Foto: freepik.com/Freepik
Neskatoties uz to, ka dzīvojam laikā, kad informācija par pareizu zobu kopšanu ir viegli pieejama, tāpat arī zobu kopšanas līdzekļu plaukti kļūst arvien plašāki, tomēr zobārsti atzīst, – vēl aizvien gana daudz pacientu neievēro pilnvērtīgu un pareizu mutes kopšanas rutīnu.
Zobu kariess ir biežākais zobu bojāšanās iemesls, taču ievērojot secīgu un pareizu mutes dobuma higiēnu to ir iespējams novērst bez liekām pūlēm, – vien daži soļi katru dienu, un zobārsts būs jāapmeklē tikai profilaktiski.
Šajā rakstā apkopoti 5 ieteikumi, ko zobārsts vēlētos, lai dari ikdienā, tādejādi parūpējoties par to, lai Tavs smaids būtu mirdzošs un zobi veseli.
Vesela mutes dobuma higiēna, – regularitāte ir visa pamatā
Pirmkārt, un galvenokārt, – zobi jātīra gan no rīta, gan vakarā. Bez izņēmumiem, kā atzīst zobu higiēnisti un zobārsti, – ļoti daudz cilvēku vēl aizvien zobus tīra tikai vakarā.
No rīta, vakarā un starp ēdienreizēm, – pieturoties pie šādas ikdienas zobu kopšanas rutīnas tiek būtiski novērsti zobu kariesa rašanās riski.
Ja starp ēdienreizēm nav iespējams iztīrīt zobus, tos nepieciešams vismaz izskalot ar tīru ūdeni. Tas aizskalos lielākās ēdienu atlieku masas, tāpat arī šad tad var izmantot cukuru nesaturošu košļājamo gumiju.
Galvenais atcerēties to, ka košļājamo gumiju pēc ēšanas nedrīkst izmantot ilgāk par 10–15 minūtēm, lai neveicinātu nevajadzīgu kuņģa skābes izstrādāšanos. Košļājamā gumija veicinās siekalu izdali, kas, savukārt, palīdzēs atjaunoties pareizam mutes PH līmenim.
Ievērojot regulāru zobu kopšanas rutīnu ģimenē, arī bērni mācās un par normālu ikdienas darbību pieņem to, ka zobi jātīra gan no rīta, gan vakarā.
Lai cik bieži bērns tiktu vest pie zobu higiēnista, zobu kopšanas kultūra sākas mājās, zobārsti uzsver, ka atbildība par bērna mutes veselību līdz pat vēlīnam pusaudžu vecumam ir tikai un vienīgi vecāku rokās. Pirmais ar ko sākt – rādīt piemēru!
Zobu birste, zobu pasta, zobu diegs
Tavs zobārsts, pilnīgi noteikt, katrā apmeklējuma reizē redzēs vai zobi tiek kopti izmantojot šos trīs obligātos kopšanas līdzekļus.
Zobu kariess jeb zobu bojājums veidojas no tā, ka mutes dobumā savairojas nevēlamās baktērijas, kas aplicējas uz zobu virsmām, smaganām un mēles. Un, tā kā šo baktēriju galvenā izejviela ir ogļhidrāti, tad pārtikas radītajā aplikumā esošo ogļhidrātu šķelšanās rada skābi, kas, noārdot zoba struktūrā esošos kalciju un fosfātus, ar laiku veidos zoba caurumus.
Tieši tāpēc nepieciešams izmantot zobu birsti un pastu, ar ko mehāniski notīrīt uz zobiem, smaganām un mēles radušos aplikumu. Savukārt zobu diegs nepieciešams, lai izdiegotu starpzobu virsmas, kuras ar zobu birsti nav iespējams iztīrīt.
To ir svarīgi ņemt vērā, jo, neizmantojot zobu diegu ikdienā, ļoti ātri attīstīsies zobu kariess tieši starpzobu zonās.
