
Katru gadu trijos posmos tiek organizēta Latvijas skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konference (ZPD) 9.–12. klašu skolēniem un 1.–4. kursa izglītojamiem. Šobrīd ir noskaidroti 103 Jelgavas skolēnu darbi, kas izvirzīti Zemgales reģiona konferencei, informē Jelgavas Izglītības pārvalde.
ZPD konferences pirmais posms notiek izglītības iestādē, pilsētā vai novadā, tālāk darbi tiek vērtēti reģionālā līmenī, bet pēdējā posmā – valsts konferencē.
Janvārī Jelgavas skolās norisinājās ZPD konferences pirmais posms, kurā tālāk tika izvirzīti 104 darbi. Pēc recenzentu vērtējuma 103 darbi ieguva 40 un vairāk punktus, kas ļauj skolēniem piedalīties Zemgales reģiona konferencē. Jelgavu pārstāvēs skolēni no Jelgavas Valsts ģimnāzijas, Jelgavas Mūzikas vidusskolas, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas, Jelgavas 5. vidusskolas, Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas un Jelgavas 4. vidusskolas. Kopumā 2. posmam ir iesniegti 1426 zinātniski pētnieciskie darbi, kurus izstrādājuši 1640 skolēni no 149 izglītības iestādēm visā Latvijā.
No Jelgavas Valsts ģimnāzijas uz reģiona konferenci izvirzīti 70 darbi, ko izstrādājuši 78 autori no 11. un 12. klasēm, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolu pārstāv septiņi darbi, kurus izstrādājuši deviņi 12. klašu skolēni, no Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas – 16 darbi, ko izstrādājuši 16 autori no 11. un 12. klasēm, Jelgavas 5. vidusskolu pārstāv divi darbi, ko izstrādājuši trīs autori no 11. un 12. klasēm, Jelgavas Mūzikas vidusskolu pārstāv viens darbs, ko izstrādājis viens autors, bet Jelgavas 4. vidusskolu – septiņi darbi, kurus izstrādājuši septiņi 12. klašu skolēni.
Darbi sadalīti sešās zinātņu nozarēs – humanitārās un mākslas zinātnes, dabaszinātnes, inženierzinātnes un tehnoloģijas, medicīna un veselības zinātnes, lauksaimniecības, meža un veterinārās zinātnes un sociālās zinātnes.
No reģiona konferencei izvirzītajiem Jelgavas skolēnu darbiem trešdaļa ir izstrādāti dabaszinātņu jomā, bet trešdaļa – sociālo zinātņu nozarēs. Pētītās tēmas ietver tādas, kā “Radiācijas noteikšana Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas telpās”, “Sinoptisko faktoru ietekme uz nokrišņu daudzumu ciklona “Kristija” darbības laikā Latvijas centrālajos rajonos”, “Mākslīgais intelekts un tradicionālie mācību materiāli matemātikas apguvē: efektivitātes un pielietojuma salīdzināšana” un citas tēmas.
Jāatzīmē, ka Zemgales reģiona konference norisināsies 7. martā tiešsaistē, un to organizēs Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte. Savukārt skolēnu ZPD Valsts 49. zinātniskās pētniecības darbu konference notiks Rīgā 2025. gada 25. aprīlī.
Foto: unslpash.com
Reklāma