Svētdiena, 17. maijs
Herberts, Dailis, Umberts
weather-icon
+11° C, vējš 1.89 m/s, Z vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Ko par bērnu grāmatām domā lasītāji?

Jūlijā Latvijā, arī pilsētas un rajona bibliotēkās, sākusies bērnu un jauniešu pieteikšanās lasīšanas veicināšanas programmai «Bērnu žūrija». To jau piekto gadu organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka un atbalsta Latvijas Kultūrkapitāla fonds.

Jūlijā Latvijā, arī pilsētas un rajona bibliotēkās, sākusies bērnu un jauniešu pieteikšanās lasīšanas veicināšanas programmai “Bērnu žūrija”. To jau piekto gadu organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka un atbalsta Latvijas Kultūrkapitāla fonds.
Kā “Ziņām” pastāstīja Jelgavas bērnu bibliotēkas “Zinītis” darbiniece Dzintra Poļakova, patlaban Bērnu žūrijai pieteikušies 12 vērtētāju, taču viņa pārliecināta – kad sāksies skola, nāks klāt vēl daudzi (pērn “Zinītī” darbojās 73 eksperti, kas ir viens no labākajiem rādītājiem valstī). Programma noslēdzas tikai 30. decembrī, tā ka vēl lasīšanai laika gana. Līdzīgās domās ir Zaļenieku bibliotēkas vadītāja Līga Strazdiņa. Arī pie viņas jau pieteikušies čaklākie lasītāji.
Saskaņā ar programmas noteikumiem katram Bērnu žūrijas dalībniekam jāizlasa sešas programmā dotās grāmatas, uz īpašas veidlapas jāuzskaita trīs, kuras visvairāk patika, bet par vislabāko kaut vienā teikumā jāuzraksta arī atsauksme. “Zinīša” vadītāja Irina Ķuse atzīst, ka Bērnu žūrija respektē jaunā cilvēka personību. Šā gada noteikumos bērniem pat iespējams atteikties no trim sava vecuma grupas grāmatām, tās aizstājot ar trim, kas domātas citai vecuma grupai. Vadītāja aicina pieteikties gan agrākos, gan jaunus Bērnu žūrijas ekspertus.
24 grāmatas no 60
Projekta koordinatore Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova “Ziņām” pastāstīja: “Šogad Latvijā bērniem un jauniešiem iznākušas apmēram sešdesmit grāmatas. Zinoša komisija, kuru vada rakstnieks un žurnālists Arno Jundze un kurā iekļauti gan izdevēji, gan zinātnieki un pedagogi, no tām Bērnu žūrijai atlasījusi 24. Proti, pa sešām grāmatām katrai no četrām vecuma grupām.” Interesanti, ka pērn, kad žūrijā piedalījās ap piecpadsmit tūkstošiem vērtētāju, par labākajām grāmatām starp 1. – 2. klašu skolēniem tika atzītas jau vairākās paaudzēs pazīstamā klasika – A.Preisena “Kazlēns, kas prata skaitīt līdz desmit” un J.Sigsgora “Palle viens pats pasaulē”. 3. – 4. klašu skolēnu vidū pirmajā vietā ierindojās O.Preislera “Mazais spociņš”, 5. – 7. klašu grupā – K.Nestlingeres “Kristas dienasgrāmata: Paula dienasgrāmata”, bet 8. – 9. klašu grupā Māra Runguļa “Sirsniņsalas”. Visu šo grāmatu izdevējs bija apgāds “Zvaigzne ABC”.
Kā atzīst S.Tretjakova, programmā izvēlētās grāmatas atšķirībā no obligātās literatūras vairāk domātas brīvā laika pavadīšanai, lasītprieka attīstīšanai, kā arī sapratnes veicināšanai starp paaudzēm.
Parasti jaunākie eksperti uz bibliotēku nāk kopā ar kādu no vecākiem. Taču līgumu par apņemšanos izlasīt un novērtēt sešas grāmatas paraksta paši.
Jo lielāka pieredze,
jo vairāk jādomā
“Zinītī” satiktais 1. ģimnāzijas 7. klases skolnieks Artūrs Baikovskis teic, ka Bērnu žūrijā ar interesi piedalījies divus gadus un droši vien to darīs arī šogad. Programmā prasītās sešas grāmatas izlasīt neesot bijis grūti, tas izdarīts divās dienās. Artūra balsojums bijis ļoti līdzīgs kopējā balsojuma rezultātam. “Zinīša” lasītājs Kaspars Knāviņš, kas mācās 3. pamatskolas 4. klasē, par Bērnu žūrijas ekspertu ir jau pieteicies. Šogad viņš to dara pirmo reizi. Kaspars izlasījis divas no sešām prasītajām grāmatām un patlaban ķēries pie trešās. Pagaidām viņam vairāk patīk “Vandas slepenā dienasgrāmata”, kurā meitene apraksta savus blēņu darbus, āzējot jauno dzīvokļa kaimiņu. Lasīšanai zēnam īpašu klusumu nevajagot, taču, protams, mājinieki viņu šajā lietā atbalsta. Kaspars arī grib iegūt par eksperta darbu pienākošos balvu (pildspalvu un atstarotāju), kas tiks pasniegta nākamā gada pavasarī, kad būs apkopoti visas Latvijas bērnu vērtējumi.
***
“Bērnu žūrijas 2006” grāmatu kolekcija
1. – 2. klasei
1. Juris Zvirgzdiņš “Tobiass dodas pasaulē”
2. Kornēlija Apškrūma “Soliste”
3. Miks Valdbergs “Burtu zagļi”
4. Margarita Stāraste “Pasakaini sniegi snieg”
5. Uldis Auseklis “Še Tev sauja piparkūku”
6. Maija Viktorija Linde “Kurmītis un saulesbrilles”
3. – 4. klasei
1. Māris Rungulis “Kungu kapsētas spoku stāsti”
2. Dagmāra Geislere “Vandas slepenā dienasgrāmata”
3. Māra Cielēna “Ņau un Murr”
4. Roholte Dorte “Vasara spoku hotelī”
5. Inese Zandere “Limonāde”
6. Juris Zvirgzdiņš “Pēdējais Pūķis un Artūrs Uū!”
5. – 7. klasei
1. Inese Zandere “Pingus Posta piedzīvojumi”
2. Māris Rungulis “Gliemežvāks”
3. Kristīne Nestlingere “Domātājs iejaucas”
4. Dino Budzati “Slavenais lāču iebrukums Sicīlijā”
5. Haruki Murakami Saraki M. “Aituvīra Ziemassvētki”
6. Lūiss Sahars “Bedres”
8. – 9. klasei
1. Māra Cielēna “Baltā pasaule”
2. Žaklīna Vilsone “Lola Roza”
3. Mērija Hofmane. “Stravaganza: Masku pilsēta”
4. Justeins Gorders “Apelsīnu meitene”
5. Viks “Pāri zaļajiem viļņiem”
6. Ērlenns Lū. “Naivi. Super”

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.