Pirmdiena, 15. decembris
Auseklis, Gaisma
weather-icon
+1° C, vējš 0.45 m/s, Z vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Aicina nebūt kūtriem un domāt ekonomiski

«Pēdējā laikā nevalstiskās organizācijas vairāk realizē dažādus sociālus projektus, taču ar šo semināru mēs gribam rosināt paskatīties uz lietām ekonomiski, aicinām diskutēt, kā konkrētā situācijā apvienojot dažādus spēkus – pašvaldības, uzņēmējus, NVO, iedzīvotājus, var paveikt vietējai sabiedrībai svarīgas lietas,» ceturtdien notikušajā seminārā «Kopā var paveikt vairāk! Publiskās un privātās partnerības veicināšana, iesaistot NVO», «Ziņām» sacīja Latvijas Kopienu iniciatīvu fonda valdes priekšsēdētāja Inta Paeglīte.

Seminārā izskanēja doma, ka ekonomiskās situācijas pasliktināšanās būtiski ietekmējusi pašvaldību un uzņēmēju iesaistīšanos jaunos projektos – aktivitāte, īpaši no uzņēmēju puses, samazinās, un viņus projektos iesaistīt esot grūti. Šo domu akcentēja arī semināra pozitīvo piemēru – Valkas pilsētas un Sabiles novada – pārstāves. Valkā publiskās privātās partnerības rezultātā tapis zaru savākšanas laukums – uzņēmējs no pašvaldības nomā zemi un no zariem ražo šķeldu, bet Sabilē renovēta kapliča. Sabiles piemērs gan nav publiskās un privātās partnerības, bet sadarbības veicināšanas projekts, piebilda semināra rīkotāji.Lai gan semināra mērķis bija iepazīstināt mazāk aktīvo Zemgali ar aktīvākās Vidzemes un Kurzemes pieredzi, semināra gaitā tā arī netapa skaidrs, ko ceturtajai lielākajai Latvijas pilsētai var dot divu mazpilsētu pieredze. Jelgavā, Ganību ielas dalīto atkritumu savākšanas laukumā šovasar zarus jau veiksmīgi pārstrādā šķeldotājs, un šoruden pilsētas parki un puķu dobes, visticamāk, noklās ar jauniegūto materiālu. Arī ar kapličām mums viss kārtībā. Turklāt arī Jelgavā ar uzņēmēju līdzdalību ir realizēti vairāki privātās un publiskās partnerības projekti – privātmāju rajonos izbūvētas jaunas ielas.Tomēr seminārs sniedza vairākas jaunas ierosmes. Tā kā novadu reformas rezultātā likvidētas daudzas mazās pašvaldības, kas tagad novadu struktūrās kļuvušas par nomalēm, NVO var darboties kā ideju virzītājs, jo pārstāv vietējo sabiedrību, orientējas tās vajadzībās un situācijā. Nomaļu vietu iedzīvotājus I.Paeglīte aicina sanākt kopā, lai veiktu kopīgas aktivitātes – mācītos, sniegtu sociālo palīdzību. Savukārt NVO var saņemt finansiālu palīdzību kopienu centru izveidei, jo Latvijas Kopienu iniciatīvu fonds šādam nolūkam ir atvēris jau divas programmas. 2008.gadā mūsu pusē programmu piedāvātas iespējas izmantojusi Glūdas pagasta biedrība «Attīstības centrs – dzīvo gudri!», kas par piesaistītajiem līdzekļiem izremontējusi telpas sporta aktivitātēm, un Jelgavas Pensionāru biedrība, kas iegādājusies datortehniku un mēbeles.Fonda valdes priekšsēdētāja gan meta akmeni Zemgales NVO dārziņā, atklājot, ka mūsu novadā, salīdzinājumā ar Vidzemi un Latgali, organizācijas esot kūtras, iesniedzot projektu pieteikumus aktivitātēm ģimenes, bērnu un jaunatnes jomā.«Jau trīs gadus mums darbojas programma «Kopā ar ģimeni», bet tajā no Zemgales nav bijis iesniegts neviens projekts,» turpina I.Paeglīte, piebilstot, ka šajā programmā var gūt finansiālu atbalstu ģimenes centru un bērnu rotaļu istabu izveidei, veikt remontu un iegādāties noderīgas lietas, piemēram, veļas mazgājamo mašīnu.

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.