Divi jelgavnieki kaldināja Latvijas panākumu Pasaules čempionātā hokejā

Svētdien, 2023. gada 28. maijā Somijas pilsētā Tamperē cīņā par Pasaules hokeja čempionāta trešo vietu Latvijas valstsvienība spēles papildlaikā ar rezultātu 4:3 (2:2; 0:0; 1:1; 1:0) pārspēja ASV komandu. Vēsturiski pirmo Latvijas medaļa šajā turnīrā palīdzēja izcīnīt arī divi jelgavnieki – uzbrucēji Renārs Krastenbergs un Dans Ločmelis.

2023. gada hokeja Pasaules čempionāts vienlaicīgi notika divās valstīs. Somijas pilsētā Tamperē spēlēja “A” grupas komandas (ASV, Zviedrija, Somija, Vācija, Dānija, Francija, Austrija, Ungārija), bet Latvijas galvaspilsētā Rīgā – “B” grupas komandas (Šveice, Kanāda, Latvija, Čehija, Slovākija, Kazahstāna, Norvēģija, Slovēnija).

“B” grupā mūsu valstsvienība aizvadīja 7 spēles, kurās izcīnīja 3 uzvaras pamatlaikā, 2 uzvaras papildlaikā un piedzīvoja 2 zaudējumus. Latvijas valstsvienība apakšgrupā ieguva 13 punktus, ieņemot trešo vietu un nopelnot tiesības spēlēt čempionāta ceturtdaļfinālā.

Ceturtdaļfināla mūsu puiši pārspēja Zviedriju ar rezultātu 3:1 (1:0; 0:1; 2:0), bet pusfinālā piekāpās Kanādai ar rezultātu 2:4 (1:0; 1:1; 0:3). Cīņā par bronzas medaļām Latvijas valstsvienības spēles papildlaikā pārspēja ASV izlasi ar rezultātu 4:3 (2:2; 0:0; 1:1; 1:0) un pirmo reizi valsts hokeja vēsturē izcīnīja Pasaules čempionāta medaļas.

Latvijas valstsvienības sastāvā vēsturisko panākumu kaldināja arī divi jelgavnieki – uzbrucēji Renārs Krastenbergs un Dans Ločmelis. Renārs čempionātā aizvadīja 7 spēles, negūstot rezultativitātes punktus, bet ieguldot lielu darbu bloķējot pretinieku metienus un veidojot iespējas komandas biedriem gūt vārtus. Kopumā viņš nospēlēja 90 maiņas vai 70 minūtes un 26 sekundes, izdarot 7 metienus uz vārtiem.

Dans Ločmelis 10 spēlēs guva 2 vārtus un atdeva 1 rezultatīvu piespēli, noslēdzot čempionātu ar lietderības koeficientu +2. Uz ledus Dans aizvadīja 67 minūti un 03 sekundes vai 91 maiņu, izdarot 8 metienus uz vārtiem.

Renārs Krastenbergs pirmo reizi kāpa uz ledus četros gados, kad viņa tēvs spēlēja Jelgavas amatieru hokeja komandā. Savas sākotnējas hokejista prasmes viņš apguva “Jelgavas Ledus sporta skolā”, bet no trīspadsmit gadu vecuma turpināja to darīt hokeja skolā “Rīga”.

No sešpadsmit gadu vecuma līdz divdesmit gadiem viņš spēlējis ASV un Kanādas jauniešu komandās, izmēģinājis savus spēkus “Dinamo Rīga” un “HK Mogo”, bet vēlāk divas sezonas aizvadot Austrijas komandā “Villacher SV”. Pēdējā sezonā viņš spēlēja divās Zviedrijas vienībās “Södertälje SK” un “AIK”.

Kopš 14 gadu vecuma spēlēja dažāda vecuma Latvijas valstsvienībās. Renāram šis jau bija trešais pasaules čempionāts pieaugušo izlasē, kuras sastāvā viņš arī piedalījās 2022. gada Pekinas Ziemas Olimpiskajās spēlēs.

Uzbrucējs Dans Ločmelis savas hokejista gaitas arī uzsāka “Jelgavas Ledus sporta skolā”, kur nospēlēja līdz 12 gadu vecumam. Tālāk viņš turpināja spēlēt Ozolniekos un hokeja skolā “Rīga”. No 15  gadu vecuma viņš pārbrauca uz Zviedriju un visu laiku aizvadīja “Luleå HF” kluba sistēmā. Nākošajā sezonā Dans pārvāksies uz ASV, kur mācīsies un spēlēs Masačūsetsas universitātes komandā.

Jaunajam uzbrucējam šīs bija pirmais pieaugšu Pasaules čempionāts, bet junioru valstsvienībās viņš spēlē kopš 15 gadu vecuma.

Valstsvienībā spēlēja arī vēl  viens “Jelgavas Ledus sporta skolas” bijušais audzēknis – aizsargs Kārlis Čukste, kurš no Rīgas ar vilcienu viens brauca uz treniņiem un apguva hokeja prasmes vienā komandā ar Renāru Krastenbergu.

Bronzas medaļas Latvijas valstsvienībai palīdzēja izcīnīt ar Jelgavas hokeja komandas “Zemgale/LBTU” galvenais treneris Artis Ābols, kurš asistēja Harijam Vītoliņam, ka arī video treneris Pēteris Groms, ekipējuma menedžeris Andris Leitis un ārsts Agnis Otvars. “Zemgale/LBTU” ģenerālmenedžeris Edgars Buncis bija iesaistīts šo hokeja svētku organizēšanā, ieņemot orgkomitejas vadītāja amatu.