Šobrīd, kad profesionālajās izglītības iestādēs sākusies jauno mācīties gribētāju uzņemšana, skaidrojam, vai tā ir iespēja ne tikai skolu beidzējiem uzsākt profesionālo dzīvi, bet arī pieaugušajiem – to radikāli mainīt? Jo ne jau vienmēr ar darba pieredzi un augstskolas diplomu kabatā tīko pēc vēl kāda akadēmiskā grāda – dažkārt ir vēlme iegūt vienkāršas amata prasmes.
Dot pieaugušajiem iespēju mainīt profesiju
Centrālās statistikas pārvaldes dati rāda, ka aptuveni 10 procenti no pērn profesionālajās izglītības iestādēs uzņemtajiem audzēkņiem bija 30 un vairāk gadu veci. Tikpat bija to, kas apguva profesionālās izglītības programmas pēc vidējās izglītības (šeit neietilpst profesionālā augstākā izglītība). Protams, nav precizēts, kāds ir šo pieaugušo iepriekšējais izglītības līmenis un cik veiksmīgi tie bijuši darba tirgū, tomēr var redzēt, ka noteikta interese par mācībām arodskolās ir.
Kā sarunā ar “Zemgales Ziņām” atklāja Jelgavas novada Izglītības pārvaldes Mūžizglītības nodaļas vadītāja Jeļena Žoide, Igaunijā, kur pieaugušo izglītībai valsts līmenī pievērsušies jau labu laiku, ir profesionālās izglītības iestādes, kurās puse izglītojamo ir pieaugušie – gan ar vidējo, gan augstāko izglītību. Mērķis ir dot iespēju cilvēkiem bez maksas pārprofilēties kvalitatīvās mācību iestādēs pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai.
Viņasprāt, arī pie mums būtu jāiet līdzīgs ceļš un jāļauj pieaugušajiem, īpaši tiem, kuriem par profesionālo nākotni bija jāizšķiras pagājušā gadsimta 90. gados, mācīties profesionālajās izglītības iestādēs pēc tādiem pašiem noteikumiem kā skolu tikko beigušajiem. Tajos lielo pārmaiņu gados bija grūti izvēlēties īsto profesiju uz visu mūžu. Šiem cilvēkiem, kas tagad ir pusmūžā, būtu jādod iespēja mainīt profesiju un pielāgoties šodienas vajadzībām. Darba tirgus ir radikāli mainījies – tolaik to virzību vispār nevarēja paredzēt.
Visu rakstu lasiet 22. jūnija laikrakstā “Zemgales Ziņas”
Reklāma