Pirmdiena, 18. maijs
Inese, Inesis, Ēriks
weather-icon
+11° C, vējš 0.89 m/s, ZA vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Laukos domā par karjeras izglītību

No marta līdz decembrim visu Jelgavas rajona skolu, metodiskā darba vadītāji un pedagogi apgūst karjeras izglītības programmu.

No marta līdz decembrim visu Jelgavas rajona skolu, metodiskā darba vadītāji un pedagogi apgūst karjeras izglītības programmu. Tā tiek finansēta no Eiropas Sociālā fonda (ESF) un Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) līdzekļiem, taču joprojām nav skaidrs, kā tiks apmaksāts šo karjeras konsultantu darbs skolās.
Kā stāsta programmas multiplikatore Jelgavas rajona Padomes (JRP) Izglītības pārvaldes skolu metodiķe Dzintra Meirovica, sadarbībā ar Profesionālās karjeras izglītības valsts aģentūru programmu Jelgavas rajonā apgūst 90 skolu pārstāvju.
“Karjeras izglītības programmas nodrošinājums izglītības sistēmā” (KIPNIS) ir nacionālās programmas projekts, kura mērķis ir uzlabot profesionālo orientāciju un karjeras konsultāciju pakalpojumu pieejamību visu līmeņu izglītības iestādēs mūžizglītības kontekstā. Programmas finansējums ir 1 065 995 lati.
Karjera kā dzīve
Karjeras konsultanti skolās jau darbojas. Saglabājušās arī profesionālās orientācijas programmas, kas īpaši populāras bija padomju gados, taču tikai tagad sākts nopietns darbs karjeras izglītībā. Dz.Meirovica atzīst, ka to diktējusi dzīves nepieciešamība. Ievērojama ir arī Eiropas bagātā pieredze, kur šis darbs rit jau gadiem ilgi. “Mums jātiek iekšā šajā vilcienā,” atzīst metodiķe un skaidro, ka profesionālā orientācija ir tikai daļa no karjeras izglītības kopuma. Programma, ko patlaban apgūst izglītības darbinieki, ietver sevis izzināšanu, personības veidošanu, karjeras izaugsmes, profesiju un karjeras iespēju izpēti un darba tirgus izzināšanu. Tas ir ilgstošs process, kas sākas jau agrā vecumā.
Par kvalificētu karjeras konsultantu sagatavošanu domā arī dažas Latvijas augstākās mācību iestādes. Tā LLU Izglītības un mājsaimniecības institūtā no nākamā gada vasaras būs iespēja pieteikties pedagoģijas zinātņu maģistrantūras programmā “Karjeras konsultants”.
Trīs darba grupas
Patlaban skolu pārstāvji tiek sagatavoti septiņās nodarbībās trīs darba grupās.
Vienu grupu veido mācību iestāžu vadītāji. Viņiem atvēlēts karjeras izglītības pārraudzības process skolā. Apmācības programma vērsta, lai direktori skolas attīstības plānos iekļautu karjeras izglītībai nepieciešamos pasākumus mācību saturā, procesā, skolēnu prasmju vērtēšanā. Viņiem arī jānoskaidro, kāds atbalsts vajadzīgs, lai skolēni varētu sekmīgi apgūt karjeras izglītības programmu, un kādi resursi tam nepieciešami.
Savu grupu veido karjeras konsultanti. Kā atdzīst Dz.Meirovica, tie ir radoši, entuziasma pilni, pārsvarā gados jauni 25 pedagogi, kas skolā strādās ar karjeras izglītības programmu.
Mācās arī skolu klašu audzinātāju un metodisko komisiju vadītāji. JRP izglītības nodaļas skolu metodiķe viņus raksturo kā viskompetentākos un pieredzējušākos mācību un audzināšanas darbā. Viņu uzdevums būs iegūtās zināšanas nodot tālāk klašu audzinātājiem un pārējiem skolotājiem, lai karjeras izglītība tiktu integrēta visā mācību procesā.
Noslēgumā pedagogi iepazīstinās ar pašizveidotu karjeras izglītības programmu, bet direktori izstrādās skolu attīstības plānu pielikumu karjeras izglītībā.
Nav finansējuma
Lai gan nopietni rit karjeras konsultantu sagatavošana un ieguldīti ievērojami ES līdzekļi, finansējums šim darbam skolā vēl nav paredzēts. Patlaban izglītības iestāžu direktoriem jāmeklē iespējas, kā jau tā šaurā algu fonda ietvaros samaksāt karjeras konsultantiem. Taču tas parasti nozīmē, ka finansējums tiks ierobežots citām vajadzībām. Aptaujātie skolu vadītāji atzīst, ka līdzekļi var izvērsties par nopietnu šķērsli, lai veiksmīgi tiktu ieviesta karjeras izglītība.
***
Pedagogu viedokļi
• Zaļenieku pamatskolas direktore Ināra Eliņa ļoti augsti vērtē to, ka sākts strādāt karjeras izglītībā. Bērniem trūkst zināšanu par nākotnes profesijas izvēles iespējām. Jau tagad mācību procesā tiek iekļauta arī karjeras izglītība, īpaši sociālās mācības un angļu valodas stundās. Paredzēts, ka skolas bibliotēkā būs stends, kur bērni varēs iepazīties ar karjeras iespējām. Šajā darbā iesaistās arī vecāki.
• Aizupes pamatskolā karjeras konsultanta pienākumus veic Antra Embrekša. Viņa pati izvēlējās šo nodarbošanos, jo savulaik mainījusi karjeras virzienu. Skola radusi iespēju noorganizēt karjeras izvēles pulciņu, tāpēc viņas darbs tiek atalgots šādi. “Katram bērnam ir savi talanti, tāpēc jābūt pozitīvi virzītam un jāmeklē, kas ir tas, ko es varu,” saka Antra.
• Arī Lolita Meinharde no Ozolnieku vidusskolas atzīst, ka karjeras izglītība skolā ir ļoti nepieciešama, jo bērni bieži nezina, par ko viņi gribētu kļūt. Dažkārt tikai divi trīs skolēni no visas klases spēj atbildēt uz šo jautājumu.

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.