Šodien, 1. jūlijā, 70. dzimšanas dienu svin Jelgavas bērnu un jauniešu bibliotēka “Zinītis”, kas kopš 2020. gada jūnija mājvietu radusi Zemgales prospektā 7. Uz 30. jūniju bibliotēkā reģistrēti 2037 lasītāji, no tiem 1429 bērni un jaunieši līdz 18 gadiem, un bibliotēkā strādā seši darbinieki, tostarp bibliotekāre, kuras darba stāžs “Zinītī” pārsniedz 20 gadu.
Svētkos bibliotēkas darbiniekus šodien sveic ne tikai mazie lasītāji un viņu vecāki, bet arī bijušie darbinieki, tostarp agrākās bibliotēkas vadītājas Laima Ozoliņa un Maija Godele. “Šis ir pavisam cits “Zinītis” – mums nebija ne datoru, ne tādu interaktīvu spēļu, ne digitālo grāmatu… Labi, ja bija viena rakstāmmašīna! Viss balstījās uz pašu roku darbu. Ir prieks, ka Jelgava ir ieguvusi modernu bērnu un jauniešu bibliotēku, kurā bērniem patiesi patīk. Vēlam bibliotēkai daudz jauku lasītāju, jo bez tiem nevar,” tā L.Ozoliņa. “Var redzēt, ka bērni šeit jūtas labi un nāk labprāt. Arī mazdēls saka: te ir forši, es te nākšu! Novēlu, lai “Zinītis” turpina attīstīties un lai netrūkst mazo lasītāju!” tā M.Godele.
Jelgavas pilsētas bērnu bibliotēka dibināta 1952. gada 1. jūlijā. No 1952. līdz 1957. gadam bibliotēka atradās kultūras nama ēkā Raiņa ielā 6, un tās pirmā vadītāja bija Imanta Kalniņa. Sākotnēji bibliotēkas krājumu veidoja 500 grāmatas, reģistrēto lasītāju skaits bija 184 cilvēki, tajā strādāja divas darbinieces. Šobrīd krājums sasniedz 17 381 vienību un bibliotēkā strādā sešas darbinieces.
Šo gadu laikā bibliotēka vairākkārt pārcēlusies. “Zinīša” otrās mājas bija Pionieru nams, kur bibliotēka atradās no 1958. līdz 1978. gadam. 1978. gadā tika izveidota Jelgavas pilsētas centralizētā bibliotēku sistēma (CBS) ar metodisko centru “Jelgavas pilsētas Centrālā zinātniskā bibliotēka” (CZB) un trīs filiālēm: 1. bibliotēka (Raiņa ielā 36), 2. bibliotēka (Rīgas ielā 20), Bērnu bibliotēka (Lielā iela 15). 1999. gadā līdz ar CBS likvidēšanu mainījās arī bibliotēku nosaukums: Jelgavas Zinātniskā bibliotēka, 1. bibliotēka kļūst par “Ābeli”, 2. bibliotēka – par “Pārlielupi” un bērnu bibliotēkai nosaukumā pievienoja vārdu “Zinītis”. Lielā iela 15 bija “Zinīša” trešā mājvieta, kurā bibliotēka atradās no 1978. līdz 2020. gadam, bet 2020. gada jūnijā tā darbu sāk savā jaunajā mājvietā – Zemgales prospektā 7, kur kaimiņos tam atrodas jaunrades nams “Junda”. Jāpiebilst, ka tuvākie kaimiņi – jaunrades nams “Junda” – bija sagatavojuši īpašu sveicienu ar saucieniem zem loga, kā arī “Junda” kaimiņu talismanam Zinītim uzdāvināja draudzeni – lelli Alisi.
“Zinītim” bijušas deviņas vadītājas – pirmā vadītāja I.Kalniņa, tad – Dzidra Gross, Laima Ozoliņa, Maija Godele, Linda Langenfelde, Irīna Ķuse, bet kopš 2007. gada to vada Baiba Karčevska. Savukārt Baiba Jaunzeme un Dace Labdzere bija vadītājas pienākumu izpildītājas B.Karčevskas prombūtnes laikā.
Visilgāk “Zinītī” ir nostrādājusi bibliotekāre Ilze Vecrumba – kopš 2000. gada. Bibliotēka ir Ilzes vienīgā darba vieta. Kopējais darba stāžs bibliotekāres amatā pārsniedz vairāk nekā 30 gadus, no kuriem 22 būs nostrādāti bērnu bibliotēkā. Ilze atzīst, ka šīs profesijas izvēle bijusi nejauša, taču nejaušība izrādījusies liktenīga, jo šis ir viņas dvēseles darbs. “Man ļoti patīk strādāt ar cilvēkiem, jo īpaši bērniem. Bibliotekārs nav tikai vienkāršs grāmatu izsniedzējs, tikpat svarīgi ir ar lasītāju atrast kontaktu, aprunāties, uzklausīt viņa bēdas un veiksmes. Uzskatu, ka es savā dzīvē esmu izvilkusi laimīgo lozi, jo šis darbs man ik dienu sagādā prieku,” saka Ilze, norādot, ka lielākais gandarījums ir saņemts vienkāršs paldies, kāds sirsnīgs vārds no lasītāja. Tieši tajos brīžos izjūtot aizkustinājumu un gūst pārliecību, ka viņa ir īstajā vietā. Jāpiebilst, ka bibliotekāre B.Jaunzeme “Zinīša” kolektīvā ir no 2003. gada.
Foto: Jelgava.lv
Reklāma