Nedēļas vidus ir salīdzinoši mierīgs, un policijas konstatētie pārkāpumi samērā sīki – secināja «Ziņas», dodoties līdzi Jelgavas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Kārtības policijas biroja 3. nodaļas (ceļu policija) ekipāžai.
Nedēļas vidus ir salīdzinoši mierīgs, un policijas konstatētie pārkāpumi samērā sīki – secināja “Ziņas”, dodoties līdzi Jelgavas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Kārtības policijas biroja 3. nodaļas (ceļu policija) ekipāžai. Likumsargiem šajā naktī gadījās noķert “lidotāju”, kura vadītā automašīna brauca ar ātrumu 188 kilometri stundā.
Ceļu policijas jaunākais inspektors kaprālis Rihards Škutāns atzīst, ka rajonā bieži sastopams pārkāpums ir braukšana ar transporta līdzekļiem, īpaši motocikliem, bez tehniskās apskates un vadītāja apliecības. Arī reibumā pieķertie autovadītāji nereti cenšas savu nodarījumu apstrīdēt tiesā, izdomājot visdažādākos attaisnojumus, aizrunājoties līdz pat spriedelējumiem par attiecīgā policijas darbinieka psihiskās veselības stāvokli.
Lidonis no Nākotnes
“Ziņu” pievienošanās ekipāžai trešdienas vakarā notika Jelgavas rajona Līvbērzes pagastā. Pirmais ar pārkāpumu izcēlās policijas darbinieku apturēts traktors ar piekabi. Izrādās, minētajam transporta līdzeklim beidzies obligātās civiltiesiskās atbildības (OCTA) apdrošināšanas termiņš un arī traktorista vadītāja apliecībai uzlikts liegums, jo gada laikā nav nomaksāts iepriekšējais naudassods. Tā kā tagad paredzamā soda naudas summa (par OCTA neesamību) varētu sasniegt pat 50 latu, notikuma vietā tiek sastādīts protokols, bet galīgais lēmums būs jāpieņem ceļu policistu priekšniekam.
Aptuveni desmit minūšu vēlāk policijas radars fiksē kādu naski braucošu mikroautobusa “Mercedes Sprinter” vadītāju, kurš steidzas mājup ar ātrumu 118 kilometru stundā. Tiek noskaidrots arī, ka pēdējā gada laikā vadītājam bijuši jau divi līdzīgi pārkāpumi, un arī šoreiz neiet secen administratīvā pārkāpuma protokols un 20 latu naudassods.
Ceļu policija vēlāk uz ceļa Jelgava – Dobele fiksē “gadsimta pārkāpumu” – 1983. gadā dzimis autosacīkšu organizators no Nākotnes, vadot automašīnu “Audi A6”, uzstāda savdabīgu rekordu – radars fiksē 188 kilometrus stundā lielu ātrumu. Pārgalvīgais braucējs jau četras reizes nedarbos pieķerts arī agrāk, tagad viņam draud naudassods vairāku simtu latu apmērā un neliela “palikšana kājniekos”.
Ap pulksten 23 Jelgavā, 1. līnijā, tiek apturēts 1982. gadā dzimis velosipēdists, kurš vada savu transporta līdzekli bez apgaismojuma. Lai arī jaunietis uzstāj, ka vadītāja apliecība viņam esot, noskaidrojas, ka iepriekš izdotās tiesības nav derīgas, līdz ar to tiek piemērots naudassods piecu latu apmērā.
Līdzīga aina atklājas arī saistībā ar neilgi pēc tam tajā pašā ielā apturētu mikroautobusa “Volkswagen Transporter” šoferi – transporta līdzekļa vadītāja apliecībai beidzies termiņš, un tas šajā gadījumā Pārlielupes cietuma darbiniekam nozīmē 30 latu sodu.
Tehnika var pievilt
Likumpārkāpēju tehniskās iespējas seko līdzi jaunākajām tehnoloģijām, bet policijas darbinieku ekipējums bieži vien no tā atpaliek par vairākiem soļiem. Lai gan pēdējā gada laikā jelgavnieki saņēmuši vairākas jaunas un ar modernām iekārtām aprīkotas automašīnas, joprojām pārkāpējiem pa pēdām dodas arī savu laiku nokalpojuši spēkrati, piemēram, “Rover 216”. Kā atzīst vadītājs, no vienas puses nav žēl to dzīt pa bēdīgajiem ceļiem, taču darba apstākļi tajā ir gana kritiski. Tikpat nokalpojusi arī tajā esošā sakaru sistēma – policistiem pašiem nākas to remontēt, lai vajadzīgākajā brīdī nepaliktu bez sakariem. Vairākiem Kārtības policijas biroja 3. nodaļas darbiniekiem paveicies – viņi “piestiprināti” jaunajiem auto, tiesa, tādu godu izpelnījušies pieredzējušākie un labākie, bet pārējie vismaz priecājas, ka norakstīti divi žiguļi, kas burtiski juka ārā pa detaļām.
Atminēties laikus par dažādu preču limitiem vai saņemšanu uz taloniem liek policijā valdošās degvielas normas. Piemēram, jau pieminētajam “Rover” mēnesī paredzēts 230 litru degvielas, bet transporta līdzekļa patēriņš ir desmit litru uz simts kilometriem. Likumsargiem jāseko, lai limits netiktu pārtērēts, un nevar izslēgt iespēju, ka kādu brīdi auto “jāliek pie sētas”, jo norma jau nobraukta.
Dežūras laikā ne vien tiek pārbaudīts, vai ierindas pilsoņi ievēro likumu, bet arī noformēti dokumenti dažādās avārijās, kas reizēm prasa pat stundu. Taču 3. nodaļas policijas darbinieki par darbu nesūdzas – pēc divām nostrādātajām dienām (katrā no tām dežūrā tiek pavadīts 12 stundu), divas pienākas brīvas.