Pirmdiena, 15. decembris
Johanna, Hanna, Jana
weather-icon
+2° C, vējš 2.24 m/s, DR vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Prieka vietā problēmu gūzma

«Vēlos, lai māja ir tāda, ka nav jākaunas no pēcnācējiem,» skaidro jaunbūvētās ēkas īpašnieks Viktors Valainis, kas cenšas novērst atklātos defektus. «Negribu ecēties un ceru, ka būvnieki visu uztaisīs kārtīgi».

“Vēlos, lai māja ir tāda, ka nav jākaunas no pēcnācējiem,” skaidro jaunbūvētās ēkas īpašnieks Viktors Valainis, kas cenšas novērst atklātos defektus. “Negribu ecēties un ceru, ka būvnieki visu uztaisīs kārtīgi.”
Problēmsituācija Ozolniekos turpinās gandrīz pusgadu. Atbilstoši līgumam māja ekspluatācijā bija jānodod līdz pagājušā gada beigām, bet tas vēl šodien nav noticis.
Virkne defektu
Pirmās nebūšanas atklājās februārī, kad lielajā salā mājā aizsala ūdensvads. Saimnieks sāka meklēt iemeslus. Neatkarīgais būveksperts Rīgas Tehniskās universitātes docents Juris Biršs pēc siltumizolācijas ieklājuma un tvaika izolācijas ierīkošanas pārbaudes, iepazīšanās ar projekta risinājumiem, ārsienu termogrāfijas mērījumiem un citiem apstākļiem, kā arī siltumtehniskajiem pārrēķiniem aktā norādījis virkni defektu, kas var saīsināt ēkas kalpošanas laiku. Proti, siltumizolācijas un apdares darbi veikti pavirši, kas nepasargā konstrukcijas no mitruma. Mezglu risinājumi ne visur atbilst projekta un valsts būvnormatīvu prasībām. Piebūvju sienu un griestu siltināšanai izmantotā minerālvate ielikta pavirši, neizmantojot tvaika izolācijas kārtu. Cokols nav siltināts noteiktajā dziļumā zem grunts, tāpēc aukstums iekļūst pagrīdes un grīdas konstrukcijā. Veikta āra apstākļiem nepietiekama koka antiseptiskā apstrāde, tā apdares elementi nav izolēti no betona virsmām, uz tiem nokļūst ūdens. Aktā norādīts uz ārsienu fasāžu un siltinājumu darbu defektiem logu ailās, nepieņemamo ārdurvju risinājumu. Eksperts norāda, ka fibo bloki nav apstrādāti atbilstoši ražotāja instrukcijai.
Minimālās, ne optimālās
Saimnieks pieaicinājis speciālistus, lai veiktu termogrāfiskos mērījumus un ēkas blīvuma pārbaudes. Eksperts V.Krūmiņš secina, ka ārsienu, logu, durvju un siltuma tiltu siltumizolācijas biezums nodrošina tikai būvnormatīvu minimālās, bet ne optimālās vai augstākās prasības; konstrukcijās ir atsevišķi caurumi un nenoblīvētas šuves.
Aprīlī pārbaudi veikusi SIA “Artiva”. Tajā atzīts, ka ēkas blīvums neatbilst būvnormatīviem, gaisa caurlaidība gandrīz četras reizes to pārsniedz. Pirmajā stāvā blīvumu ietekmē neapmestais keramzīta mūris, arī otrajā stāvā nav veikts tā apmetums, vietām nav konstatēta tvaika izolācija. Ēkas kopējo stāvokli ietekmē defekti logu un durvju blīvējumā, konstatēti nekvalitatīvi ventilācijas izvadu pieslēgumi un cauruļu savienojumi, gaisa plūsma novērojama pa gaismekļiem un elektrības rozetēm. Tiesa, siltumizolācijā būvnormatīvi ir tapšanas stadijā, un nav nosacījumu firmu sertifikācijai, kas pārbauda telpu blīvumu, sertificēta tikai aparatūra. V.Valainis kopā ar kādas citas mājas īpašnieku pārbaudei nolēmis uzaicināt pakalpojumu sniedzēju no Vācijas. Nav zināms, vai turienes slēdziens pie mums tiks akceptēts.
Nepietiekamās siltumizolācijas dēļ par 164 kvadrātmetru nama apsildi apkures sezonā no pagājušā novembra izlietoti 3800 kubikmetru gāzes. Ap simts latu ikmēneša rēķins vērtējams kā pārāk augsts. “Vecajās, padomju laikā būvētajās mājās nav tik daudz jāmaksā,” pauž V.Valainis.
Īstais pasūtītājs atkāpjas
Pēc speciālistu slēdzieniem novērsta daļa defektu. Pārbūve norisinās arī citās jaunā ciemata mājās. Nu labu laiku darbi V.Valaiņa īpašumā apstājušies un būtiskākā – siltuma zudumu – problēma nav novērsta. Maijā nama īpašnieks saņēmis Ozolnieku privātmāju ciemata attīstīja SIA “G.R.B.investīcijas” pārstāvošā advokātu biroja “Rozentāle

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.