Trešdiena, 20. maijs
Venta, Salvis, Selva
weather-icon
+12° C, vējš 0.89 m/s, R vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Iz laivu vēstures

Diezin vai kāds spētu precīzi pateikt, kad izgatavota pirmā laiva. Puslīdz droši zināms vien tas, ka tā varētu būt izdobta no koka stumbra un radīta pirms daudziem gadu tūkstošiem.

Diezin vai kāds spētu precīzi pateikt, kad izgatavota pirmā laiva. Puslīdz droši zināms vien tas, ka tā varētu būt izdobta no koka stumbra un radīta pirms daudziem gadu tūkstošiem.
Arheologu atradumi vēsturniekiem likuši domāt, ka mūsdienu laivu priekšteči meklējami neolīta laikmetā, kad vienīgie darbarīki bija smagas un neveiklas akmens cērtnes. Nācās izmantot arī uguni, lai vispirms pārogļotu sīkstās koka šķiedrās un tad izdobtu stumbru, līdz izveidojas pietiekami ērta un stabila laiva. Arī mūsdienās atrodami meistari, kas izgatavo šādus vienkočus, tikai tagad to darināšanas paņēmieni ir pavisam citi.
Laika gaitā laivas izgatavotas ne vien no koka. Senie šumeri tagadējā Irākas teritorijā, piemēram, sasēja kopā neskaitāmus niedru kūlīšus, līdz izveidoja ūdensnecaurlaidīgu laivu. Jau pirms vairāk nekā pieciem tūkstošiem gadu viņi ar šādām no niedrēm darinātām laivām un pat kuģiem, kuriem bija gan airi, gan buras, devās pat ļoti tālos braucienos. Interesanti, ka seno šumeru ceļu ar niedru burulaivu pirms trīsdesmit gadiem atkārtoja slavenais norvēģu etnologs Tūrs Heijerdāls.
Laivas darinātas ne tikai no niedrēm un koku stumbriem, noderēja arī bērza tāss un ādas. Piemēram, korakls – neliela viegla laiva, kas paredzēta vienam braucējam, bija izgatavota no ādas, kas apstiepta vieglam koka karkasam. To ērti plecos varēja aiznest viens cilvēks.
***
Padomi koka laivas kopšanai mūsdienās
– Karstā laikā tajā obligāti jābūt nedaudz ūdens, tad tā neizžūs un neplaisās.
– Laiva laiku pa laikam jāizmazgā. No tās jāizņem iebirušās lapas, ūdensaugi un jānomazgā aļģes. Tas pasargās koku no pūšanas.
– Laivu nedrīkst krāsot ar eļļas krāsām, tad koks neelpo un sāk pūt.
– To nedrīkst turēt tiešos saules staros. Dēļi strauji žūst, un atveras lielas plaisas.
– Ja laiva laiž ūdeni, tā uz nedēļu jāizvelk krastā, lai izžūst. Pēc tam piķi ar lodlampu uzsilda, lai tas ieplūstu spraugās un tās noblīvētu. Ja nelīdz, lielākās jāaizpilda ar pakulām. Arī tās vispirms vēlams apstrādāt ar piķi.
– Laivu nedrīkst pa ziemu atstāt ūdenī, tad tā var sasalt.
– Ziemā laiva jāglabā telpā. Ja tas nav iespējams, jānovieto vismaz 15 – 20 centimetru augstumā no zemes ar dibenu uz augšu. Tad tā nepiemirks un būs pietiekami sausa.

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.