Svētdiena, 17. maijs
Herberts, Dailis, Umberts
weather-icon
+12° C, vējš 0.45 m/s, Z vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Ar dekāna dotu uzticības kredītu

Vienpadsmit gados Imants Nulle no lauksaimniecības skolas absolventa kļuvis par zinātņu doktoru.

Vienpadsmit gados Imants Nulle no lauksaimniecības skolas absolventa kļuvis par zinātņu doktoru
“Es nekad to nebūtu sasniedzis bez vecāko kolēģu, kā arī ģimenes un tuvinieku atbalsta,” par iegūto doktora grādu saka jaunais LLU Tehniskās fakultātes pasniedzējs Imants Nulle. Kā kolēģi atzīst, spīdoši noslēdzies vienpadsmit gadu dzīves posms no sekmīgi nokārtotiem iestājeksāmeniem pamatstudijās 1997. gada rudenī līdz promocijas darba aizstāvēšanai šā gada maijā.
Nelāgā nojauta nepiepildījās
Kad Imants mācījās Jāņmuižas Lauksaimniecības skolā, tikai pēdējā kursā viņam radās doma, ka ar profesiju “zemkopis” tomēr būs par maz un vajadzētu studēt tālāk. “Atmodas laikā daudzi ļoti optimistiski raudzījās uz zemes kopšanu, iepirka tehniku. Taču es pārdomājis nolēmu, ka dzīvi veidošu citādi,” Imants stāsta par savu toreizējo izvēli. Jāņmuižas laikā puisim pirmajā vietā bija sports, tādēļ pirms došanās uz Jelgavu ar privātskolotājas palīdzību vajadzēja “pievilkt” zināšanas matemātikā.
“Pirmajā kursā kāds no pasniedzējiem nodarbībā apjautājās, no kurienes esmu nācis. Kad atbildēju, ka esmu beidzis Jāņmuižas Lauksaimniecības skolu, viņa reakcija bija: “Tev nu, puis, ies smagi,”” atceras jaunais pasniedzējs. Tiešām – bieži vien no arodskolām nākušie pirmā kursā atkrīt. Taču es centos un turējos,” atceras I.Nulle.
Sports vairs nebija pirmajā vietā, tomēr Imants uzrādīja labus rezultātus cīņā pie Boļeslava Matuseviča un kļuva par Latvijas studentu čempionu svaru bumbu celšanā. Divdesmit četru kilogramu bumbu viņš spēja uzraut astoņdesmit, bet divas tādas pašas uzgrūst sešdesmit reižu. Sports bija devis pašdisciplīnu un rakstura stingrību, tā ļoti noderēja augstskolas studijās. No otras puses, fakultātes studentu jeb “mehu” tradīcijās ir asprātīga saviesīgā dzīve. Reiz tās organizators Andris Lelis sportistu vakarā Sporta namā pienāca pie galdiņiem un teica: “Kungi, nesēžam, esmu no deju kolektīva mēģinājuma atvedis dāmas, kuras jāizklaidē.” Imants dejot uzlūdza Līgu no Kazdangas, kas tolaik Pārtikas tehnoloģijas fakultātē studēja mājturību. Ne uzreiz, bet pēc vēl vienas nejaušas tikšanās viņi kļuva pāris. Pirms kāzām abi paņēma kredītu un par saprātīgu cenu nopirka Jelgavā dzīvokli. Nu jau šeit dzīvo arī gandrīz četrgadīgais Eduards un septiņus mēnešus vecais Gustavs.
Darbs ar studentiem ir tuvs
Zinātniskais darbs bija vispiemērotākais, lai to varētu apvienot ar studijām maģistrantūrā un doktorantūrā. Profesoru Ērika Kronberga un Aivara Kaķīša vadībā Imants nonāca pie sava izpētes lauka, kas saistās ar dažādu augu valsts materiālu (salmu, niedru, enerģētisko augu) izmantošanu enerģijas un siltuma ražošanā. Drīz viņš sāka vadīt nodarbības tēlotājā ģeometrijā, inženiergrafikā, vēlāk arī datorprojektēšanā. “Vadot nodarbības, jābūt gatavam atbildēt uz jebkuru studenta jautājumu. Kad citam māca, zināšanām jābūt plašām. Pirmajās reizēs gadījās tā, ka es studentiem teicu: “Atvainojos, aiziešu pie kolēģa un noskaidrošu,”” saka I.Nulle. Sākot pedagoģisko darbību, profesors Guntars Uzkliņģis, kuram ir vairāk nekā četrdesmit gadu augstskolas darba pieredze, mierinoši teicis: “Nekas, nekas, lēnām jūs tajā purvā ievilks, un tad netiksiet ārā tāpat kā es.” Pēc daļā sabiedrības pieņemtās vērtību skalas akadēmiskā karjera neskaitās pati veiksmīgākā, taču, ja esi tajā iesaistījies, tad viegli aiziet prom nevar. Radošais darbs ar studentiem un zinātnē I.Nullem ir kļuvis tuvs.
***
Imants Nulle, inženierzinātņudoktors
Dzimis 1978. gadā Smiltenē, audzis Blomē
Beidzis Jāņmuižas Lauksaimniecības skolu
No 1997. līdz 2008. gadam studijas LLU Tehniskajā fakultātē
2008. gadā aizstāvējis promocijas darbu “Biomasas īpašību un maisījumu gatavošanas procesa izpēte” un ieguvis doktora grādu
Lauksaimniecības un meža zinātņu akadēmijas, LLU, Hipotēku un zemes bankas jauno zinātnieku balvas 2008. gada laureāts
Precējies, ģimenē divi bērni.
***
VIEDOKĻI
Ēriks Kronbergs, profesors Lauksaimniecības mašīnu mehānikas zinātniskās laboratorijas vadītājs:
Imants audzis četru dēlu ģimenē, apguvis arī vadības zinātni, tādēļ prot labi komunicēt gan ar studentiem, gan vecākajiem kolēģiem. Visu paspēj. Viņam pietiek laika gan sportam, gan ģimenei, kurā aug divi dēli. Patīkami, ka, ieguvis doktora grādu, rosīgi turpina darbu. Zinātnieki, tāpat kā lidotāji, nedrīkst apstāties un zaudēt iemaņas.
Kaspars Vārtukapteinis, profesors, agrākais dekāns:
Mēs fakultātē parasti saviem studentiem pirms laulībām nedodam ģimenes istabiņas. Taču Imants bija izņēmums. Paaicināju uz dekanātu gan puisi, gan viņa draudzeni, kurai teicu: “Ja būs kādas sūdzības par līgavaini, manu studentu, tūlīt nāciet un izstāstiet.” Jāsaka gan – ne viens, ne otrs nav pie manis šādā sakarā nākuši. Imants ir nopietns vīrs, liela autoritāte studentu vidū, un domāju, ka viņš varētu būt fakultātes nākamais dekāns.

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.