Sestdiena, 16. maijs
Edvīns, Edijs
weather-icon
+19° C, vējš 0.89 m/s, D-DR vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Jelgavā – vai visa Panevēžas māksla

Ekslibru māksla, keramika, video, tekstils, darbi, kas pārstāv citus mākslas veidus, visvairāk, protams, glezniecību. Abstrakti un reālistiski, lakoniski un ekstravaganti.

Ekslibru māksla, keramika, video, tekstils, darbi, kas pārstāv citus mākslas veidus, visvairāk, protams, glezniecību. Abstrakti un reālistiski, lakoniski un ekstravaganti. Pavisam 25 autoru vairāk nekā 90 darbu. Tā ir Ģ.Eliasa muzejā nule atklātā Panevēžas Mākslinieku asociācijas izstāde, kas sniedz daudzpusīgu ieskatu pēdējā laika mākslas dzīvē šajā mūsu dienvidu kaimiņzemes novadā.
Līdzīgi kā jelgavniekiem ir mākslinieku organizācija, reģionālas nodaļas ar savu mākslas dzīvi ir arī dienvidu kaimiņiem. Lietuvas Mākslinieku savienībā ietilpstošajā Panevēžas Mākslinieku asociācijā darbojas gan tie, kuru dzīves un darba vieta ir Panevēža, gan tuvējās nelielākās pilsētiņās – Biržos, Pasvālē, Rokišķos – mītošie. Pēdējos izstādē pārstāv biržēnietis Vidmants Jažausks. Ar vairāku gadu intervālu tapušie darbi ilustrē gleznotāja apgalvojumu, ka viņam patīk atgriezties pie iecienītām tēmām. Šai gadījumā – ziemas, ko abstrakto gleznojumu autors atzīst par krāsu un gaismas spēļu radītajām niansēm bagātu gadalaiku.
Izstādē ir arī tādu tehniku kā pasteļa un zīmuļa apvienojums. Jolanta Rudokiene to izvēlējusies ļoti personiskam vēstījumam, stāstam no pirmskara laikiem – par vectēvu lidotāju, ko ģimene gaida pārrodamies savās lauku mājās. Atgriežoties pie eļļas gleznām, to vidū sastopam Dianas Rudokienes gleznas, kurās simboliski tēloti sievietes sapņi un mīlestība.
Izstādē ir arī Andrus Kiviļūna videodarbs, kurā daudzkārt palēnināta mēness gaita rada it kā netveramas kustības iespaidu, tāpat kā pulksteņa rādītāji cilvēka acij šķiet nekustīgi, bet pēc minūtes redzam, ka tie pavirzījušies iedaļu uz priekšu. Līdzīgu netveramās kustības radīto izmaiņu uzskatāmību video autors panāk, ik pa laikam izgaismojot ainu, liekot skatītājam atzīt – tā nav tā pati, kas pirms brīža.
Tiem, kas Panevēžā apciemojuši izstādes, citus mākslas notikumus vai vismaz dzirdējuši par tiem, lietuviešu mākslinieki līdz ar darbiem atveduši stāstus, kas raisa atmiņas par dažu šādu norisi. Tā rudenīgi sārtos toņos ieturētā pilsēta Girmanta Rudoka akvarelī droši vien ne tikai autoram atsauc atmiņā tēmu no Panevēžas akvarelistu grupas izstādes – pilsētas mākslas dzīves notikuma, kas mēdz izcelties ne vien ar oriģinālu ekspozīciju iekārtojumu. Nekas neierasts tajā nav arī akcijai piederīgs vēstījums, kas aicina, piemēram, rūpēties par pilsētvides sakoptību.
Šo un citu – pavisam 25 – autoru gandrīz simt darbus, kas pārstāv dažādas vizuālās mākslas jomas, muzeja Izstāžu zālē var iepazīt līdz 16. aprīlim.

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.