saslimšanās, kuru ārstēšana var būt sāpīga, ilgstoša un dārga.
Kas nelabvēlīgi ietekmē gremošanas sistēmas darbību?
Tu esi tas, ko tu ēd jeb vienmēr ir jāseko līdzi savai ēdienkartei. Ja rodas kādas veselības problēmas – gan gremošanas sistēmas, gan citu orgānu problēmas, tad vienmēr ir jāsāk ar savas ēdienkartes pārskatīšanu. Bieži vien problēmas rodas no nepiemērotas un neatbilstošas pārtikas uzņemšanas. Gremošanas sistēma ir pirmā, kur nonāk visas mūsu uzņemtās barības vielas, tāpēc gremošanas sistēma reaģē visātrāk uz nevēlamiem produktiem. Dažreiz šī reakcija, apēdot kādu sliktas kvalitātes vai iebojājušos produktu, var būt zibenīga, tomēr dažreiz mēs pat nenojaušam, ka uzpūties vēders vai sāpes kuņģī rodas no kāda konkrēta produkta, kuru mēs ikdienā apēdam, jo reakcija nav tūlītēja.
Katram var būt kāda organisma īpatnība, kad rodas alerģija vai kāda produkta nepanesamība – jā, tā var parādīties arī pieaugušā vecumā. Tāpēc ļoti iedarbīga metode, kā atrast “vainīgo” produktu ir visu ikdienā apēsto produktu uzskaitīšana.
Pārtikas produkti, kuri visbiežāk mēdz sagādāt problēmas ar gremošanas sistēmu ir asi, trekni, piparoti vai žāvēti produkti, jo tie pastiprināti kairina kuņģi. Tāpat arī produkti, kuriem ir augsts cukura saturs nav vēlami, jo tie izjauc organisma mikrobiomu, veicina rūgšanu un pūšanos zarnās. Savukārt kofeīnu saturoši produkti, piemēram, kafija un tēja gan kairina kuņģi, gan var izraisīt sliktu dūšu. Arī alkohols nav vēlams produkts, ja ir problēmas ar gremošanas sistēmu. Būtu vēlams izslēgt no ēdienkartes šo grupu produktus, ja ir parādījušās gremošanas trakta problēmas, lai pārliecinātos, ka vaina ir uzņemtajos pārtikas produktos. Tomēr, ja neizdodas atklāt cēloni, tad labāk vērsties pie ārsta.
Ko darīt, lai nerastos gremošanas sistēmas traucējumi?
Vienmēr pareizā metode ir ēst un dzīvot veselīgi, lai nerastos problēmas, nevis sagaidīt brīdi, kad problēmas ir radušās un tad tās risināt. Tāpēc droši vari ievērot pāris pamatprincipus, lai izvairītos no iespējamām gremošanas sistēmas un vispārējās veselības problēmām. Nav nekāds noslēpums, ka viss mūsu organismā ir saistīts, tāpēc nelāgie ieradumi un nepareiza pārtika var izraisīt ne tikai gremošanas sistēmas problēmas, bet jebkādas citas veselības problēmas. Protams, nekad nevar paredzēt, vai tev pēkšņi neuzradīsies kāda produkta vai produktu kombinācijas nepanesamība, tāpēc ir iespējams, ka rodas kāda problēma arī tad, ja visu laiku ēd veselīgi un neko krasi savos ieradumos neesi mainījis. Tomēr ievēro šos pāris pamatprincipus, lai samazinātu veselības problēmu uzrašanās iespējamību.
Pievērs uzmanību saviem ēšanas paradumiem. Nav vēlams ēst ātri un maz sakošļāt ēdienu. Ja steidzies, tad labāk ēd mazāku porciju, kuru tev būs laiks kārtīgi apēst, vai arī ieplāno maltīti brīdī, kad tev ir vairāk laika. Ir ieteicams ēst vairākas reizes dienā mazākas porcijas. Tad tu varēsi paspēt apēst savu porciju daudz īsākā laikā, nevajadzēs steigties un paspēsi arī kārtīgi visu sakošļāt.
Jāpievērš uzmanība arī pārtikas kvalitātei. Nav vēlams ēst vienu un to pašu ēdienu katru dienu. Pārāk vienveidīga pārtika var veicināt gremošanas sistēmas problēmas – it īpaši, ja pēc ilga pārtraukuma apēdīsi kādu sen neēstu produktu. Piemēram, ja cilvēks ir veģetārietis vairākus gadus, bet vienā dienā pēkšņi izdomā apēst liellopu gaļas steiku, tad ir pilnīgi skaidrs, ka pēc tam būs vēdergraizes, iespējams, pat slikta dūša vai vemšana, jo organisms nav pieradis pārstrādāt šāda veida produktu. Tāpēc ir vēlams katrā ēdienreizē iekļaut daudzveidīgu produktu klāstu, kas ir šķiedrvielām bagāts un ne pārāk taukains. Ja ilgu laiku izvairies no kāda produkta vai produktu grupas, tad sāc pamazām, ja vēlies to atsākt lietot savā uzturā.
Ne tikai pārtika ietekmē gremošanas sistēmu un kopējo labsajūtu. Arī neveselīgs dienas režīms, liels stresa līmenis un nepietiekamas fiziskās aktivitātes var ietekmēt tavu veselības stāvokli. Tāpēc neaizmirsti arī par pienācīgu atpūtu, par labu miega kvalitāti un stresa samazināšanas metodēm. Tas viss ļoti tieši ietekmē gremošanas sistēmu. Bieži vien cilvēkiem sāp kuņģis vai uzpūšas vēders no stresa un neveselīga režīma, nevis no kāda pārtikas produkta, kas tiek vainots pats pirmais.
Gremošanas sistēmas problēmas cēlonis ne vienmēr ir ātri atrodams, tomēr dzīvesveida uzlabošana un veselīgāks ikdienas ritms noteikti nekaitēs, tāpēc ir vēlams ik pa laikam pārskatīt savus ikdienas ieradumus.