Piektdiena, 24. aprīlis
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis, Ritums
weather-icon
+4° C, vējš 0.45 m/s, R-DR vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Plāno pazemināt sociālā nodokļa likmi

Ministru kabinetā iesniegti Labklājības ministrijas izstrādātie priekšlikumi samazināt sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmi no 35 līdz 34 vai 33 procentiem, kas pazeminātu darba devēja iemaksāto daļu.

Ministru kabinetā iesniegti Labklājības ministrijas izstrādātie priekšlikumi samazināt sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmi no 35 līdz 34 vai 33 procentiem, kas pazeminātu darba devēja iemaksāto daļu.
Pašlaik sociālās apdrošināšanas iemaksa ir 35 procenti, no kuriem 9 procentus maksā darbinieks, bet 26 – darba devējs. Izskatīšanai valdībā iesniegti četri priekšlikumi obligāto iemaksu likmes samazināšanai. Viens no variantiem paredz samazināt obligāto iemaksu likmi līdz 33 procentiem, pazeminot likmi darba devējiem līdz 24 procentiem un nemainot obligāto iemaksu likmi darba ņēmējiem. Šajā gadījumā nesamazinātos darba ņēmēju neto darba ienākumi un līdz ar to arī pirktspēja. Īstermiņā samazinātos sociālās apdrošināšanas budžeta ieņēmumi, taču no 2009. gada tiek prognozēts līdzekļu pārpalikums.
Otrs variants paredz pazemināt obligāto sociālo iemaksu likmi līdz 34 procentiem. Darba devēju likme samazinātos par vienu procentu, nemainot iemaksu likmi darba ņēmējiem. Šajā gadījumā sociālās apdrošināšanas budžeta ieņēmumi īstermiņā samazinātos, bet no 2007. gada tiek prognozēts līdzekļu pārpalikums.
Trešais variants paredz pazemināt kopīgo obligāto iemaksu likmi līdz 33 procentiem, kur pārdale starp darba devēju un darba ņēmēju būtu vienādās daļās. Lai kompensētu likmes pārdali darba ņēmējiem, vienlaikus plānots paaugstināt bruto darba algu sabiedriskajā sektorā un paredzēts rekomendēt to darīt arī privātajā sektorā. Varianta pieņemšanas sekas varētu būt privātā sektora darba ņēmēju ienākumu samazināšanās, ja likmes paaugstināšanās netiks kompensēta.
Arī ceturtais sociālās apdrošināšanas iemaksu likmes pazemināšanas variants paredz vienādu likmes pārdali starp darba devēju un darba ņēmēju, vienlaikus paaugstinot minimālo darba algu. Šī izmaiņa paredz, ka darba devējiem paaugstināsies darba ņēmēju izmaksas, daļai budžeta iestāžu darbinieku samazināsies neto ienākumi, ka arī samazināsies valsts budžeta ieņēmumi no iedzīvotāju ienākuma nodokļa.
Priekšlikumus valdība izskatīs nākamnedēļ.

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.