Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Latviešu strēlnieku Ziemassvētku kaujas iedvesmo arī pēc 106 gadiem   

Ar dievkalpojumu Kalnciema – Klīves baznīcā, ko vadīja mācītājs Valdis Vircavs un, kur pirmo reizi dievnamā dziedāja koris “Apkārt Latvijai” (kori izveidojusi ceļotāju grupa, piedaloties pārgājienos apkārt Latvijai), sestdien Jelgavas novadā sākās Latviešu strēlnieku Ziemassvētku kauju atceres sarīkojumi. Baznīcas draudzes ērģelnieks Dāvis Beitlers piezīmēja, ka koris “Apkārt Latvijai” izveidots ar mērķi tikt uz Dziesmu svētkiem un ļaužu nepiepildītajā dievnamā tas skanēja lieliski.  Pēc tam baznīcai blakus esošās Kalnciema vidusskolas zālē Jelgavas ar Zvaigznes dienas koncertu uzstājās apvienotie jauktie kori “Svīri” un “Vilce”,  kurus diriģēja Farhads Stade.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nākamā ļaužu pulcēšanas bija Kalnciema – Klīves mežā “Mangaļos”, kur ir ierīkota Latvijas Kara muzeja filiāle “Ziemassvētku kauju muzejs” ar atjaunoto vācu blindāžu un septiņu kilometru garu izziņas taku. Mangaļos, kā parasti, bija eksponēti mūsdienu kaujas ieroči, kas ir Zemessardzes bruņojumā. Tur arī seši Jelgavas zemessargi svinīgi deva zvērestu, un tika atvērta latviešu strēlnieka mazdēla, agrākā jelgavnieka un atvaļinātā zemessardzes pulkveža Jāņa Hartmaņa grāmata “Latviešu strēlnieku saraksts”.

Jānis Hartmanis stāsta, ka jau gadus trīsdesmit piecus, blakus dienestam Zemessardzē, kopā ar domubiedriem ir vācis materiālus par latviešu strēlniekiem. “Šajā domubiedru grupā darbojās Dagnis Dedumietis, Voldemārs un Edgars Eihenbaumi, Māris Deģis, Jānis Šiliņš, Jānis Lismanis un citi   – daudzi ir norādīti grāmatas ievadā. Starp mums bija arī rakstnieks Egons Līvs,” “Ziņām” teica Jānis Hartmanis.

Grāmatas ģenerālsponsors un izdevējs ir zinātnieks- enerģētiķis latviešu strēlnieka dēls, kā arī Latvijas Zinātņu akadēmijas Goda loceklis Namejs Zeltiņš. Grāmatas “Latviešu strēlnieku saraksts” titullapā ir fotogrāfija no 1916. gada vasaras, kur redzams Nameja tēvs pulkvedis Ansis Zeltiņš, ierindas priekšā uzrunājot sešus apbalvotos 4. Vidzemes latviešu strēlnieku bataljona karavīrus. Vēlāk Ansis Zeltiņš dzīvoja Zaļenieku pagasta “Vidzemes Strēlniekos”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vairāk lasiet 12. janvāra laikrakstā “Zemgales Ziņas”

Teksts un foto: Gaitis Grūtups

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.