Pirmdiena, 30. marts
Nanija, Ilgmārs
weather-icon
+6° C, vējš 0.68 m/s, D-DA vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Latviešu biedrības jubilejā netrūkst jaunu seju

Svinīgi nodziedot Jura Alunāna «Nevis slinkojot un pūstot», sestdien pilsētas muzejā Jelgavas Latviešu biedrība (JLB) atzīmēja 135 dibināšanas un 25 gadu atjaunošanas jubileju. Jubilārus sveica dažādu sabiedrisko organizāciju, tostarp Jelgavas nacionālo kultūras biedrību, kā arī pašvaldību pārstāvji.

Starp jubilejas augstajiem viesiem bija arī Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis un akadēmiķe Baiba Rivža. Labvēlīgi «kaitinot» klātesošos, O.Spārītis runāja par šodienas tautu staigāšanu, kas veicina kultūru hibridizāciju. Tādējādi, viņaprāt, «tīras» latviešu kultūras izredzes nākotnē ir visai ierobežotas. O.Spārītis minēja piemērus, kur pat eksponātiem Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā ir ne tikai latviešu, bet arī citu tautu etnogrāfisko zīmju piejaukums. Viņš arī aicināja apmeklēt kultūras pieminekļus, jo dažos gadu desmitos tie varot kļūt «tūristu nostaigāti». 

Jelgavas pilij – Rundāles atjaunotni 
Savukārt deputāte I.Vaidere, atzīmējot to, ka Jelgava kļuvusi skaistāka, piebilda, ka pilsētai vajadzīgs savs Lancmanis (Rundāles pils direktors Imants Lancmanis, kura vadībā atjaunota gan pils, gan dārzs – red.), lai pienācīgi sakārtotu savu pili. Viņa aicināja JLB vairāk iesaistīt jauniešus un sūrojās, ka daudzviet Eiropā ļoti jūt, ka sabiedrība noveco. Jelgavas ukraiņu pārstāve Tatjana Lazda dāvināja biedrībai dzejnieka Tarasa Ševčenko dzejoļu izdevumu latviešu valodā. Jelgavas vecpilsētas māju īpašnieku vārdā jubilārus sveica Ivars Grantiņš. Viņš pateicās par rosinājumiem vecpilsētas labā. Starp sveicējiem bija arī Rīgas Latviešu biedrības valdes locekle žurnāliste Ilze Būmane. Viņa minēja, ka Latvijā Latviešu biedrība atjaunota 26 pilsētās. I.Būmanei ir ideja izveidot par tām grāmatu.     
JLB rosina un uztur tradīcijas
Jubilejas pasākumu daiļoja biedrības teātra aktieru, deju kopas «Rudens roze», Jelgavas Pensionāru biedrības vokālā ansambļa «Vīzija», kā arī citu māksliniecisko kolektīvu uzstāšanās. Muzeja zālē tērpu salona «Tēma» īpašniece Daiga Latkovska bija izvietojusi nacionāli rotātu tērpu izstādi. Jubilejas pasākuma priekšnesumos piedalījās daudz jauniešu un bērnu – biedrības teātra aktieri, ansambļa «Rotiņa» dziedātāji, kā arī jaunie literāti, kuru darbi publicēti skolēnu dzejas krājumā. 
Runājot par veiksmīgākajiem lielajiem projektiem, ko JLB īstenojusi 25 atjaunotnes gados, valdes priekšsēdētājs Paulis Rēvelis minēja pārmaiņu laikā aizmirstā Uzvaras parka sakārtošanu, kas sākās jau deviņdesmito sākumā un kurā 2007. gadā tika uzstādīta piemiņas zīme «Dziesmu svētku vainags». Viņš atzīmēja arī grāmatas «Jānis Čakste un Jelgava» izdošanu un citus rosinājumus. Viņaprāt, ļoti nozīmīgs latviešu valodas izkopšanā ir jau trešo gadu biedrības rīkotais skolēnu literāro darbu konkurss.
JLB iesaistījušies 135 dalībnieki, kurus vieno vēlēšanās darboties pilsētas kultūrvides uzlabošanā, apspriest jaunāko literatūru, arī sacerēt literārus darbus, dalīties jaunības atmiņās, saturīgi pavadīt brīvo laiku. ◆ 

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.