Papildu līdzeklis, ko vēlams izmantot zobu kopšanā, ir mutes skalojamais līdzeklis.
Jātīra arī mēle
Uz mēles sakrājās ļoti daudz baktēriju, tieši tāpēc jātīra ir ne tikai zobi, bet arī mēle. Par mēles tīrīšanu vēl aizvien ikdienā aizmirst, tāpēc svarīgi to ņemt vērā.
Mēli var tīrīt ar zobu birsti, taču veikalos iespējams iegādāties arī speciālus mēles tīrīšanas instrumentus.
Pareizi kopta mēle būs tās dabiskajā krāsā, bez balta vai citu krāsu redzama aplikuma. Īpaši labi šis aplikums redzams no rīta pēc gulēšanas, tāpēc svarīgi visu, kas pa nakti sakrājies mutes dobumā un uz mēles rūpīgi notīrīt.
Tādejādi tiks gan uzturēta vesela mutes dobuma higiēna, gan iedarbināti gremošanas procesi.
Foto: freepik.com/ Freepik
Regulāri zobu higiēnista apmeklējumi
Zobu higiēnists jāapmeklē vismaz reizi gadā, taču optimālam rezultātam divas reizes gadā.
Zobu higiēnista kabinetā veiktās procedūras palīdzēs uzturēt zobus veselus ar līdzekļiem un instrumentiem, kas mājās nav pieejami. Tāpat svarīgs šī apmeklējuma etaps ir zobu pārbaude, kas palīdz laikus atklāt vēl pavisam nelielus bojājumus, un operatīvi veikt pierakstu pie zobārsta.
Pareizi izvēlēti zobu kopšanas līdzekļi un pareiza kopšanas tehnika
Ne mazāk svarīga nianse, ko Tavs zobārsts gribētu, lai atceries, – jāizvēlas pareizie kopšanas līdzekļi un jāievēro pareiza tīrīšanas tehnika.
Katram jāizvēlas saviem zobiem un smaganām piemērota zobu birste. Zobu sukas sariņiem vajadzētu būt vismaz vidēji cietiem, taču daudziem piemērotākas būs zobu birstes ar soft un super soft atzīmi.
Jutīgiem zobiem un smaganām tas ir īpaši svarīgi, lai netraumētu smaganas.
Svarīgs ir arī zobu galviņas izmērs, – tas ļaus piekļūt visām zobu virsmām. Īpaši svarīgi tas ir maziem bērniem, kad zobu higiēnisti iesaka pieturēties pie maza izmēra zobu birstēm pat ja bērns ir jau paaudzies.
Tāpat svarīgi regulāri mainīt zobu pastu, kā arī balinošās un baltinošās zobu pastas izmantot ne ilgāk kā divas nedēļas.
Pareizu tīrīšanas tehniku vislabāk apgūt pie zobu higiēnista. Zobu higiēnists detalizēti un uzskatāmi parādīs pareizu zobu birstes turēšanas leņķi – 45 grādu leņķī pret zobu, kā katra zobu grupa jātīra, kā arī kā pareizi jātīra mēle un smaganas.
Foto: freepik.com/Freepik
Tavs zobārsts palīdzēs uzturēt zobus veselus visas dzīves garumā
Pieejams un uzticams zobārsts ir nepieciešams katram cilvēkam. Ievērojot pareizus mutes kopšanas paradumus un regulāri veicot apskates pie zobārsta, ir iespējams novērst ilgstošu zobu ārstēšanas procesu, kas būs gan dārgi, gan nepatīkami.
Kavalitatīvs un pieejams zobārsts Rīgā skaistuma un veselības centrā Adoria parūpēsies par tavu un Tavas ģimenes zobu veselību! Plaša spektra vispārējā un estētiskā zobārstniecība skaistuma un veselības centrā Adoria – ienāc Adoria.lv un pieraksties jau tagad!