Būs vien jāpiekrīt Valsts prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai, ka Saeimas deputāti izgāzušies kā vecas sētas. Runa šoreiz par (ne)ievēlēto tiesībsargu jeb ombudsmeni.
Būs vien jāpiekrīt Valsts prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai, ka Saeimas deputāti izgāzušies kā vecas sētas. Runa šoreiz par (ne)ievēlēto tiesībsargu jeb ombudsmeni. Tautas partijas apčubinātais un lolotais Latvijas Universitātes pasniedzējs Ringolds Balodis tā arī nespēja gūt pat valdības koalīcijas partiju deputātu vienprātīgu atbalstu. Tāpat kā TB/LNNK izvirzītā aizjūras politoloģe Rasma Šilde-Kārkliņa. Baloža kandidatūras “lielajam balstam” Aigaram Kalvītim par balsojumu būtu vērts aizdomāties. Patiesībā tā “stiprā pils” – stabils deputātu balsu vairākums Saeimā – nemaz tik stipra var arī nebūt. Īpaši gadījumos, ja viens otrs brīvdomīgāks koalīcijas partneris sāk spriest sava izdevīguma kategorijās.
Saskaņā ar likumu ombudsmeņa vadītajam birojam darbu vajadzēja sākt 1. janvārī. Ka tas nenotiks, bija skaidrs jau pērnruden, kad deputāti “pēkšņi” atjēdzās – jāmeklē tiesībsargs. Godīgi sakot, Dievs ar viņu, šo amatu. Nedēļa uz priekšu vai atpakaļ, tam vairs nav galīgi nekādas nozīmes. Nozīme ir pāris citām lietām.
Pirmkārt, veids un procedūra, kā šo cilvēku izrauga un kā ar viņu iepazīstina. Sapriecājusies par savu varas dominanti parlamentā un valdībā, Tautas partija palaida gar ausīm to, ka arī citiem koalīcijas partneriem var būt savas intereses un kandidatūras. Nav mazsvarīgi, ka, ticamākais, dažam labam (konkrēti “tēvzemiešiem”) visu laiku joprojām kremt, ka viņi publiski izskatās kā koalīcijas “piepirktais trumpja dūzis”. Līdz ar to savas kandidatūras izvirzīšana bija loģisks solis. Otrkārt, skaidrs, ka daļa Baloža neatbalstītāju nāk ne vien no “tēvzemiešiem”, bet arī no LPP/LC alianses. Lai gan uz ārpusi tiek rādīts koalīcijas četrinieka nesatricināmais granīts, katrs mēģina spēlēt savu partiju. Spriežot pēc atklātībā nonākušajām baumām, tieši “mācītāji” sākuši flirtēt ar Saskaņas centru (SC), kas sēž opozīcijā. Tam bija jānotiek pēc lietu norises dabiskās loģikas. Jāņem arī vērā, ka LPP ir senas un iekoptas tradīcijas, kā “piepirkt” klāt savai frakcijai deputātus. Tāpēc ar interesi varam gaidīt, ar ko beigsies pagaidām nevainīgās pārrunas par jaunas koalīcijas veidošanu. Var paiet vēl pāris nedēļu, un politiskajā spēļu lauciņā uzradīsies pilnīgi jauns spēlētājs, kurā būs salikti kopā LPP, LC un SC spēki.