Ceturtdiena, 12. marts
Aija, Aiva, Aivis
weather-icon
+12° C, vējš 2.24 m/s, D vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Ļaunā laika valdība trako

Kārtējo reizi esam saņēmuši Latvijas valdības paziņojumu ar kuru ļaunā laika politiķi informē par būtiskiem nodokļu paaugstinājumiem un atalgojuma samazinājumu strādājošajiem. Kā jau bija sagaidāms no labējās valdības, taupīt nolemts uz ne tik turīgo un apdraudētāko iedzīvotāju grupu rēķina. Sabiedrības turīgākā slāņa intereses netiek aizskartas. Valdošie politiķi joprojām neapspriež jautājumu par to, kā attīstīt Latvijas tautsaimniecību, lai budžetā sāktu ieplūst papildu līdzekļi. Sarunas notiek tikai par un ap to, kā atņemt trūcīgākajiem, lai pietiktu visiem.

Latvijas valdība nolēmusi samazināt minimālo algu no niecīgajiem 180 LVL līdz smieklīgajiem 140 LVL. Ar ienākumu nodokli neapliekamais minimums tiek samazināts no 90 līdz 45 LVL. Visbūtiskāk šīs izmaiņas skar darba ņēmējus. Vissāpīgāk tos, kuri jau tagad dzīvo uz nabadzības robežas. Vienkāršs piemērs par ar nodokļiem neapliekamo minimumu attiecībā uz diviem cilvēkiem no kuriem viens pelna 200 LVL, bet otrs 900 LVL mēnesī. Neapliekamais minimums veido papildu ieņēmumus 20.70 LVL apmērā jeb 14% no kopējiem bruto ieņēmumiem darbiniekam ar 200 LVL algu un aptuveni 5% darbiniekam ar 900 LVL algu. Turklāt komunālo pakalpojumu tarifi un maksa par pārtikas produktiem šiem cilvēkiem ir vienāda. Vai tas ir sociālais taisnīgums?! Nē, tā ir elites problēmu risināšana uz darba ņēmēju rēķina! Turklāt šie labojumi, kas līdzinās genocīdam pret pašu tautu, nerisina labējo politiķu radītās problēmas pēc būtības.

Samazinot minimālo algu, mēs panāksim aplokšņu algu atgriešanos un ēnu ekonomikas jaunu uzvaras gājienu. Starpību starp jauno minimālo algu un līdzšinējo atalgojumu, uzņēmēji piedāvās darbiniekiem kompensēt ar neoficiālu piemaksu. Rezultātā cietīs valsts sociālās apdrošināšanas sistēma. Minimālā alga, kas jau tagad nesasniedz iztikas minimumu, jāsaglabā esošajā līmenī! Turklāt mazo algu saņēmējiem jāpaaugstina ar ienākumu nodokli neapliekamais ieņēmumu daļa līdz minimālas algas apmēram, palielinot reālos  ienākumus. Savukārt, lielo algu īpašniekiem nodokļi maksājami no pirmā nopelnītā lata, jo tāpat veido niecīgu atalgojuma daļu. Tas veicinās gan mūsu – darba ņēmēju – pirktspēju, gan arī būtiski samazinās viena darbinieka izmaksas darba dēvējam. Rezultātā tiks sniegts būtisks ieguldījums uzņēmējdarbības veicināšanā un esošo darba vietu saglabāšanā. Katrs strādājošais ir nodokļu maksātājs un atvieglojums valsts sociālajam budžetam. Tā ir iespēja mazināt sociālā sprādziena iespēju jau šajā rudenī, ja vien ļaunā laika politiķi nevēlas piedzīvot jaunu 13. janvāri uz savas ādas!

Ivars Jakovelspolitikas zinātnes maģistrs

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.