Ceturtdiena, 25. decembris
Stella, Larisa
weather-icon
+3° C, vējš 4.02 m/s, R vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Aptauja: Latvijā 54% iedzīvotāju pirms gada nogales svētkiem izjūt trauksmi (1)

Foto: unsplash.com

Katrs otrais Latvijas iedzīvotājs jeb 54% pirms gada nogales svētkiem izjūt trauksmi, kas negatīvi ietekmē cilvēka pašsajūtu, aģentūru LETA informēja zāļu ražotājs “Olpha”, atsaucoties uz kopā ar pētījumu kompāniju “Norstat” veikto aptauju.

“Olpha” norāda, ka trauksme visbiežāk izpaužas kā saspringums un grūtības koncentrēties. Turklāt katrs divdesmitais norādījis, ka gada nogalē izjūt ļoti lielu trauksmi, kas negatīvi ietekmē ne tikai fizisko un emocionālo pašsajūtu, bet arī spēju paveikt ikdienas pienākumus, liecina pētījums.

Pētījums atklāj, ka vienlīdz bieži trauksmi piedzīvo gan sievietes, gan vīrieši. Daudz vairāk uztraukumu savā ikdienā novēro cilvēki vecumā no 30 līdz 39 gadiem (62%), bet vismazāk ar to saskaras seniori vecumā no 60 līdz 74 gadiem.

Kā trīs biežākos trauksmes iemeslus Latvijas iedzīvotāji min uztraukumu par dāvanu sagādāšanu (35%), bažas par to, vai visām plānotajām aktivitātēm pietiks naudas (24%), kā arī laika trūkumu (18%). Savukārt katrs sestais aptaujas dalībnieks atklāja, ka lielāko trauksmi pirms Ziemassvētkiem un Jaunā gada rada darba slodze pirms brīvdienām.

Kā iespējamos trauksmes iemeslus aptaujas dalībnieki norādīja arī sociālās gaidas no citiem cilvēkiem, pārlieku intensīvo pasākumu grafiku, kā arī spriedzi attiecībās ar ģimenes locekļiem, draugiem vai darba kolēģiem.

Pētījums arī atklāj, ka vairāk nekā trešdaļa jeb 38% aptaujāto iedzīvotāju neizmanto nekādas īpašas stratēģijas trauksmes mazināšanai, ļaujot spriedzei uzkrāties. Relaksācijas metodes kā spriedzes mazinātājus izmanto 6%, un tikpat daudz lieto nomierinošus medikamentus vai uztura bagātinātājus, konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu.

Iedzīvotāju aptaujā piedalījās 701 respondents vecumā no 18 līdz 74 gadiem no visiem Latvijas reģioniem. Tā tika veikta 2025. gada decembra pirmajā nedēļā. Aptauju veica pētījumu kompānija “Norstat”.

ZZ.lv bloku ikona Komentāri (1)

Adel
17:29 25.12.2025
Taa tas arii ir divi svetki pec kaartas lieli izdevumi un probleemas..tapec biezi ziemassvetkos vai vecgada vakaraa sakas kadas veselibas problemas sap zobs vai saasinas hroniskas vainas un svetku prieks pagalam. Un ari uz vecgada balli vairs jegribas v iet. ..no savas pieredzes domaju ka nevajag aizrauties parlieku ar davanu izveli un gadasanu..pietiek ar maxam simbolism davaninam..bet ja nezina kadu davanu pirkt vienkarsak ir davinat naudu...ari svetku galdu nevajag parbagatu pietiek ar tradicionalajiem sktovetiem kapostiem smoretam ribinam un putnu galu zirniem kadiem salatiniem piragiem un desertu..aigliem...kadreiz es visu dienu vaariju un smoreju un beigas vairs hav speka vakaraa svinet svetkus.tu juties noguris saiidzis..un iztuksots.nu kam tas vajadzigs..tas tiesam rada stresu iargurumu un mazina svetku sajutu..un svinesanu..galvenais ir sanakt kopaa..un paterzet...protams ari pue karstviina glaszes... nu kaa gan bez tas..lai karstvins silda miesu het ciemini dveseli...lai visiem priecigi ziemassvetki.

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.