Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Kā iegūt augstākas zāģbaļķu cenas?

Augstākas zāģbaļķu cenas var iegūt, ja īpašniekam ir pamatzināšanas un papildus tiek visu laiku sekots līdzi jaunākajām izmaiņām tirgū, kā arī ir iegūtas zināšanas par pārdomātu un viedu  mežu apsaimniekošanu. Taču ne visi meža īpašumu saimnieki ir informēti par iespējām iegūt ievērojami augstākas zāģbaļķu cenas, kuras ietekmē dažādi apstākļi, sākot no pareizi sagatavotas zāģēšanas sortimentu lapas līdz gudri saplānotai loģistikai no krautuves. Lauku īpašumu konsultāciju centrs Zīles.lv piedāvā iepazīties ar svarīgākajiem faktoriem, kas ietekmē apaļkoku cenu veidošanos, lai ikviens meža īpašnieks no sava īpašuma iegūtu vairāk.

Svarīgākie faktori, kas palīdz iegūt augstākas zāģbaļķu cenas

1.      Viedi sagatavota zāģēšanas sortimentu lapa

Zāģēšanas sortimentu lapa ir svarīgākais faktors, kas palīdz iegūt iespējami augstākās zāģbaļķu cenas. Taču, lai šādu dokumentu sagatavotu un iegūtu vairāk no sava īpašuma, meža īpašniekam ir nepieciešamas padziļinātas zināšanas par mežizstrādi, kā arī ir labi jāpārzina apaļkoksnes tirgus. Sagatavojot sortimentu lapu, jāņem vērā gan gatavojamo sortimentu dimensiju īpatnības vai specifiskās prasības, kas var atšķirties uzņēmumos, kuriem tiks piegādāts apaļkoks, gan arī kvalitātes prasības. Piemēram, atšķirīgi sortimentu garumi, ko pieņem dažādas zāģētavas Latvijā, var ietekmēt zāģbaļķu cenu.

Šādu zināšanu trūkuma rezultātā daudzi mežu īpašnieki var zaudēt daļu no sava ieguvuma, tāpēc, ja padziļinātu zināšanu par koksnes tirgu un apaļkoka realizācijas specifiku nav, ieteicams vērsties pie konsultantiem, kuriem ir pieredze apaļkoka realizācijā, mežizstrādē, loģistikā un citās mežsaimniecības jomās, lai mežu saimnieki saņemtu iespējami augstāko cenu par nozāģēto apaļkoku.

2.      Dastojuma veikšana pirms ciršanas

Lai izveidotu vēl precīzāku sortimentu lapu, ir ieteicams veikt dastošanu pirms ciršanas. Ja vēlies uzzināt, cik daudz ir iespējams nocirst no tava meža īpašuma un līdz ar to arī palielināt savu ieguvumu, ir nepieciešama precīza dastošana, izmantojot uzticamu un pārbaudītu taksatoru pakalpojumus. Tāpat dastošana tev noderēs gadījumā, ja vēlies pārdot cirsmu.

3.      Koksnes tirgus un cenu izmaiņas

Dažādu apstākļu ietekmē zāģbaļķu cenas Latvijā un pasaulē var mainīties, tāpēc ir svarīgi sekot līdzi izmaiņām un analizēt informāciju. Sekošana līdzi koksnes tirgum un cenu izmaiņām var palīdzēt savlaicīgi pieņemt lēmumu par izmaiņām sortimentu lapā, ja kādam apaļkoka sortimentam pēkšņi mainās cena. Lai iegūtu vairāk no nozāģētā apaļkoka cenu izmaiņu ietekmē, nepieciešama pieredze apaļkoka realizācijā, kā arī jābūt kontaktiem ar visām nozīmīgākajām apaļkoka piegādes vietām. To nodrošina lauku īpašumu konsultāciju centrs Zīles.lv, kas, pateicoties savu konsultantu pieredzei, zināšanām un pieejai datubāzēm par apaļkoka un zāģmateriālu cenām Baltijā, palīdzēs iegūt augstākas zāģbaļķu cenas.

4.      Pārdomāta mežizstrāde

Arī pārdomāta mežizstrāde var ietekmēt zāģbaļķu cenas, jo profesionāli veikti mežizstrādes pakalpojumi, sākot no īpašuma sagatavošanas pirms mežizstrādes darbiem un līdz pat zāģēšanai un koksnes pieviešanai, var uzlabot nozāģētā apaļkoka kvalitāti, kas savukārt ietekmē arī gala apaļkoka cenas. Tieši tāpēc ir svarīgi izvēlēties uzticamus mežizstrādes uzņēmumus un profesionālus kokgāzējus, kas sekmēs ieguvumu no apaļkoka realizācijas.

5.      Pareizi sakrauta krautuve un pārdomāta loģistika

Zāģbaļķu cenas var ietekmēt arī ne tik ļoti acīmredzami faktori kā gudri saplānots maršruts no krautuves, kas var ietekmēt apaļkoka cenas par 1-2 eiro uz kubikmetru, kā arī pārdomāti sakrauta krautuve, kas paātrina apaļkoka iekraušanu un novešanu, kā arī novērš kokvedēju šoferu kļūdīšanās iespēju.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.